Yumuşak Eller İçin 5 Kolay Tarif


yumuşak eller

Bu yazıda, yumuşak eller için ne yapılır sorusunun cevabı hakkında bilgi verilecektir. Birkaç basit malzeme kullanarak daha yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz.

Benim en çok tercih ettiğim ve en çok fayda gördüğüm yöntem poşet eldiven ve krem yöntemi. Daha önce yayınlanan Kuruyan ve ÇatlayanEllere Evde Bakım Önerileri başlıklı yazıda da üzerinde durduğum bu yöntemi burada yeniden yazmak istiyorum.

1- Poşet Eldiven ve Krem Yöntemi:

Malzemeler:

- Bir çift poşet eldiven (pudrasız beyaz eldiven, buzdolabı poşeti ya da çorap da olabilir)

- Krem (Özellikle vazelin)

Kullanılışı:

Gece yatmadan önce ellerinizi yıkayın ve hafif nemli kalacak şekilde kurulayın. Ardından elinize krem ya da vazelin sürün. (Eğer ellerinizde aşırı çatlama ve kurumalar varsa bol miktarda vazelin sürmenizi öneririm.) Elinizin her tarafına kremi / vazelini yedirdikten sonra poşet eldiveni elinize geçirin ve o şekilde yatın.

Tek bir gece dahi olsa çok etkili olduğunu göreceksiniz. Eğer ellerinizde çok çatlak varsa bunu birkaç gece üst üste uygulayabilirsiniz. Ama sadece ellerinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız haftada 1-2 kez uygulasanız da yetecektir.

2- Gülsuyu İle Elleri Yumuşatma:

Etkili olan ve kullananlar tarafından da tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesi de gülsuyu ile yapılan el yumuşatma yöntemidir.

Malzemeler:

- 1 çay kaşığı gülsuyu

- 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu

- 1-2 Yemek kaşığı gliserin

Kullanılışı:

Bir kabın içerisinde bütün malzemeleri güzelce karıştırın ve ellerinizin her tarafına iyice yedirin. Yaklaşık 10 dakika kadar ellerinize masaj uygulayın ve ardından yıkayın. Bu tarifi gün aşırı uygulayabilirsiniz. Duruma göre günde birden fazla ya da daha az olacak şekilde de uygulayabilirsiniz.

zeytinyağı


3- Yumuşak Eller İçin Zeytin Yağı Mucizesi

Zeytinyağı pek çok şeye faydalı olduğu gibi, yumuşak eller için de oldukça faydalıdır. Uygulaması çok kolay olan bu tarif ile yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

- 2 Tatlı kaşığı toz şeker

- 1 Yemek kaşığı kadar hakiki, doğal zeytinyağı

Kullanılışı:

Toz şekeri ucunuzun içerisinde dökün. Ardından zeytinyağını yavaş yavaş ekleyin ve ellerinizi ovmaya başlayın. Avucunuzda oluşan bu karışımı elinizin her tarafına yedirerek uygulayın. Yaklaşık 2 dakika kadar bu ovalama işlemini yaptıktan sonra 1 dakika kadar bekleyin ve ellerinizi yıkayın.

4- Türk Kahvesi İle Yumuşak Eller

Pek bilinmeyen ama oldukça etkili yöntemlerden bir tanesi de kahve telvesi ile yapılan el yumuşatma yöntemidir.

Malzemeler:

- Kahve Telvesi

Kullanılışı:

Önce kendinize güzel bir Türk Kahvesi yapıyorsunuz. Onu keyifle içtikten sonra, ellerinizi yıkayıp hafif nemlendiriyorsunuz. Bu arada soğuyan kahve telvesini alıp ellerinize yedirerek sürüyorsunuz. Daha sonra ellerinizi yıkayıp duruluyorsunuz. Hepsi bu kadar.

5- Karbonatlı El Yumuşatma Yöntemi:

Daha önce Karbonatın Faydaları hakkında bilgi verdiğimiz yazıda karbonatın cilt sağlığı için oldukça önemli olduğunu söylemiştik. Karbonatı elleri yumuşatmak için de kullanabilirsiniz:

Malzemeler:

- 1 Çorba kaşığı karbonat

- 1 Çorba kaşığı limon suyu

- 1 Çorba kaşığı bal

Kullanılışı:

Bütün malzemeleri bir kabın içerisine koyarak karıştırın ve birbirleriyle özleşmelerini sağlayın. Ardından ellerinizi yıkayın ve hafif nemli kalacak şekilde kurulayın. Ardından bu karışımı ellerinizin her tarafına masaj yaparak uygulayın. Elinizin her tarafına orantılı olarak ulaştırdıktan sonra bir süre karışımının ellerinizde (yaklaşık 10 dakika) kalmasını sağlayın. Ardından ellerini yıkayıp durulayın.

Sonuç Olarak:

Yumuşak eller için bu basit ve kolay yöntemleri uygulayabilirsiniz. Hangi yöntem olursa olsun, uygulamadan önce ellerinizi yıkayın ve hafif nemli kalacak şekilde kurulayın. Çünkü elleriniz hafif nemli olursa uygulayacağınız karışımlar daha etkili olacaktır.

Siz de bu tariflerden birini denediyseniz ya da denemeyi düşünüyorsanız görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.