Kuru Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

kuru şampuan nedir nasıl kullanılır

Bu yazıda, özellikle yağlı saç tipleri ve çabuk yağlanan saçlar için kullanılan, yoğun hayat temposunda oldukça pratik bir çözüm sunan kuru şampuan hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kuru şampuan nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Kuru şampuan kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Kuru şampuan zararlı mıdır, soruların cevaplarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kuru Şampuan Nedir?

Kuru şampuan en kısa tabirle: “Su kullanmadan, saçlardaki yağlı ve kirli görünümü çok kısa bir sürede ortadan kaldırarak dolgun, temiz ve canlı bir görünüme kavuşturan bir kozmetik ürün” olarak tanımlanabilir.

Kuru şampuanın tarihçesine baktığımız zaman, ilk olarak köpek bakımı için kullanılan ürünlerden bir tanesi olarak Avrupa’da kullanıldığını görüyoruz. Bu şampuan sayesinde, köpeklerin derileri korunması amaçlanıyordu ve işe yarıyordu. Böyle bir ürünün insan saçı üzerinde nasıl etkileri olacağı araştırıldığında, insan saçları için de uygun olduğu ve kullanılabilir olduğu ortaya çıktı. Daha sonra hızla yayılarak dünya çapında geniş bir kullanım alanına sahip oldu.

Kuru şampuan özelikle yoğun tempoda yaşayanların – daha çok kadınların -  ve aynı zamanda saçları çok çabuk yağlanan kişilerin tercih ettiği bir üründür. Çünkü çok kısa bir süre içerisinde saçlardaki yağlı ve kirli görünümü ortadan kaldırdığı için bazı zamanlarda günü kurtaran oldukça etkili ürünlerden bir tanesidir.

Kuru şampuan piyasada genel olarak sprey şeklinde bulunmaktadır. Saça uygulanan bu şampuan, bir günlüğüne de olsa saçın içindeki yağı emiyor ve saçlara temiz ve canlı bir görünüm veriyor. Böylece saçınızı yıkamaya fırsat bulamadığınızda ya da saçınızı yıkamak için zamanınızın olmadığı anlarda imdadınıza yetişiyor.

Önemli ve zor anlarda günü kurtaran, taşıması ve uygulaması basit, ulaşılması kolay, pratik ve işe yarayan ürünlerden bir tanesi olan kuru şampuanın faydaları nelerdir bir bakalım.

Kuru Şampuanın Faydaları Nelerdir?

Kuru şampuanın faydaları dediğimiz zaman direkt olarak sağlık açısından bir fayda beklemek doğru olmayacaktır. Çünkü kimyasal bir üründür ve doğrudan su ile temizlemenin yerini alamaz. Fakat işlevi dolayısıyla ve günlük hayatta pratiklik kazandırması bakımından oldukça faydalıdır diyebiliriz. Bu faydaların neler olduğunu maddeler halinde görelim.

- Saçlardaki yağlı ve kirli görünümü ortadan kaldırır.
- Kişiye temizlik, ferahlık ve güven hissi verir.
- Saçların daha hacimli, dolgun ve canlı görünmesini sağlar
- Saçlarda oluşabilecek kötü kokuları ortadan kaldırır.
- Saçı yıkamaya vakit olmadığında günü kurtarır.
- Kullanımı ve taşıması kolay ve bir o kadar etkili bir alternatiftir.

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Kuru şampuanın kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.  Zaten bu kadar pratik olması ve bu kadar işe yarıyor olması çokça tercih edilmesine sebep oluyor diyebiliriz.

1- Öncelikle saçlarınızı bir tarak yardımıyla ya da parmaklarınızla tarayıp, saçlarınızın açılmasını sağlayın ve bir yandan da kuru şampuan şişesini iyice çalkalayın.

2- Şişeyi saçlarınızdan 20-25 cm uzakta tutun.

3- Diğer elinizle saçlarınızı parça parça kaldırarak, saç diplerinizin görünür olmasını sağlayın.

4- Kuru şampuanı saç diplerinize sıkın ve birkaç dakika bekleyin. (Bu madde önemlidir. Çünkü kuru şampuan saç diplerine uygulanmalıdır.)

5- Saçınızın farklı noktalarına bu şekilde uyguladıktan sonra parmak uçlarınızla saç diplerinize hafif masaj yapın.

6- Daha sonra bir tarak yardımıyla ya da parmaklarınızı kullanarak saçlarınızı tarayın. Böylece kuru şampuan tüm saçınıza etki etmiş olur.

Kuru Şampuan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

- Kullanımdan önce iyice çalkalanmalı ve en az 20-25 cm uzaklıktan uygulanmalıdır.

- Kuru şampuanın pudralı bir yapısı vardır. O yüzden kullanımla birlikte saç diplerinde beyaz kalıntılar olabilir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Bu durumu önlemek için saç diplerinize yeteri kadar masaj yapmanız ve saçınızı iyice taramanız tavsiye edilir.

- Kuru şampuanın sürekli kullanılması tavsiye edilmez. Yani saçlar için en doğal olan temizlik şekli su ve diğer doğal ürünler ile yıkanmasıdır. O yüzden mümkün olduğu kadar, mecbur kalmadan kullanmamanız tavsiye edilir.

- Her gün kuru şampuan kullanmak tavsiye edilmez. Haftada en fazla 2-3 kez kullanılması ideal olandır.

- Kuru şampuanı kullandıktan sonra ilk fırsatta duş alınmalıdır.

- Duş esnasında, saçlar ve özellikle saç dipleri iyice yıkanmalıdır. Çünkü saç diplerinde kuru şampuanın kalması saça zarar verebilir ve bir süre sonra kepek oluşumuna sebep olabilir.

zaralı mı

Kuru Şampuan Zararlı Mı?

Kuru şampuanın zararları olup olmadığı konusu da ayrı bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda şunları ifade edebiliriz:

Saçların sağlıklı olması için kafa derisinin ve saçların bakımı önem taşıyor. O yüzden saçlar düzenli olarak su ve farklı temizlik ürünleri ile yıkanmalıdır. Bu bakımdan sürekli olarak kuru şampuan kullanmak saçların zayıflamasına, kepeklenmesine hatta bir süre sonra dökülmesine sebep olabilir.

Yani kısaca, kuru şampuanı hiç kullanmayın diyemeyiz. Fakat sadece mecbur kaldığınız zamanlarda kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Her şeyin fazlasının zarar olması gibi, saçlara sürekli kuru şampuan uygulamak da bir süre sonra zarar verebilir.

Kuru Şampuan Fiyatları Ne Âlemde?

Farklı markalar, farklı ebatlarda kuru şampuan çeşitleri sunmaktalar. O yüzden fiyatlar da değişiklik göstermektedir.

Ortalama olarak 13 TL’den başlayıp, 50 TL civarlarına kadar kuru şampuan bulmak mümkündür. Genel özellikleri aynı olsa da markadan markaya kalitesinin değiştiği de bir gerçektir. O yüzden güvenilir markaları tercih etmek iyi olacaktır.

Bir de herkesin saç tipi farklı olduğu için bazı marka kuru şampuanlar bazı insanlara iyi gelirken, bir diğerine iyi gelmeyebilir. O yüzden net bir marka belirtmek doğru olmayacaktır. Deneme-yanılmalar yaparak saçınıza uygun olan kuru şampuanı bulabilirsiniz.Kuru Şampuan Kullananlar Ne Diyor?

Kuru şampuan kullananların yorumlarına baktığımız zaman kullanan insanların genel olarak memnun olduklarını görüyoruz. Yukarıda detaylı olarak açıklandığı gibi, zor zamanlarda, saçı yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda oldukça hayat kurtardığı yönünde yorumlar mevcut.

Fakat her marka her saç tipinde uygun olamayacağı için, bazı kullanıcılar da istedikleri sonucu göremedikleri şeklinde yorum yapmaktalar. Fakat kuru şampuan yorumlarının çoğunluk olarak olumlu olduğunu ifade edebiliriz.

Sizin Yorumunuz Nedir?

Siz de kuru şampuan kullandıysanız ya da kullanan birilerine tanıklık ettiyseniz deneyimlerinizi, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kutusuna yazabileceğiniz gibi iletişim sayfamıza giderek, oradan kolaylıkla ulaştırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.