Doğal Zeytinyağının Faydaları

zeytinyagi-faydasi

Akdeniz ikliminin en belirgin olarak yaşandığı ülkelerden birisiyiz ve Akdeniz iklim bölgesinin kanıt bitkisi olan “Zeytin” üretimi ve kalitesi açısından ülkemiz oldukça üst düzeyde. Buna bağlı olarak da zeytinyağı konusunda da oldukça iyi yerlerdeyiz.

Hem sağlık hem de cilt bakımı ve güzelliği açısından faydaları dünya tarafından kabul görmüş olan, A, E ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum yönünden zengin olan zeytinyağının faydaları nelerdir?

Bu yazıda Canan Karatay’ın “Anne sütü kadar faydalıdır” dediği zeytinyağının faydalarını maddeler halinde görelim.


Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

1- Kalp-Damar Dostudur: Zeytinyağı büyük oranda tekli doymamış yağ asidi içerdiği için kalp damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kalp krizi, damar sertliği gibi hastalıklara karşı önlemsel bir vazife görmekle beraber hastalık oluştuktan sonra da yeniden oluşumunu engellemektedir.

Yapılan araştırma ve incelemelere göre, yaşadıkları coğrafya itibariyle zeytin ve zeytinyağını bolca tüketen insanların kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin oldukça düşük olduğu görülmüştür.

2- Sindirimi Düzenler: Zeytinyağı sindirimi en kolay olan yağlardan birisi olduğu için hem kendi sindirimi kolaydır hem de diğer besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca bağırsakların temizlenmesi, kabızlık sorununun giderilmesi ve bağırsakların daha iyi çalışması için de kullanılır. Bu yönüyle bağırsak dostudur da denilebilir.

3- Kansere Karşı Zeytinyağı: Zeytinyağı ve kanser arasında bir korelasyon ilişkisi olup olmadığı konusunda inceleme yapan araştırmacılar, doğal zeytinyağının kansere karşı iyi geldiğini ve özellikle de meme kanseri ve prostat kanseri risklerini azalttığını tespit etmişlerdir. Aynı zamanda cilde uygulandığında cilt kanserine ve cilt hastalıklarına karşı doğal bir ilaç vazifesi görmektedir.

4- Cilt Sağlığı ve Güzellikte Kullanılır: Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içermektedir ve bu E vitamini cildi besleyerek çeşitli cilt hastalıklarına ve dış etmenlere (güneş ışınları, rüzgar vb) karşı cildi korur.

Ayrıca güzellik ve kozmetik sanayinde de sıklıkla zeytinyağından faydalanılmaktadır. Bazı ürünler doğrudan zeytinyağından üretilirken bazı ürünler ise zeytinyağı katkılı olarak üretilmektedir. Daha önce yayınlamış olduğumuz Zeytinyağlı Sabun başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5- Doğal Nemlendiricidir: Zeytinyağı doğrudan cilt üzerine uygulanabilir. Bu yönüyle kuru ciltler için doğal bir nemlendirici vazifesi görür.

6- Yaşlanmayı Geciktirir: Zeytinyağı denilince akla gelen faydalarından bir tanesi de yaşlandırmayı geciktirme özelliğidir. Sağlıklı bir gıda olduğu için insanı besler, sağlığı olumlu yönde etkiler, hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda cilt için de fayda sağlayarak yaşlanmayı ve yaşlılık belirtilerini geciktirir.

7- Beyin Sağlığına Katkı Sağlar: Yapılan bazı araştırmaların bulgularına göre zeytinyağı tüketen insanların beyin sağlıklarının daha iyi olduğu görülürken unutkanlık, hafıza zayıflığı, Alzheimer gibi rahatsızlıkların riskinin büyük oranda azaldığı görülmüştür.

8- Kolesterolü Düzenler: Bu da yine yaygın olarak bilinen faydalarından bir tanesidir. Kötü kolesterolü düşürürken HDL kolesterol seviyesini artırdığı bilinmektedir.

Bunların yanı sıra:

- Safra taşının önlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
- Hipertansiyona karşı etkilidir.
- Sağlıklı kilo verme konusunda yardımcı gıda olarak kullanılabilir.
- Anti-inflamatuar yani iltihap azaltıcı etkisi vardır.
- Ciltte doku yenilenmesine yardımcı olur.
- Saçları besler, onarır, güçlendirir.


Önemli Not:
Zeytinyağının sayılan bu faydaları sağladığı bilinmektedir. Fakat tek başına tüm bu faydaları maksimum düzeyde sağlaması beklenmez. Zira bu faydaları görebilmek için alınan diğer gıdalara, kişinin sağlık-hastalık durumuna ve bazı diğer faktörlere de dikkat etmek gerekir.

Örneğin günde 2 kaşık zeytinyağı tüketmek sağlık için önerilirken bunun yanı sıra tamamen sağlıksız ve yapay gıdalar tüketmek zeytinyağından beklenen faydayı azaltacaktır hatta belki yok edecektir. Ya da var olan bir hastalık sebebiyle zeytinyağından alınması gereken gıdanın tam olarak alınamaması da yine tüm faydaları maksimum düzeyde görmeyi engelleyecektir.

Kısacası hem zeytinyağı tüketilmelidir hem de bunun yanı sıra alınan gıdaların sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir.


Zeytinyağının Zararları Başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Zeytinyağı kullanımıyla birlikte gördüğünüz fayda ya da zararları yorum kısmına yazarak bu yayına katkıda bulunabilirsiniz.


Sağlıkla kalınız.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.