Kitapyurdu Güvenilir mi?

kitapyurdu logo

Bu yazıda Türkiye’nin en iyi kitap satış sitelerinden bir tanesi olan kitapyurdu.com hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazı sponsorlu ya da reklam karşılığı yazılan bir yazı değildir. Sadece işini kaliteli yapan insanlara hakkını teslim etmek üzere yazılmış bir yazıdır.

Kitapyurdu.com sitesi ile tanışmam ve ilk alışverişimi yapmam 2010 yılına kadar dayanır. O zamanlar ilk kez internet üzerinden kitap alışverişi yapacaktım ve seçeneklerin günümüzdeki kadar çok olmaması nedeniyle aklıma şöyle bir soru geldi; “Kitapyurdu sitesi güvenilir mi?”

Bunu test etmenin kolay bir yolu vardı; Bir tane kitap sipariş etmek ve süreci izlemek. Ben de öyle yaptım. Hemen bir kitap sipariş verdim ve süreci izlemeye başladım. Ödememi yaptıktan sonra, sipariş ettiğim ilk kitabım elime ulaştı. Böylece internetten kitap alırken aklıma ilk gelen ve en güvendiğim adres “kitapyurdu.com” sitesi oldu.

Buradan hareketle en kısa ve öz olarak şunu söyleyebilirim ki; kitapyurdu, kitap alışverişi için en güvenilir, ucuz ve ideal sitelerden bir tanesidir. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Kitapyurdu’nun Avantajları Neler?

Kitapyurdu sitesini tercih etmemin tek nedeni elbette ki sadece güvenilir olması değil. Bunun yanı sıra kullanıcılar için pek çok avantaj, indirim ve kampanya da sunuyor.

En güzel avantajlarından bir tanesi “puan” sistemi. Puan sisteminde hem alışverişlerinizden hem yaptığınız yorumlardan hem de kitap hakkındaki değerlendirmelerinizden puanlar kazanabiliyorsunuz. Bu puanları da, sitedeki “puan katalogu” bölümündeki ürünleri satın almak için kullanabiliyorsunuz. Eskiden buradaki seçenekler çok azdı fakat şimdi buradaki seçenekler oldukça fazla. Pek çok kitabı puanlarınız karşılığında alabiliyorsunuz.

Bir diğer avantajı ise “kargo ödeyen ürünler” katalogu. Bu bölümdeki ürünlerden bir tanesini almanız durumunda ekstra olarak kargo ücreti ödemiyorsunuz. Örnek olarak benim en çok tercih ettiğim ürünlerden bir tanesi “kitapyrudu anahtarlığı” ürünü. Bu anahtarlığın fiyatı 5 TL civarında. Kitap alışverişimin yanına bir de anahtarlık ekliyorum. Hem kitapların kargo ücreti karşılanmış oluyor hem de anahtarlık almış oluyorum. Bu anahtarlıkları da, etrafımdaki insanlara hediye ediyorum. Böylece hem ben mutlu oluyorum hem de etrafımdaki insanlar mutlu oluyor.

Kitapyurdu sitesi fiyat konusunda çoğu zaman en iyi fiyatı sunuyor. Evet, bazı kitapların fiyatı diğer bazı sitelere göre yüksek olabiliyor fakat genel olarak baktığımızda, özellikle piyasaya göre oldukça uygun fiyatlar olduğunu görüyoruz.

Örnek olarak henüz geçen haftalarda yaşadığım bir olayı burada anlatmak istiyorum. Benim kitapyurdu sitesinden 16 TL ödeyerek aldığım bir kitabın aynısı piyasadaki bir kitapçıda 30 TL civarındaydı. Neredeyse iki katı.. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir.

İndirim ve kampanyalar konusunda da sürekli kullanıcı odaklı olduğunu düşünüyorum. Örneğin, her ay düzenli olarak alışveriş yapan müşterilerine önce %3, sonra ise %5 oranında indirim uyguluyor. Bu da miktar olarak az da olsa yine de avantaj sağlıyor.

Bir de kampanyalar düzenlemesi kitapseverler için çok iyi oluyor. Şuanda da halen devam etmekte olan bir %50 indirim kampanyası var. Bazı kitapları Twetter adresinden oylamaya sunuyor ve hangisinin indirimli olması gerektiğini kullanıcılara soruyor. Yapılan oylama sonucunda en çok oyu alan kitap %50 indirime giriyor. Kitap seven biri iseniz bunun ne kadar güzel olduğunu bilirsiniz diye düşünüyorum.

Şu aralar pek denk gelmese de, geçmiş yıllarda bazı kitaplar için “1 TL” kampanyası vardı. Şöyle ki; sınırlı sayıdaki kitap 1 TL’den satışa sunuluyordu. Örneğin ilk 100 kitap 1 TL’den satılıyordu. “Yetişen alır” mantığıyla yetişebilen alıyordu. Bu kampanyalardan iki tanesine yetiştiğimi ve iki farklı kitabı 1 TL ödeyerek aldığımı hatırlıyorum. Şimdi geriye dönüp baktığım zaman, asıl meselenin para değil de, o kitaba kavuşmanın güzelliği olduğunu fark ediyorum.

Ödeme seçeneklerinin çeşitli olması da ekstra bir avantaj bence. Hemen bununla ilgili de yakın zaman önce yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde bir siteden bir ürün beğendim ve almaya karar verdim. Ödeme kısmına geldiğim zaman kart bilgilerimi girdim fakat ödeme yapamadım. Sistemdeki canlı destek üzerinden ilgililere ulaştım ve benim çalıştığım banka kartı ile ilgili bir protokol sorunu olduğunu illettiler. Başka banka kartı kullanmadığım için ödeme yapamadım ve havale/eft vb gibi seçenekler de yoktu. O yüzden alışverişi iptal etmek durumunda kaldım.

Son olarak, sitenin ara yüzünün de oldukça sade ve kullanışlı olduğu kanaatindeyim. Özellikle son 1-2 yıldır yapılan yenileme ve düzenlemeler sayesinde daha kullanıcı odaklı bir hale geldi.

Bu sektörde 19 yıldır hizmet veren kitapyurdu için galiba tek bir söz söylenir; “girin, bakın, gönül rahatlığıyla alışveriş yapın.”

Kitapyurdun’dan Kaç Kitap Satın Aldım?

Bu zamana kadar hem kendime, hem de arkadaşlarımın isteği üzerine kendi hesabımdan siparişler verdim. Hesabımı kontrol edip teker teker saydım ve bu zamana kadar, yani yaklaşık 9 yıl boyunca tam 97 tane kitap siparişi vermişim. Hiçbirinde de herhangi bir sorun yaşamadım.

Son olarak:
Kitapyurdu’nun 2018 verilerinden sadece bir görseli burada paylaşmak istiyorum. Sanırım bu veriler, tüm yukarıda anlattıklarımı özetlemek için yeterli olacaktır.

kitapyurdu 2018 istatistikleri

Daha fazlası için, güvenle Kitapyurdu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.