Facebook Hesap Silme - Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır (2019)

facebook hesap silme

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme – Facebook Hesap Silme 2019 (Resimli Anlatım)


Bu yazıda Facebook hesabını kalıcı olarak silme konusunda bilgi verilecektir. Facebook bu konuda her yıl farklı güncellemeler getirdiği için Facebook hesap silme işlemi 2019 yılında da geçmiş yıllara göre benzer olsa da bazı farklılıklar mevcuttur.

Örneğin, geçmiş yıllarda facebook hesabını kalıcı olarak silmek istediğinizde, size 14 gün süre tanımaktaydı. Yani 14 gün içerisinde giriş yaptığınızda hesabınız silinmiyordu. Fakat herhangi bir giriş yapmadığınızda hesabınız 14 gün sonra siliniyordu. Şimdi bu sürenin 30 güne çıkarılmış olduğunu görüyoruz.

Şimdi burada facebook hesabını dondurmak yerine facebook hesabını tamamen silme işlemi 2019 yılında nasıl oluyor adım adım görelim. Burada doğrudan hesap silme linki vermek yerine uygulanacak adımları yazmayı uygun gördüm. Çünkü yeni bir güncelleme gelmesi durumunda link belki çalışmayabilir ama işin mantığını anlamak daha kalıcı olacaktır.


Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silmek İçin Yapılması Gerekenler:

1- Kalıcı olarak silmek istediğiniz Facebook hesabınıza giriş yapın. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan bildirimler butonunun sağındaki “▼” işaretine tıklayın ve açılan menüden “ayarlar” bölümüne tıklayın.

facebook hesap silme 1

2- Açılan ayalar sayfasında, sol taraftaki menüden, üstten üçüncü sırada yer alan “Facebook Bilgilerin” Sekmesine tıklayın.

Açılacak olan sayfadan da “Hesabını ve Bilgilerini Sil” ( Facebook hesabını ve bilgilerini kalıcı olarak sil) seçeneğinin yanında yer alan “Gör” yazısına tıklayın.

facebook hesap silme 2

3- Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Burada Eğer hesabınızı dondurup, daha sonra açmak istiyorsanız “Hesabı Dondur” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Fakat facebook hesabını kalıcı olarak silme istiyorum diyorsanız diğer seçeneklerle devam ediyoruz.

facebook kalıcı hesap silme

Eğer bilgilerinizin yedeğini almak istiyorsanız “Bilgilerimi İndir” seçeneğine tıklıyorsunuz. Fakat bilgilerinizi indirmek istemiyorsanız bu seçeneğe hiç tıklamadan doğrudan “Hesabı Sil” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bilgilerin yedeğini almak isteyenler için;
“Bilgilerimi İndir” Seçeneğinde, hesabınızda yer alan bilgilerin özetini görebilirsiniz. Örneğin kaç fotoğraf ya da kaç gönderi olduğu otomatik olarak çıkmaktadır. Eğer bu bilgilerin bir kopyasını alıp yedeklemek istiyorsanız, sağ taraftaki “Bilgilerimi İndir” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. O seçeneğe tıklarsanız da aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

facebook kalıcı hesap silme 4

Burada hangi dosyaları indirmek isteyip istemediğinizi seçiyorsunuz ve yukarıdaki “Dosya Oluştur” Seçeneğine tıklıyorsunuz. Böylece seçtiğiniz bilgilerin bir yedeği oluşturulmuş oluyor. Dilerseniz bunu bilgisayarınıza ya da kullandığınız herhangi bir cihaza indirebiliyorsunuz.

Bilgilerinizin yedeğini almak ya da almamak tamamen sizin tercihinizde olan bir şeydir. Bu işlemi tamamladıktan sonra “Hesabı Sil” butonuna tıklıyoruz.

4- Bir sonraki adımda “Bu Hesabın Sana Ait Olduğunu Onayla” başlıklı bir pencere açılıyor ve şifre girmemizi istiyor. Hesabın “şifresini” girip “Devam” butonuna tıklıyoruz.

facebook kalıcı hesap silme 5
Facebook şifrenizi buraya girmeniz gerekiyor
5- Bu aşamada sizden son kez hesap silme için onay istiyor ve hesabı kalıcı olarak silme işleminin nasıl olduğu konusunda açıklamada bulunuyor. Buradaki açıklama göre 30 günlük bir süre tanınıyor. Eğer bu 30 gün içerisinde bu hesaba yeniden giriş yaparsanız, hesabınız silinmeden yeniden aktif hale geliyor. Fakat 30 gün boyunca hiç giriş yapmazsanız, 30 gün sonunda hesabınız tamamen siliniyor.

facebook kalıcı hesap silme 6

Facebook hesabını kalıcı olarak silmek için son aşama burasıdır. “Hesabı Sil” butonuna tıklarsanız hesabınız kalıcı olarak silinme işlemine alınacaktır.
6- Tüm bu işlemleri tamamladıysanız, facebook hesabınızın kalıcı olarak silinmesi planlanmış olur ve 30 gün içerisinde giriş yapmazsanız hesabınız kalıcı olarak silinmiş olur.

facebook kalıcı hesap silme

Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenler:
- Facebook’ta kalıcı olarak hesap silme işlemi yaptığınızda hesabınız hemen, yani aynı gün içerisinde tamamen silinmez. Yukarıda da anlatıldığı gibi Facebook 30 gün süre tanır ve giriş yapmazsanız 30 gün sonunda silinir.

- Bu 30 günlük süre içerisinde hesabınız kapalı olarak görünür ve insanlar size facebook üzerinden ulaşamazlar.

- Tüm bu aşamaları yapıp facebook hesabınızı sildikten sonra pişman olup 30 gün içerisinde hesabınıza giriş yaparsanız eski şekliyle kullanmaya devam edersiniz. Fakat 30 gün geçtikten sonra hesabınız kalıcı olarak silindiği için asla giriş yapamazsınız. O yüzden kalıcı olarak silmek isteyip istemediğinizi iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.