Uçuktan Kurtulma Yolları - Uçuk Nasıl Geçer?

uçuk nasıl geçer doğal yollar

Özellikle stresli dönemlerde ve ani korkuların yaşandığı zamanlarda ortaya çıkan uçuk, hem kötü görüntüsü hem de ağrılı süreci nedeniyle insanlar tarafından pek hoş karşılanmaz. Zaman zaman yaşanılan uçuk durumuna alışmış olsak da, tedavi edilmesi sağlık açısından ve hayat kalitesi açısından önemlidir.

Peki, ama uçuk nedir, uçuk neden çıkar, belirtileri nelerdir, bulaşıcı mıdır ve evde doğal yöntemlerle uçuk nasıl geçer? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Uçuk Nedir?

Uçuk, genellikle dudakta ve ağız çevresinde çıkan, iltihaplı olması sebebiyle kabaran, ağrı veren bir cilt oluşumudur. Halk arasında uçuk diye bilinen bu oluşuma, bilimsel olarak HSV adı verilen bir virüsünün yol açtığı bilinmektedir.

Önce hafif kaşıntı şeklinde başlar, daha sonra kabarır ve ortalama olarak 1 hafta -  10 gün içerisinde, o dolu kabarcıkların kuruması ile iyileşir. Bu süre içerisinde de hem görüntü olarak kötü bir görünüme sebep olurken hem de bazen yeme-içme zorluklarının yaşanmasına sebep olabilir.

Uçuk Neden Çıkar?

Yukarıda değinildiği gibi vücutta bulunan HSV virüsü uçuğa sebep olur. Yapılan araştırmalara göre de bu virüs hemen her insanda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak uçuk çıkma olasılığı her insanda her zaman vardır. Kişi aşağıdaki sebeplerden birine ya da bir kaçına maruz kaldığı zaman, vücuttaki virüsler harekete geçer ve uçuğun oluşmasını sağlar. Uçuğa sebep olan şeyler arasında:

- Ani korkular
- Stres ve Aşırı Heyecan
- Yorgunluk ve Uykusuzluk
- Hormonal Değişiklikler
- Soğuk Algınlığı
- Yüksek Ateş
- Uzun Süre Güneşte Kalmak
- Hamilelik
- Çeşitli Ameliyatlardan Sonraki Süreç
- Kadınlarda Adet Dönemleri
- Yetersiz Beslenme

Gibi etkenleri sayabiliriz. Bunlar bilinen başlıca nedenlerdir. Bunlar haricinde farklı şeyler de sebep olabilir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk belirtileri genellikle ilk olarak kaşıntı ve yanma hissi olarak ortaya çıkar. Ağızda meydana gelen uçukta küçük kabarcıklar içerisinde iltihap birikerek sertlik oluşmaya başlar. Biraz daha sonraki süreçte bu kabarıklar kızararak iyice büyür, hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarır, ağrımaya başlar.


Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Evet, uçuk bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Aslında uçuk, çok küçük yaşlarda yani bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kişiye bulaşır. Çocuklara bu virüsü bulaştıran kişiler ise etrafındaki yetişkinlerdir. Yani anne-baba, yakın akraba, eş dost vb herkes olabilir.

Özellikle dudaklardaki sızıntı yapmış olan uçuk kabarcıkları en bulaşıcı olanlardır. O sızıntılar başka insanlara temas ettiği zaman o virüs onlara da bulaşmış olur. Fakat unutulmamalıdır ki, bulaşmasına sebep olan şey sadece sızıntı olması değildir. Herhangi bir temas olmadan da karşıdaki kişiye bulaşabilir.

Uçuk’tan Nasıl Korunabiliriz?

Dediğimiz gibi, uçuk özellikle doğrudan ve yakından temas ile bulaşmaktadır. Bunu şöyle açıklayabiliriz; örneğin öpme, yakın temas ya da bazı eşyaların ortak kullanılması gibi etkenler, kişilere uçuk bulaştırmada oldukça önemli etkenlerdir. Bunları engellediğiniz durumda uçuktan korunmak nispeten mümkündür.

Şöyle ki; uçuk olan biriyle yakın temastan ya da öpme gibi durumlardan uzak kalırsanız korunmuş olursunuz. Özellikle uçuğunuz varsa, küçük çocuklara dokunmaktan ya da onları öpmekten uzak durmak çocukların korunması açısından önem arz etmektedir. Yine eşlerin birisinde uçuk olduğu zamanlarda, yakınlaşma sırasında bu hususa dikkat etmeliler.

Ayrıca aynı çatal-kaşık, havlu, yastık ve özellikle su bardağı gibi eşyaları kullanma konusunda titiz davranmak da, uçuktan korunma yollarından birisi olacaktır.

uçuk tedavisi doğal

Uçuk Tedavisi Nasıldır?

Uçuk bir rahatsızlık olduğu için doktora gitmekte fayda vardır. Uzman doktor gerekli gördüğü durumlarda bir takım tahlil ve tetkikler isteyerek rahatsızlığın sebebinin ne olduğunu bularak teşhisi koyar ve ona göre bir tedavi önerir.

Uçuk tedavisi genel olarak haplar ve kremler şeklinde olmaktadır. Doktor size uygun olan ilacı verecektir. Eğer çok ciddi ve ilerlemiş bir durum varsa farklı bir tedavi de uygulayabilir. Buna karar verecek olan kişi doktorunuzdur.

Fakat bunların yanı sıra, evde yapabileceğiniz doğal uçuk tedavi yöntemleri de vardır. Unutulmamalıdır ki bu yöntemler; herhangi bir doktor tavsiyesi olmayıp, tamamen kişilerin bireysel tecrübelerine dayanmaktadır.

Uçuğa iyi gelen şeyler nelerdir, birlikte bakalım;

Doğal Yöntemlerle Uçuk Nasıl Geçer?

Burada, evde bulunabilen malzemelerle ya da kolayca temin edilebilecek malzemeler yardımıyla, doğal yöntemlerle uçuktan kurtulma yollarının nasıl olduğunu ve uçuk nasıl geçer sorunun cevaplarını inceleyeceğiz.

Vazelin: Eğer hiçbir şey yapmak istemiyorsanız doğal olarak kurumasını ve kendiliğinden geçmesini bekliyorsanız en azından vazelin kullanmalısınız. Çünkü vazelin ile uçuğu dış etkenlere ve mikrop bulaşmasına karşı korumuş olursunuz.

Soğuk Baskı Yöntemi: Bir buz parçası ya da soğuk bir bez yardımıyla uçuk olan bölgeye baskı uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kızarıklığın geçmesi ve ağrıyı azaltmak için etkili olacaktır.

Sarımsak Sürmek: Bilindiği gibi sarımsak bitkisi, doğal antibiyotik özelliği sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı unsur olarak yer almaktadır. Aynı şekilde uçuk tedavisi için de yine sarımsak kullanılabilir.

Bir diş sarımsağı iki parçaya bölerek, bölünen kısmı doğrudan uçuk üzerine, hafif bir şekilde bastırmak suretiyle uygulanır.

Sıcak Baskı Yöntemi: Bu yöntemi babaannem kullanır ve tavsiye ederdi. Bir tahta kaşığı ocakta biraz ısıtırdı ve hafif sıcakken uçuk olan bölgeye bastırırdı. Bunun işe yaradığını söylerdi.

Bu yöntemi kullanmak isterseniz dikkatli olmalısınız. Çünkü kaşık tahta olacağı için yanma riski olabilir, buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca kaşık çok sıcakken uçuğa temas ettirmemelisiniz. Bu da uçuk kenarındaki cilde zarar verebilir. Kaşık hafif sıcakken uygulamanız gerekmektedir.

Çay Ağacı Yağı: Bu yağın kızarıklar ve sivilceler için etkili olduğu bilinmektedir. Yine aynı şekilde uçuk için de etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bir aktardan alacağınız bir miktar çay ağacı yağını, bir pamuk ya da kulak çubuğu aracılığıyla uçuk üzerine sürmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Süt Sürmek: Kolayca bulunabilecek ama etkili yöntemlerden bir tanesi de süt sürmektedir. Bir pamuğu ya da kulak çubuğunu süte batırıp, uçuk üzerine sürün. Sütün içerisinde bulunan ve “linsin” adı verilen içeriğin uçuğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Elma Sirkesi: “Doğal Yöntemlerle Sivilce Nasıl Geçer” başlıklı yazıda sivilceler için etkili yöntemlerden bir tanesi de Elma Sirkesi + Maden Suyu karışımı olduğundan bahsetmiştik. Yine sadece elma sirkesini uçuk üzerine sürmek suretiyle uçuktan da daha çabuk sürede ve sağlıklı olarak kurtulmanız mümkün olacaktır.

Siyah Çay: Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise siyah çay yöntemidir. Poşet çay ile bir çay demledikten sonra, o kullanılmış çay poşetini atmayın. Biraz soğumasını ve içindeki suyun iyice süzülmesini bekleyin. Daha sonra uçuk üzerine hafif bir şekilde bastırarak uygulayın.

Eğer poşet çay kullanmıyorsanız normal çay demleyip, çayınızı bitirdikten sonra, kalan çay tanelerini(posasını) küçük temiz bir beze ya da tülbent bezine koyabilirsiniz. Yine soğumasını ve suyunu süzmesini bekledikten sonra uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz.
Uyarı:

Burada sayılan yöntemler genel olarak dudak uçukları ve ağız etrafındaki uçuklar için uygulanabilen yöntemlerdir. Fakat uçuk rahatsızlığı sadece dudak ve ağız etrafında meydana gelmez. Vücudun farklı bölgelerinde özellikle genital bölge gibi hassas yerlerde de uçuklar çıkabilir. Böyle bir durumda karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Basit gibi görünse de, daha büyük olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Son Olarak:
Uçuk hemen herkesin yaşadığı bir sorun olduğu için herkesin bir deneyimi mutlaka vardır. Sizler evde uçuk tedavisi için neler yapıyorsunuz? Yorum kısmına yazarak, bu yayının geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

“Uçuk nasıl geçer?” sorusuna sizin tecrübelerinizle vereceğiniz cevapları da yayınlamaktan memnun oluruz.

Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.