Sivilce Nasıl Geçer - Doğal Yöntemler

Sivilce nasıl geçer doğal yollar

Dünyada oldukça yaygın olan cilt sorunlarından bir tanesi de sivilce sorunudur. Gerek ergenlik sivilcelerinde, gerek yetişkinlerde oluşan sivilcelerde gerekse bir hastalığa bağlı olarak oluşan sivilcelerde, akla ilk olarak sivilce nasıl geçer sorusu gelmektedir.

Bu yazıda doğal yöntemlerle sivilceler nasıl geçer, sivilcelerden kurtulma yöntemleri nelerdir gibi başlıklar hakkında bilgi verilecektir. Öncelikle sivilceyi yakından tanıyalım ve soralım:

Sivilce Nedir, Neden ve Nasıl Oluşur?

Tıp dilinde akne olarak da bilinen sivilce, cilt üzerinde oluşan yağ bezelerine verilen isimdir.

Deri altında yağ bezleri bulunmaktadır. Bu yağ bezleri, gözeneklerden ve kılların bulunduğu yollardan cilde yağ gönderir. Bu sayede cildin yağ dengesi sağlanmış ve korunmuş olur. Herhangi bir sebepten dolayı bu gözeneklerin ya da kıl kanallarının tıkanması sivilce oluşumuna sebep olur. Yani, yolu kapanan yağlar cilt altında birikmeye başlar ve cilt üzerinde şişlik meydana gelir.

Deri altında yağlar birikirken cilt üzerinde ilk olarak hafif bir şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Daha sonra bu şişlik giderek büyür, kaşıntı ve ağrıya sebep olabilir. Aynı zamanda hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarır. Daha sonra ucu beyazlaşarak patlayabilir.

Sivilcenin genel özeliklerini hemen hemen herkes yaşayarak öğrenmiştir. Çünkü sivilce herkesin yaşamış olduğu bir cilt sorunudur. Bunun sebebi ise, özellikle ergenlik çağında, hormonların değişmesidir. Aynı zamanda yağlı cilt tipine sahip olmak, yağlı ve sağlıksız gıdalar tüketmek gibi faktörler de sivilce/akne oluşumuna sebep olabilmektedir.

Bunlar haricinde tamamen hormonsal sorunlara bağlı olarak ya da herhangi bir sebepten dolayı yetişkinlerde de sivilce sorunu görülebilmektedir.

Sivilce – Akne Tedavisi Nasıldır?

En doğru sivilce tedavisi doktor kontrolünde yürütülen bir süreçtir. O yüzden sivilce/akne probleminiz varsa ilk olarak mutlaka bir doktora gidip muayene olmalısınız. Çünkü yukarıda da sayıldığı gibi sizin cildinizde oluşan sivilcelerin ne sebeple olduğunun bilinmesi gerekir.

Eğer hastalık ve nedeni bilinmezse tedavi de uygulanamayacaktır. İlk iş olarak mutlaka bir hekime gidin ve kendisinden uzman yardımı alın. Sivilcenizin oluşum nedenini tam olarak öğrenin ve verdiği tedaviyi eksiksiz uygulayın.

Genel olarak sivilce tedavisi uzun süreç isteyen bir tedavidir. Yani bugün başladığınız tedavide hemen yarın sonuç almayı beklemeyin. Doktor gözetimi altında en az 4-6 hafta arasında bir süre boyunca tedaviye devam etmelisiniz. Bazen daha uzun süreli tedavi de gerekebilir.

Burada verilecek olan doğal yöntemlerle sivilce geçirme konusu hakkındaki bilgiler kesinlikle doktor tavsiyesi ve tedavi yöntemi değildir. Sivilce için kullanılan ve bazı kişilerde sonuç alınan doğal yöntemlerdir. O sebeple bunları uygulamanın sorumluluğunun tamamen sizde olduğunu unutmayınız.


sivilce

Doğal Yöntemlerle Sivilce Nasıl Geçer?

1- Cilt Temizliği ve Beslenme:
Sivilceleri geçirmek için dikkat edilmesi gereken hususların başında cildi temiz tutmak ve sağlıklı beslenmek geliyor.

Yukarıda sivilce oluşumuna sebep olan şeyin gözeneklerin tıkanması olduğunu söyledik. Öncelikle cildinizi temiz tutmalısınız. Buradaki temizlikten kasıt sadece su ile yıkamak demek değildir. Cilt üzerindeki kirlerin arındırılması, gözeneklerin açılması demektir.

Aynı zamanda sağlıklı beslenerek hem cildin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz hem de yağlı gıdalardan uzak durarak sivilce oluşuma engel olabilirsiniz.

2- Doğal Güzellik Sabunları:
Daha önce Doğal Güzellik Sabunları başlıklı bir yayın hazırlamıştık. O yayında pek çok doğal sabunun sivilce sorununa iyi geldiğini belirttik. O yazıdaki sabunlardan, sivilcelere iyi gelenleri deneyebilirsiniz.

Ben özellikle kullandığım ve oldukça faydasını gördüğüm Pirinç Sabununu tavsiye ederim. Hem cilt temizliği için hem de sivilce sorunu için kullanabilirsiniz. Pirinç sabunu hakkındaki yorumumu ve diğer kullanıcı yorumlarını da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

3- Elma Sirkesi ve Maden Suyu (Saraçoğlu’nun Kürü):
Bilgisine güvendiğim ve tavsiyelerini uygulamaya çalıştığım kişilerden birisi de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’dur. Saraçoğlu’nun sivilce kürü de işe yarayacaktır.

Malzemeler:
Doğal Elma Sirkesi

Hazırlanış ve Kullanılışı:
Bir kahve fincanı maden suyu ile bir kahve fincanı doğal elma sirkesini karıştırın ve bu karışımı bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Ortalama olarak 20-30 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra cildinizi yıkayın.

Bu sivilce kürünü biri sabah biri akşam olmak üzere günde iki kez uygulayabilirsiniz.

4- Maydanoz Suyu Kürü:
Uygulaması kolay, düşük maliyetli sivilceden kurtulma yöntemlerinden bir tanesi de maydanoz suyu ile yapılan kürdür.

Malzemeler:
Bir tutam maydanoz ve bir miktar (2 su bardağı kadar) sıcak su.

Hazırlanışı:
Bir tutam maydanozu alıp, sıcak su dolu olan kabın içerisine koyun. Bu şekilde yaklaşık olarak 1 saat kadar beklesin. Daha sonra suyunu ayrı bir kaba süzün ve maydanozun posasını atmayın.

Süzdüğünüz suyu bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Ayrıca posasını da doğrudan cildinizin üzerine koyarak yaklaşık 4-6 dakika bekleyin. Sivilce – akne sorununa iyi gelecektir.


maydanoz


5- Bebek Pudrası ve Gülsuyu Maskesi:

Malzemeler:
2 Çay kaşığı bebek pudrası
1 Tatlı kaşığı gülsuyu

Hazırlanışı ve kullanılışı:
Bebek pudrası ve gülsuyunu küçük bir kap içerisinde iyice karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra temiz olan cildinize masaj yapar gibi uygulayın. Cildinizin her tarafına uyguladıktan sonra maskenin cildinizde kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15-20 dakika kadar maskeyi cildinizde beklettikten sonra, cildinizi yıkayıp kurulayın.

Bu maskeyi haftada ortalama olarak 2 defa uygulayabilirsiniz.

Sivilce Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar:
Sivilcelerden kurtulmak için yukarıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat bunların yanı sıra, aşağıdaki hususlara da dikkat ederseniz sivilce konusunda daha iyi sonuçlar alır ve daha az zararla atlatırsınız.

1- Sakın patlatmayın
Özellikle yüzdeki sivilceler oldukça can sıkıcıdır ve bazen insanda dayanılma derecede sivilceyi sıkma isteği meydana gelebilir. Böyle bir durumda sivilceyi sıkmamak daha doğru olacaktır. Çünkü sivilce sıkıldığı zaman cilde zarar verebilir hatta kalıcı izlere sebep olabilir.

2- Bol Su İçin
Bol su içmek de sivilcelerden kurtulmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için oldukça önemli hususlardan bir tanesidir. Suyun, sivilcelerden kurtulmada önemli olmasının nedeni cildi beslemesi ve cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca zararları toksinlerden arınmada da su önemli bir rol üstlenmektedir.

3- Yağlı Gıdalardan Uzak Durun
Yağlı gıdalar hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de cilt için olumsuz sonuçlara sebep olur.

Sivilceler ciltteki yağ tabakalarında yağların birikmesiyle oluştuğu için, vücuda giren sağlıksız yağlar ciltteki yağlanmayı artıracaktır. Böylece daha fazla sivilce çıkmasına sebep olacaktır. O yüzden yağlı gıdalardan özellikle de sağlıklı olmayan yağlı gıdalardan uzak durmak sivilcelerle mücadele için önemli bir adım olacaktır.

4- Stresten Uzak Durun
Stres, insan vücudunda pek çok rahatsızlığa sebep olduğu gibi, sivilce oluşumunda da etkili faktörlerden bir tanesidir. O sebeple stresten uzak durmak gerekir.

Sivilce konusunda şöyle bir stres yaşayan bir tanıdığım var. Cildince sivilceler olduğu için strese giriyor ve strese girdiği için sivilceler daha da artıyor ya da geçmiyor. Tam bir kısır döngü. Bu yüzden mümkün olduğu kadar stresi hayatınızdan uzak tutmaya çalışın.

Son Olarak:
Sivilce nasıl geçer sorusuna gerçek tecrübe ve yaşanmışlıklarla cevap aramaya çalıştık ama elbette bütün çözümler bu yazdıklarımızdan ibaret değil. Bunların haricinde başka yöntemlerde mutlaka vardır.

Siz de sivilce sorunu yaşadıysanız ve doğal yöntemlerle sivilcelere çözüm bulduysanız, kullandığınız yöntemi, kürü ya da tedavi yöntemini bizimle paylaşın. Bu sayede daha çok kişiye yardımcı olmuş olursunuz.

Fikirlerinizi, deneyimlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmına yazabileceğiniz gibi, bilgiverenblog@gmail.com adresine mail olarak atabilir ya da iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.