Udemy Nedir - Güvenilir mi?

udemy güvenilir mi?

Bu yazıda Udemy – Online Eğitim Platformu hakkında bilgi verilecektir. Udemy nedir, nasıl kullanılır, udemy kursları nasıldır ve güvenilir midir sorularının cevapları açıklanacaktır.

Udemy ile tanışmam yaklaşık 1 sene öncesine dayanıyor. O zamanlar internet reklamlarında sıkça karşılaştığım reklamlardan bir tanesiydi. Girip inceledim ve ilgi alanıma giren pek çok eğitimin, çok uygun fiyatlara verildiği gördüm.

Her online platformda olduğu gibi, aklıma ilk olarak Udemy güvenilir mi sorusu geldi. Fakat biraz araştırıp, inceledikten sonra böyle bir soru sormanın yersiz olduğunu fark ettim.

Udemy Nedir?

Udemy, iki Türk ve bir yabancı girişimcinin ortak çabaları ile kurulmuş, dünya çapında pek çok farklı dilde kurslar veren, udemy.com adresinden ulaşılabilen, online eğitim platformudur.

Udemy eğitim yoluyla insanların hayatlarını iyileştirmeyi kendine misyon olarak belirlemiştir. Bu fikirden hareketle, Udemy içerisinde pek çok farklı konu ve başlıkta, binlerce içerik bulunmaktadır.

Şuan ki güncel verilere göre ortalama olarak, 24 Milyon kayıtlı öğrenci, 80 bin civarında kurs, 17 milyon dakika eğitim ve 50’den fazla dil seçeneği ile online eğitimde öncülük etmektedir.

Udemy Nasıl Kullanılır?

Udemy hem bilgisayar ortamında hem de mobilde kullanılabilir bir platformdur. Udeym’i kullanabilmek için öncelikle sisteme üye olmanız gerekiyor. Oldukça basit olan üyelik işleminin ardından hesabınız oluşturuyor.

Dilerseniz de Facebook ya da Google hesabınız ile de üyelik işlemlerini yapıp, sisteme bu hesaplar üzerinden bağlanabiliyorsunuz. Ben kendi Google hesabım üzerinden bağlanıyorum.

Hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşınıza anasayfa ekranı geliyor. Burada, sayfanın üst kısmında yer alan menüden ya da “kategoriler” butonundan alanıza ve ilginize göre, size uygun olan kursları görebiliyorsunuz. Ya da “Kurs Ara”  başlıklı arama çubuğunu kullanarak istediğiniz kursu arayabiliyorsunuz. Ayrıca alt tarafta en çok satan ve en çok tercih edilen kurslardan örnekler de çıkıyor.

Bu aşamadan sonra, almak istediğiniz kursu bulup tıklıyorsunuz ve kursa dair bilgiler karşınıza çıkıyor. Kursta ne öğreneceğiniz, kursun içeriği, kurs gereksinimleri, açıklamalar, kursun kaç saat olduğu, fiyatı, eğitmeni gibi bilgileri görebiliyorsunuz.

Ayrıca, kurs hakkında katılımcıların yorumlarını ve değerlendirmelerini de görebiliyorsunuz. Bu da kurs hakkında fikir vermesi açısından oldukça önem taşıyor. Zira bu yorumları gerçek kullanıcılar yapıyorlar. İlgilendiğiniz kursu alan kişilerin düşüncelerini görebiliyorsunuz ve bu da size kurs hakkında daha net bilgi sağlıyor.

Bu aşamadan sonra kursu satın almak istiyorsanız aşağıdaki başlıktan nasıl alacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kursu satın aldıktan sonra seçtiğiniz kursu açıp, “kursa başla” butonuna tıklayarak kursa başlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreç, sizin kursu devam ettirmenizle alakalıdır. İstediğiniz yerden, istediğiniz zaman bu kursu takip edebilirsiniz. Kursları da istediğiniz hızda izleyebilirsiniz. Dilerseniz video hızını artırıp daha kısa sürede kursu bitirebilirsiniz.

udemy

Udemy Kursu Satın Alma İşlemi

İstediğiniz bir kursu satın almak için dilerseniz sepete ekleyip öyle alabilirsiniz, dilerseniz de “hemen satın al” butonunu tıklayarak satın alabilirsiniz.

Her iki durumda da, satın almak için sizden kredi kartı ya da banka kartı bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri girip onay verdiğiniz zaman, kursu hemen satın almış olursunuz ve para da hesabınızdan anında kesilmiş olur.

Udemy Kursları Nasıldır?

Udemy’de kursları farklı eğitmenler verir. Bu sebeple her kursun kalitesi aynı değildir.

Örnek olarak bir konu hakkında bir eğitmen çok iyi ve geniş çaplı bir eğitim hazırlamıştır. Diğer yandan bir başka eğitmen ise aynı konuda daha ufak çapta bir eğitim hazırlamış olabilir. Belki her iki kurs da farklı kursiyerler için faydalı olabilir ama sizin o konu hakkındaki bilginize göre bu kurslardan bir tanesi size daha iyi gelebilir. O sebeple kursun kalitesi ve içeriği tamamen eğitmene ve sizin kişisel bilgi birikiminize bağlıdır.

Fakat benim yorumum, genel olarak kursların oldukça kaliteli olduğu yönündedir. Elbette bazı kurslarda bir takım eksiklikler olabilir fakat bu eksiklikler tüm kursları etkilemez. Ki pek çok yorumda da kursların ne kadar kaliteli ve faydalı olduğu da kullanıcılar tarafından beyan edilmiştir.

Udemy Güvenilir mi?

Dünya çapında bir platform olduğu için güvenlik önlemlerinin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ben bu zamana kadar 4 farklı kurs için satın alma işlemi yaptım ve hiç birinde herhangi bir sorun yaşamadım.

Aynı zamanda ortalama olarak katılan 24 milyon kursiyer de bu zamana kadar güvenlik açısından bir sorun yaşamamış olmalılar.

Elbette bir şeye katılımın çok olması onun güvenli olması açısından tek başına yeterli değildir. Örneğin en son yaşanan “Çiftlik bank” örneğinde olduğu gibi, pek çok kişinin katılmış olması o şeyin güvenli olduğunu göstermez. Nitekim sonuçlarını hepimiz gördük.

Fakat Udemy’nin güvenlik açısından güvenilebilir bir platform olduğuna inanıyorum. Dediğim gibi bu zamana kadar 4 farklı ücretli eğitim aldım ve hiçbirinde herhangi bir sorun yaşamadım.
Udemy’nin Avantajları Neler?

Bence en önemli avantajı pek çok nitelikli eğitimi düşük bir fiyatla kursiyerlere sunmasıdır. Yaşadığım şehirde hiçbir zaman kursuna katılma imkanımın olmayacağı kurslara Udemy sayesinde istediğim gibi katılabiliyorum.

Diğer önemli avantajı ise mobil destekli olmasıdır. Sadece bilgisayarda değil aynı zamanda telefon ya da tablet gibi mobil cihazlar üzerinden de ders takibi yapılabiliyor olması oldukça iyi bir şey.

Bir diğer avantajı ise, kursların uygulama içinde indirilip daha sonra internet bağlantısı olmadan izlenebilmesi. Yani internetiniz bağlıyken kursları cihazınıza indiriyorsunuz ve daha sonra internet olmadan da o indirilen kursları takip edebiliyorsunuz.

Ayrıca fiyat ve indirim konusunda gerek Udemy gerekse eğitmenler yardımcı oluyorlar. Örneğin katıldığınız bir kursun eğitmeninin diğer bir kursu daha varsa, eğitmen size bir “kupon” gönderiyor ve bu kupon sayesinde, eğitmenin diğer kursunu indirimli fiyattan alabiliyorsunuz.

Avantaj olarak sayılabilecek bir diğer şey ise, bazı kursların ücretsiz olmasıdır. Bu ücretsiz kurslara da hiçbir ücret ödemeden olarak sahip olabiliyorsunuz.

Eğer farklı bir yabancı dil biliyorsanız bu da sizin için bir avantaja dönüşebiliyor. Örneğin diğer dillerdeki eğitimleri de alarak kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Udemy’nin avantajları olarak sayabildiklerim ve aklıma gelenler bunlar. Fakat hepsi bunlarla sınırlı değil. Eğer siz de bir Udemy’i kullanıcısı iseniz ve bildiğiniz başka avantajları varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Sonuç Olarak:

Udemy online eğitim alabileceğiniz oldukça güvenli, nitelikli, hesaplı ve kolay erişilebilir bir eğitim platformudur. Ben aldığım eğitimlerle deneyimledim ve güvenilir ve kaliteli olduğuna karar verdim. Siz de Udemy hakkındaki yorumlarınızı, görüşlerini ve varsa deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.