Esmer (Kahverengi) Pirinç Nedir - Faydaları Nelerdir

kahverengi pirinç faydaları

Bu yazıda esmer pirinç (kahverengi pirinç, kepekli pirinç) hakkında bilgi verilmektedir. Esmer pirinç nedir, faydaları nelerdir, esmer pirinç ile beyaz pirinç arasındaki farklar nelerdir sorularının cevapları yer almaktadır.

Yemeklerde, pilavlarda ve çorbalarda çoğu zaman beyaz pirinç kullanmaktayız. O yüzden beyaz pirince aşinayız ve severek tüketiyoruz. Bir de kahverengi pirinç olarak da bilinen “esmer pirinç” var. Peki nedir bu esmer pirinç? Gelin yakından tanıyalım.

Esmer Pirinç (Kahverengi Pirinç) Nedir?

Dünyada ve ülkemizin bazı bölgelerinde, bol su içerisinde, kendine has yöntemlerle çeltik bitkisi yetiştirilmektedir. Çeltik, pirincin kabuklu haline verilen isimdir. Bu çeltikler üreticiden alınarak fabrikalarda işlenir.

Bir çeltik tanesinde 3 farklı kabuksu yapıdan bahsedebiliriz. İlki, nispeten kolay soyulabilen dış kabuktur. Bu kabuk bazı işlemler ile soyularak esmer pirinç elde edilir. Bu aşamada pirincin üzerinde çok ince zarsı bir tabaka kalır. Bu zarsı tabakanın da soyulmasıyla beyaz pirinç elde edilir.

Buradan hareketle esmer pirinci; “beyaz pirincin daha az işlem görmüş hali” olarak tanımlayabiliriz. Daha az işlem görmesi demek, esmer pirincin lif, vitaminler ve besin değeri açısından daha zengin olması demektir.

Esmer pirinçte yüksek oranda lif, fosfor, proteinler, potasyum, manganez, magnezyum, kalsiyum, çinko ve demir bulunmasının yanı sıra çeşitli B, E ve K vitaminleri olduğu bilinmektedir.

Esmer pirinç aynı zamanda kahverengi pirinç ve kepekli pirinç olarak da bilinmektedir. Şimdi de esmer pirincin faydalarına göz atalım.

pirinç tarlası


Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir?


1- Kilo Vermeye Yardım Eder:
Kilo verme süreci çok yönlü bir süreç olduğu için beslenme oldukça önemlidir. Bu süreçte bol lif içeren esmer pirinç tüketmek kilo vermede yardımcı olacaktır. Çünkü zengin lifler tokluk hissi yaşatacaktır. Ayrıca metabolizmanızı da hızlandırarak ideal kiloya kavuşma noktasında yardımcı olacaktır.

2- Bağırsaklara İyi Gelir:
Bilindiği gibi lifli gıdalar bağırsak sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Uzmanlar bağırsak sağlığı için lifli gıdalar tüketmeyi tavsiye etmektedir. İyi bir lif deposu olan esmer pirinç de, bağırsaklarınızın ihtiyaç duyduğu lifi sağlama konunda önemli bir rol üstlenecektir.

Ayrıca, esmer pirincin gluten içermediği bilinmektedir. Bu sebeple gluten hassasiyeti olanlar için de alternatif gıdalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

3- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
Yukarıda da sayıldığı gibi, kahverengi pirinç pek çok vitamin, mineral ve besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. O sebeple yeteri kadar tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

4- Kolesterolü Düşürmede Etkilidir:
Yapılan araştırmalara göre esmer pirincin kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterolü de olumlu olarak yükseltebildiği görülmüştür.

5- Diyabet İçin Uygundur:
Beyaz pirincin diyabet hastalarına pekiyi gelmediği bilinir. Bunun aksine olarak da, esmer pirinç diyabet hastaları için önerilmektedir. Çünkü esmer pirincin kandaki glikoz oranını azalttığı ve insülin direncini dengelediği bilinmektedir. Düzenli kullanımla diyabet hastalarında olumlu etkiler olduğu görülmüştür.

6- Cilt Sorunlarına İyi Gelir:
İçerdiği vitaminler ve magnezyum ile cildi beslediği, cilt sorunlarına iyi geldiği, ciltteki izlerin ve yaların kapanmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca sivilce tedavisinde de fayda sağladığı bilinmektedir.

7- Uyku Kalitesini Artırır:
Esmer pirincin uyku kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca insanı rahatlatmak ve stresi azaltmak gibi faydaları da vardır. Daha az stres elbette uyku kalitesinin de artmasında etkili olacaktır.

8- Sporcular İçin Tavsiye Edilir:
Özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişiler için esmer pirinç tüketilmesi önerilir. Yukarıda saydığımız esmer pirincin içeriğindeki yararlı maddeler, beyaz pirince oranla çok daha fazladır. Bu da vücut geliştirme sporunda hem daha sağlıklı olmaya hem de daha iyi bir hale gelmeye olanak sağlar.

Uyarı
Esmer pirinç yukarıda sayılan faydaları sağlamaktadır fakat unutulmamalıdır ki tek başına yeterli değildir. Örneğin zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir ancak sadece esmer pirinç tüketip zayıflamayı beklemek doğru değildir. Bunun yanında spor yapmak, tüketilen diğer gıdalara dikkat etmek gibi birçok etken de vardır.

Esmer pirincin yukarıdaki faydaları sağlama noktasında bir destek, bir takviye olduğu unutulmamalıdır.
Beyaz Pirinç ve Esmer Pirinç Arasındaki Farklar

- Beyaz pirinç daha fazla işlemden geçerek pek çok faydalı özelliğini kaybederken, esmer pirinç daha az işlemden geçtiği için, beyaz pirince göre daha fazla faydalı özelliğe sahiptir.

- Besin Değeri Açısından: esmer pirinç daha az işlem gördüğü için besin değeri daha fazladır. Beyaz pirinç ise, fazla işlem gördüğü için pek çok yararlı besin değerinden de arınmış olur. O sebeple besin değeri daha düşüktür.

- Diyabet Açısından: beyaz pirinç yüksek karbonhidrata sahiptir. Bu da diyabet hastalarına iyi gelmemektedir. Fakat esmer pirinç kandaki glikoz oranını azalttığı ve insülin direncini dengelediği için diyabet hastalarına tavsiye edilmektedir.

- Kilo Verme Sürecinde: esmer pirinç içerdiği bol lifler, vitamin ve mineraller sayesinde tokluk hissi veriyor ve kalori alımını azaltıyor. Bu da kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunuyor.

Beyaz pirinç ise, lifler, vitamin ve mineraller bakımından daha düşük oranlara sahip olduğu için vücutta daha kolay sindiriliyor.

-Yağ Oranı Açısından: her iki pirinç türü de yağ içermektedir. Fakat esmer pirinçteki yağ oranı beyaz pirince göre biraz daha fazladır.

Nereden Satın Alabilirim?
Bazı büyük marketlerde (Migros gibi) esmer pirinç satılmaktadır. Eğer bulunduğunuz yerde bulamazsanız, internet üzerinden, güvendiğiniz alışveriş sitelerinden sipariş vererek de satın alabilirsiniz.

Fiyatı Ne Kadar?
Farklı markalara göre farklı fiyatlar olsa da, ortalama olarak 1000 gr. esmer pirincin fiyatı 8-10 TL civarındadır.


Son Olarak:
Esmer pirinç hakkındaki düşüncelerinizi varsa deneyimlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.


Sağlıkla kalın.

2 yorum:

  1. sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz :)

    YanıtlaSil
  2. Sitenizi yeni fark ettim ve takibe aldım, paylaşımlarınızı takipteyim...İnsana davet sitesine de beklerim, blog ailesi olarak daha çok geniş kitlelere yayılmak bizim elimizde...Selam ve Dua ile...

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.