Zeytinyağlı Sabun Nasıl Kullanılır - Faydaları Nelerdir?

zeytinyagli-sabun-nasil-kullanilir

Bu yazıda hem saçlar için hem de cilt için oldukça faydalı olan doğal zeytinyağlı sabun hakkında bilgi verilecektir.

Zeytinyağlı sabun nedir, zeytinyağlı sabunun cilde ve saça faydaları nelerdir, zararları var mıdır, zeytinyağlı sabun nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Zeytinyağlı Sabun Nedir?

Tarihi çok eskilere dayanan, yıllarca insanlara sağlık ve temizlik yönüyle fayda sağlayan zeytinyağlı sabun kısaca; “doğal zeytinyağı kullanılarak üretilen, hem cilt sağlığı ve bakımı için hem de saçlar için oldukça faydalı olan doğal kozmetik ürünlerinden birisi” olarak tanımlanabilir.

Bu sabunu bu kadar popüler ve tercih edilir yapan şey ise tamamen doğal zeytinyağı içermesidir. Hâliyle bu durum da mineraller, E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olmasını sağlamaktadır.

Piyasada pek çok marka ve ebatlarla uygun fiyatlara satılmakla beraber, evinizde de yapabileceğiniz güzel ve bir o kadar da etkili bir üründür. Zeytinyağlı sabunun faydalarını hem cilt için hem de saçlar için olmak üzere ayrı ayrı ele almak daha bilgilendirici olacaktır.

dogal-zeytinyagli-sabun

Zeytinyağlı Sabunun Cilde Faydaları

1- Cildi temizler, rahatlatır ve ferahlık hissi verir.
2- Kuru ciltler için doğal nemlendirici görevi görür.
3- Cilt üzerindeki gözenekleri açtığı için sivilce oluşumuna karşı etkilidir.
4- Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine katkı sağlar.
5- Ciltteki ölü derilerin temizlenmesini sağlar.
6- Cilt beyazlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
7- Ciltte meydana gelen bazı hastalıkların (sedef, egzama gibi) iyileşmesini destekler.
8- Cildi yumuşatır ve durulaştırır.
9- Uzun süreli ve düzenli kullanımla beraber selülitler için de fayda sağlamaktadır.

Sivilceler İçin Zeytinyağlı Sabun:

Bu sabun ayrıca sivilceler için özel olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü hem mevcut sivilcelerin geçmesinde etkili olduğu hem de yeni sivilce oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Sivilce sorunu olan her yaştaki insana tavsiye edilmekle beraber, özellikle ergenlik dönemi sivilceleri için rahatlıkla kullanılabilir. Çeşitli kimyasallar içeren bazı kozmetik ürünleri yerine doğal zeytinyağlı sabun kullanmak, sivilceleri iyileştirmek için daha sağlıklı olacaktır.

Zeytinyağlı Sabunun Saça Faydaları

1- Saçları ve saç derisini besler böylece saç dökülmelerini önler.
2- Kepek sorununa iyi gelir.
3- Saçların daha parlak ve daha hacimli görünmesini sağlar.
4- Saçların yumuşamasına ve daha kolay taranmasına olanak sağlar.
5- Saçlardaki elektriklenme sorununa iyi geldiği bilinmektedir.
6- Saçların daha hızlı uzamasına katkı sağlar.

olive-oil-soap

Zeytinyağlı Sabun Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağlı sabun nasıl kullanılır sorusuna iki farklı türden cevap verilebilir. Öncelikle doğal zeytinyağlı sabunun kullanımından bahsedelim.

Piyasadaki pek çok doğal güzellik sabunu doğrudan cilt üzerine uygulanabilir ve köpürme özelliğine sahiptir. Fakat zeytinyağlı sabun pek köpürmez. O yüzden doğrudan cilt üzerine uygulamak, istenilen etkiyi göstermeyebilir.

Doğal zeytinyağlı sabunu kullanmak için bir banyo lifi ya da banyoda kullanabileceğiniz bir bez kullanabilirsiniz. Bir kap içerisine koyacağınız sıcak suda banyo lifi ya da bezi iyice köpürtün. Daha sonra lif üzerine oluşan köpükleri cilt üzerine uygulayabilirsiniz.

Saç için kullanacağınız zaman hem doğrudan saçlarınıza uygulayabilirsiniz eğer istediğiniz gibi köpürmüyorsa yine lif ile köpürtüp saçınıza uygulayabilirsiniz. Fakat doğrudan saça uygulandığı zaman saç derisinde kabuklanma vs yapabilir. O yüzden lif ile köpürttükten sonra oluşan köpüğü saça uygulamak daha iyi olacaktır.

Bir diğer tür ise, zeytinyağı özlü sabunlardır. Bu sabunlar köpürebilmektedir. O yüzden doğrudan cilt üzerine ve saçlara uygulayabilirsiniz. Fakat bu sabunlar biraz kimyasal karışımı olduğu için, doğal zeytinyağlı sabunla aynı etkiyi göstermeyebilir.

Zeytinyağlı Sabunun Zararları Nelerdir?

Doğal olarak üretilen zeytinyağlı sabunun sağlık açısından bilinen bir zararı yoktur. Fakat insanların saç ve cilt tipleri birbirinden farklı olduğu için bazı kişilerde istenemeyen bazı etkiler görülmüştür.

Örnek olarak bazı insanların saç derilerinde pullanma, bazı insanlarda saçlarda sertleşme gibi sorunlar olmuştur. Burada bu tür olumsuz etkilerin bir diğer sebebi ise, yapılan zeytinyağlı sabunun kalitesi ile ilgilidir. Kaliteli sabunlarda pek sorun ortaya çıkmazken, daha düşük kalitede olan bazı sabunlarda bu tür küçük sorunlar olabilmektedir.Saçlar Sertleşiyorsa Ne Yapılmalıdır?
Yukarıda da ifade edildiği gibi bazı kullanıcıların saçında sertleşme ya da matlaşma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumla karşılaşılırsa sabunu değiştirmeyi, daha kaliteli bir sabun kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer alternatif olarak ise, “Elma Sirkesi” kullanabilirsiniz. Sıcak su içerisinde, lifle köpürttüğünüz zeytinyağlı sabunun köpükleriyle az miktarda elma sirkesini karıştırarak saçlarınızda kullanabilirsiniz. Böylece saçların matlaşması engellenmiş olur ve daha parlak bir görünüm ortaya çıkar.

Sonuç Olarak:
Doğal zeytinyağlı sabunun hem cilt için hem de saçlar için oldukça faydalı olduğunu detayları ile birlikte gördük.

Siz de zeytinyağlı sabun kullananlar arasındaysanız, görüşlerinizi, deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sağlıkla ve güzellikle kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.