Kök Zencefil Çayı Faydaları - Zararları

zencefil-cayi-faydalari

Bu yazıda Kök Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları hakkında bilgi verilecektir.

Ülkemizdeki iklim koşulları nedeniyle yetişmeyen zencefil bitkisi, Güneydoğu Asya, Hindistan ve Batı Afrika’da yetiştirilmektedir. Anti infilamatuar, antioksidan yapısının yanı sıra içerisinde barındırdığı C, E, B6 vitaminleri, sodyum, bakır, çinko gibi elementler sayesinde pek çok hastalığın tedavisine kullanılan yardımcı bir bitkidir.


Kök Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

 • ·         Kök zencefil çayının öne çıkan faydalarının başında mide sorunlarına iyi gelmesi sayılabilir. Özellikle de mide bulantılarının geçirilmesi-önlenmesi hususunda kök zencefil doğal bir ilaç vazifesi görmektedir.
 • ·         Antioksidan ve anti infilamatuar özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasında ve iltihapların önlenmesinde kullanılır. Özellikle romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
 • ·         Anti bakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde gribe karşı koruyucu ve gribi önleyici etkisi vardır.
 • ·         Ağrı kesici özelliği sayesinde zencefil çayı baş ve boğaz ağrılarının hafiflemesinde kullanılabilir. Hakeza soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • ·         Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
 • ·         Kramp ve spazm gibi kas ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • ·         Özellikle kışın soğuk zamanlarda tüketildiği zaman hem vücut direncini artırır hem de soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur.
 • ·         Soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen öksürüğü hafifletmede de kullanılabilir.
 • ·         Yağ yakıcı özelliği ve metabolizmayı hızlandırması sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Bu yönüyle diyet yaparken yardımcı olarak zencefil çayı kullanılabilir.


Kök Zencefil Çayının Zararları Nelerdir?

Kök zencefilin doğrudan bir zararından söz etmek mümkün değildir. Fakat yanlış ya da fazla kullanımı bir takım sorunları meydana getirebilmektedir.

 • ·         Zencefil çayının kan inceltici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde kanı durdurmak zor olacaktır.
 • ·         Aşırı tüketimi durumunda ishale neden olabilir. Yine aşırı tüketime bağlı olarak ağız bölgesinde tahriş ve yara olabilir.
 • ·         İnsanın içini ısıtan özelliğine bağlı olarak bazı durumlarda içsel bir sıcaklık, yanma hissi ve sıcaklığa bağlı rahatsızlık hissi oluşturabilir.
 • ·         Bilinen kronik bir hastalığınız varsa (diyabet, kalp damar hastalıkları vb) bu çayı kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Hatta en doğrusu doktorunuza danışarak kullanmanız önerilir.
Hamilelik Bulantısı İçin Zencefil Çayı İçilir mi?

Zencefil çayı mide bulantısına iyi gelmektedir fakat hamilelikteki mide bulantısı konusunda net bir görüş yoktur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hamilelikteki mide bulantısı sorunu için zencefil çayının tüketilebileceğini belirtirken diğer bazı doktorlar ise bu çayın hamilelikte kullanılırken dikkatli olunmasını hatta kullanılmaması gerektiğini belirtmektedirler. Zira zencefilin bazı içeriklerinin erken doğumu tetikleyebileceği düşünülmektedir.

Bu noktada en doğru kararı kendi doktorunuz verecektir. Zira her insanın bünyesi ve hamilelik süreci aynı olmadığı için size özel tedavi yöntemini doktorunuz tayin edecektir. Bu sebeple zencefil çayını hamilelik bulantısı için kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza danışmanız önerilir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.