Havucun Faydaları Nelerdir? Sorfanızadan Havuç Eksik Olmasın!

havucun-faydaları

Yıllardır salatalarımızın ve meyve tabaklarımızın vazgeçilmezlerinden birisi olan havuç, sağlık açısından içerdiği faydalarıyla da vazgeçilmezlerimiz arasında yer almalıdır. Bu yazıda havucun faydalarını sizler için derledik.

Havucun anavatanının Afganistan olduğu ve oradan dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Turuncu, sarı, beyaz, kırmızı ve mor renkte bulunan ve ülkemizde de bolca üretilen havucun faydaları da saymakla bitmiyor. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de sağlığın korunmasında büyük bir rol oynuyor.

Havucun bol miktarda A vitamini içerdiği doğru olarak bilinen bir yanlıştır. Çünkü havuç A vitamini içermez. Havuç bol miktarda betakaroten içerir ve bu betakaroten vücutta A vitaminine dönüştürülür. O yüzden havuç doğrudan bir A vitamini kaynağı değil dolaylı olarak bir A vitamini kaynağı olarak görülebilir.

Bunun yanı sıra K vitamini, C vitamini, B ve B6 gibi diğer önemli vitaminleri de bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum, sodyum ve protein gibi minareler de havuçta yer alıyor. Şimdi maddeler halinde havucun faydalarının neler olduğunu inceleyelim.

HAVUCUN FAYDALARI


Havucun Göze Faydaları: A vitamini göz sağlığı ve görme duyusunun yerine getirilmesinde oldukça önemlidir. A vitamini eksikliği bazı görme bozukluklarına, gece körlüğüne ya da karanlıkta iyi görememe gibi bazı göz hastalıklarına sebep olabilir. İşte bu yönüyle A vitaminine dönüşecek betalaroten içeren havuç, bu konuda oldukça zengin olması nedeniyle bir kurtarıcı gibi imdadımıza yetişiyor. Düzenli olarak havuç tüketmek yeteri kadar A vitamininin alınmasını sağlayacaktır ve bu tür göz hastalıkları ve görme bozukluklarının önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da havuç tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek olası göz hastalıkları ya da görme bozukluklarının da önüne geçilmiş olur.

havuç fotoğrafi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesi halinde güçlenen bağışıklık sistemi pek çok hastalığın ve virüsün de etkisiz hale gelmesinde yardımcı olur.

Bilindiği gibi aslında C vitamini turunçgillerde daha fazladır. Fakat havuç daha az kalori içerir ve daha fazla lif içerir. Bu yönüyle C vitamini ihtiyacını gidermek açısından alternatif olarak tercih edilebilir.

Kansere Karşı Havuç: Toplumumuzda sıklıkla turuncu olan havuç türü bilinmekte ve tüketilmekle beraber farklı renklerde havuçlar vardır. Her havuç türü farklı oranlarda betakaroten içerir. Betakaroten maddesinin ise başta akciğer kanseri olmak üzere mide kanseri, deri kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanseri gibi pek çok kansere karşı korumada yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre düzenli olarak betakaroten alımının akciğer kanseri riskine yakalanma oranını düşürdüğü gözlenmiştir. Hatta sigarayı bıraktıktan sonra akciğer kanseri riskine yalanma oranlarının yaklaşık %20-25 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple düzenli olarak havuç tüketmek çeşitli kanser risklerine karşı vücudu korumaya yardımcı olacağı gibi sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki nikotinin sebep olduğu zararları hafifletmeye de yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemi ve Bağırsaklar İçin Faydalıdır: Havuç içerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve korunmasına yardımcı olur. Özellikle bağırsak sorunları olanlar için lifli gıdalar tavsiye edilmektedir. Bu yönüyle sindirim sistemi için havuç tüketmek faydalı olacaktır.

Burada bir hususa dikkat çekmek gerekir. Havuç lif içerdiği için çok aşırı tüketilmesi bazı kişilerde kabızlığa neden olabilmektedir. O yüzden gün içerisinde çok aşırı tüketmemeye ve bol su içmeye dikkat edilmelidir.

Havucun Cilde Faydaları: Havuç vücutta A vitaminine dönüşebildiği için ve içerdiği antioksidanlar sebebiyle genel olarak cilt sağlığı için faydalıdır. Yazın güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korurken kışın ise soğuk sebebiyle oluşabilen kuruluk ve döküntü için etkili olabilir.

Unutkanlığa ve Erken Bunamaya Karşı Etkilidir: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da tavsiyesi olarak bir ay boyunca akşamları 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu tüketmenin unutkanlığa iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda beyin sağlığını olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Düzenli olarak havuç ve havuç suyu tüketildiği takdirde hem unutkanlığa karşı bir önlem alınmış olur hem de beyin sağlığı korunmuş olur.

Dikkat Bozukluğuna İyi Gelir: Özellikle çocuklar başta olmak üzere her yaşta meydana gelen dikkat dağınıklığı için havuç ve havuç suyu önerilmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi halinde dikkat dağınıklığında olumlu sonuçları olduğu bilinmektedir.

Kalp Krizini Önler: Havuç kanın temizlenmesini sağlar ve kan akışını hızlandırır. Böylece kalp ve damar sağlığını koruyarak, damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini engeller.


havuc-carrots


Diğer Faydaları:

Hareketli sperm sayısını artırır.
Sperm oluşum yollarını ve sperm kanallarını açıcıdır.
Erkeklerdeki iktidarsızlığı önleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
Kadınların hamilelik sürecinde ihtiyaç duydukları amniyon sıvısının karşılanmasında havuç suyu oldukça önemlidir.
Kronik baş ağrısına iyi gelir.

Sonuç Olarak:
Düzenli olarak ve dengeli bir şekilde havuç tüketmek vücut için oldukça faydalı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus dengeyi yakalayabilmektir. Yani her şeyin fazlasının zarar olması gibi havuç tüketimi de dengeli yapılmalıdır ve ihtiyaç kadarı tüketilmelidir.

Not: Bu blogda yer alan bilgiler, çeşitli kaynaklardan, uzman görüşlerinden ve internet üzerindeki diğer sitelerden derlenerek oluşturulmuştur. Kesinlikle bir tanı ve tedavi yöntemi değildir. Sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Tüm sorumluluk okuyucuya aittir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.