Kitap Okumanın Konuşmaya Faydaları

Kitap okumanın konuşmaya faydaları nelerdir

Kitap okumak, geçmişten günümüze gelen en köklü ve en etkili bilgi edinme yöntemlerinden bir tanesidir. Kitap okumanın insana kattığı zihinsel, psikolojik, sosyolojik hatta fizyolojik pek çok faydadan söz edebiliriz. Fakat bu yazıda sadece, kitap okumanın konuşmaya faydaları nelerdir onu inceleyeceğiz.

Kitap Okumanın Konuşmaya Faydaları:

1- Kelime Dağarcığını Artırır:
“İnsan Kelimelerle Düşünür” cümlesi bir hakikati ifade etmektedir. Bizler her düşündüğümüz şeyi, zihnimizden geçenleri kelimeler sayesinde düşünürüz. Zihnimizdeki kelime dağarcığı ne kadar geniş olursa o kadar rahat ve etraflı düşünürüz ve ne kadar farklı ve geniş düşünebiliyorsak, kendimizi o kadar iyi ifade edebiliriz.

Kelime dağarcığımızın geniş olması ve kendimizi iyi ifade edebilmek, konuşurken bize çok katkı sağlayacaktır. Hem birilerine bir şey anlatırken doğru kelimeler kullanmakta hem de insanların konuşmalarını dinlerken onların söylediklerini iyi ve doğru anlamakta çok yardımcı olacaktır.

Bu yönüyle kitap okumak kelime dağarcığını geliştirir, kelime dağarcığı ifade yeteneğini geliştirir ve ifade yeteneği de konuşmayı güzel ve etkili kılar.

2- Konuşma ve Diksiyonu Düzeltir:
Kitaplarla arası iyi olan insanın gerek kendini ifade ederkenki konuşmaları gerekse diksiyonu oldukça düzgün olur. Çünkü kelimelerin doğru yazılışı ve okunuşunu öğrenmenin etkili bir yolu da kitap okumaktır.

Bu maddede “güzel konuşma ve diksiyon” konusunda yetkinliğe sahip olmanın tek şartının kitap okumak olmadığını hatırlatmak isterim. Çünkü güzel konuşma ve diksiyon belli eğitim süreçleri olan ve bazı alıştırmalar sonucunda elde edilen bir kazanımdır. Bu kazanımı elde etmek için de “Sesli Kitap Okumak” oldukça önemli bir yere sahiptir. Sesli okumalar yaparak güzel konuşma ve diksiyona katkıda bulunabilirsiniz.

Hemen her diksiyon eğitiminde sesli okumalar yapmaya büyük önem verilir. Bu yönüyle sesli bir şekilde kitaplar okumak, güzel konuşmaya ve diksiyonun düzgün olmasına fayda sağlayacaktır. Çünkü sesli olarak kitap okuduğunuz zaman kendi ses tonunuzu bulabilirsiniz, kelime telaffuzlarını doğru bir şekilde yapmaya başlarsınız, ağız ve çene kaslarınız çalışacağı için kelimeler daha düzgün ve güzel bir şekilde ağzınızdan çıkar… Sesli okumanın konuşmaya olan faydalarını çoğaltabiliriz.

Kısaca sesli olarak kitap okuyarak, konuşmalarınızda çok ciddi anlamda gelişmeler gözlemleyebilmeniz mümkündür.

3- Bilgi Birikimini Artırarak İletişim Becerisi Kazandırır:
Bilindiği gibi kitaplar, en köklü bilgi aktarma araçlarından bir tanesidir. O yüzden yazının keşfinden ve imkânların gelişmesinden sonraki süreçlerde bilgiler hep yazılı olarak aktarılmaya çalışılmıştır.

Kitap okumak böylesine köklü bir bilgi birikiminden istifade etmek anlamı taşır. Kitap okuyarak daha fazla ve nitelikli bilgi birikimine sahip olan insanların konuşma ve iletişim becerileri de gelişecektir.

Çünkü bir insanla bir konuda konuşabilmek için öncelikle o konu hakkında doğru bilgi sahibi olunmalıdır. Eğer yeteri kadar bilgiye sahip olursanız bu durum konuşmalarınıza da yansıyacaktır. Böylece hem farklı alanlar üzerine konuşabilme özelliği hem de daha kolay bir iletişim sağlayacaktır.

4- Konuşma Özgüveni Verir:
Kitap okumanın insana sağlayacağı faydalardan bir diğeri de özgüven kazandırmasıdır. Kitap okuyan insanlar daha bilgili ve kültürlü olacağı için özgüvenleri de oldukça yüksek olacaktır.

Zihinsel bilgi ve kültüre dayalı özgüven de konuşmalara mutlaka yansıyacaktır. Çünkü bir konuda doğru bilgi ve fikir sahibi olan insanlar, konuşurken özgüvenli bir şekilde konuşurlar.

Bu durumu etrafınızda gözlemlemeniz mümkündür. Bilgi sahibi olan, kitaplarla içli dışlı olan insanların konuşurken daha mantıklı, güzel ve kendilerine güvenerek konuştuklarını görebilirsiniz. Fakat diğer yandan bazı insanların da konuşmakta güçlük çektiklerine, konuşurken kendilerine güvenmediklerine şahit olursunuz. Bu durumun temel nedeni olarak sadece kitap okumayı göremeyiz belki ama kitap okumak bu noktada oldukça önemli bir yere sahiptir.

5- Konu Sıkıntısı Oluşmaz:
İnsanlarla konuşurken bazen bir nokta konuşacak konu kalmaz ve konuşmalar sıkıcı bir hal alabilir. Kitap okumak bu noktada da imdada yetişecektir. Kitaplardan edinilen bilgilerden hareketle yeni konular bularak, konuşmanızı sürdürebilirsiniz.

Sonuç Olarak:
Kitap okumak pek çok yönden faydalı olduğu gibi konuşma açısından da oldukça faydalıdır. Kitap okumanın hem bilgi birikimi açısından faydalarını hem de konuşmaya olan faydalarını görmek hemen mümkün olmayabilir. Bu konuda başarı elde edebilmek için uzun süreli ve sabırla çalışmak gereklidir.

Kitap okumanın konuşmaya faydaları sadece yukarıdakilerle sınırlı değildir. Bunlar haricinde farklı bazı faydaları da olabilir. Sizler de bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Kitap okumak insanın doğasına faydalı olduğu için edindiği kelime dağarcığı, okuduğu yeni ufuklar ve farklı hayaller ile bir adım önde olursunuz. Kitap okuyarak tecrübe edinmiş birisi yaşamadığı çoğu konuda fikir sahibi olabilir.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.