Tatlı Badem Yağı Faydaları - Zararları ve Kullanım Şekli

tatlı badem yağı faydaları

Tatlı Badem Yağı Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

İnsanoğlu olarak dünyaya geldiğimiz günden beridir tabiatın eşsiz nimetlerinden faydalanmaktayız. İlk zamanlar bu nimetleri sadece hayatta kalmak için kullanırken daha sonraları, yani dünyaya adapte olduktan sonra, farklı şeyler için kullanmaya başladık.
Bunun en iyi örneklerinden biri de şüphesiz tatlı badem yağıdır. Eskiden belki sadece yemek için kullanılırken, günümüzde pek çok farklı sektörde, özellikle de güzellik ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.
Bu yazıda da tatlı badem yağı nedir, faydaları ve zararları nelerdir, tatlı badem yağı kirpikler ve saçlar için nasıl kullanılır sorularına cevaplar vererek daha yakından tanıyalım.

Tatlı Badem Yağı Nedir?

En kısa tabirle tatlı badem yağı: “kuruyemişlerden biri olan bademin tatlı olanından elde edilen yağ” olarak tanımlanır.
Badem ağacının tohumlarından soğuk sıkım yöntemiyle alınan bu yağ sarı renkte ve ceviz tadındadır. İnsanı çileden çıkartacak ağır bir kokusu yoktur ve içerik bakımından da oldukça zengindir.
İçerisinde çeşitli yağ asitlerini barından yağ özellikle kuru ve çatlak ciltler için oldukça etkilidir. Badem yağı içinde %68 oranında oleik asit, %25 oranında linoleik asit, %4 oranında palmitik asit, %1’er oranda da stearik, linolenik, palmitoleik asitler bulunmaktadır.
Bu kadar genel bilgiden sonra şimdi faydalarını listelemeye geçebiliriz.


bademler

Tatlı Badem Yağı Faydaları

Başta da dediğim gibi insanoğlu hayatta kalmak için hep doğayı kullanmış ve halende kullanmaya devam etmektedir. Unutmamak gerekir ki doğadaki hiçbir varlık boş yere yaratılmamıştır. İnsanoğlu için hep bir yararı vardır.
Şimdi tatlı badem yağının faydalarını liste olarak sayacak olursak:
-Kas ağrılarına iyi gelir: Yorucu bir günün ardından omuz ve bel kaslarımız sertleşmiş ve ağrılarından dolayı şikâyetimiz muhakkak ki artmıştır. O zaman yapmamız gereken sadece elimize bir iki damla tatlı badem yağıalıp güzel bir masajla onu ağrıyan yerimize güzelce yedirmek olacaktır. Eminim ki ağrılarımızı şıp diye kesecektir ;)
-Bağırsak düzenleyicidir: Diyelim ki bağışıklıkla ilgili bir sorununuz var ve bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Endişe etmenize hiç gerek yok. Yemeğiniz yapım aşamasında iken az bir miktar tatlı badem yağı koyarsanız bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecektir. Unutmamak gerekir ki etkili bir sonuç için tabi ki de bir süre kullanmak gerekir.
-Saç, kirpik, kaş uzatımına yardımcı olur: Eğer saçlarınız hızlı uzamıyorsa ve cansız bir görüntüsü varsa tatlı badem yağı tam size göre.
Saçların uzaması için banyodan sonra nemli saça bir iki damla masaj yaparak saç diplerine yediriyoruz. Daha sonrasında yıkamaya gerek yok.
Ben de bir kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim ki sacımı hızlı uzatmakla kalmadı canlı ve ipeksi bir görüntü oluşumuna yarımcı oldu. Yani kısacası şiddetle tavsiye ediyorum :)
Eğer saçın gürleşmesi için kullanılacaksa; o zaman da banyodan 1 saat kadar önce bir yemek kasığı tatlı badem yağı saça masaj yaparak uygulanıyor. Daha sonra saçların bir havlu yardımıyla sarılması gerekiyor.
Eğer ben bunlarla uğraşmak istemiyorum, vaktim de yok diyorsanız şampuanınızın içine bir miktar tatlı badem yağı koyarak saçlarınızda kullanabilirsiniz.
Kaş ve kirpikleriniz seyrek ve kısa ise o zamanda uygulayabileceğiniz bir yağdır.
Nasıl uygulanacağına gelecek olursak; elinizde bitmiş bir maskara şişesi bulunması yeter. Maskara şişesini iyice yıkayıp temizledikten sonra şişesinin yarısına kadar tatlı badem yağından bir miktar doldurmak yeterlidir. Ben genelde gece yatmadan önce uygulamayı tercih ediyorum. Bu sayede uzun bir sure kaşlarımda ve kirpiklerimde kalmış oluyor.
-Sivilce lekelerini gidermeye yardımcı olur: Ergenlik dönemlerimizin yegâne mirasıdır(!) bize sivilce izleri. Onları hayatımızdan silmek için ne ürünlere tonlarca paralar harcıyoruz. Peki, hiç tatlı badem yağının bir antı-aging ürünü olduğunu biliyor muydunuz?
Sadece sivilce lekelerine değil yara ve yanık lekelerin de iyi gelmektedir. Yapmamız gereken tek şey temiz cildimize yağdanbir iki damla alarak pamuk yardımıyla yediriyoruz o kadar. İşe yaradığını gördüğünüzde sizde hayret edeceksiniz..
-Makyaj temizleyicisidir: Özel gecelerde yapılan ağır makyajları temizlemek oldukça güçtür. İçinde ne olduğu belli olmayan makyaj temizleme sularından ya da mendillerinden daha doğal bir ürün olarak tatlı badem yağını kullanabilirsiniz
Pamuğa az bir şekilde yağı döküp yüzünüze sürdüğünüzde makyajın nasıl temizlendiğine şahit olacaksınız. Temizleme sırasında gözünüze dikkat etmeyi unutmayın.
-Cildi nemlendirir: Malum kış aylarına girmiş bulunmaktayız. Bu soğuyan havalarda en çok zarar gören şüphesiz cildimizdir. Kurumaya ve çatlamaya yüz tutmadan evvel cildimize özellikle yüzümüze gece yatmadan önce bir iki damla sürüp uyursak sabah kalktığımızda daha taze ve canlı bir ciltle karşılaşırız.
- Bazı Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Cildi nemlendirme özelliğinden dolayı, özellikle cilt kuruluğuna sebep olan egzama gibi hastalıklara iyi geldiği ve tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir.
-Topuk çatlaklarına iyi gelir: Ayak topuğu çatlağı genelde kuruluktan dolayı meydana gelmektedir. Tatlı badem yağı da içinde yoğun bir nemlendirici özelliği barınması hasebiyle mutlaka çatlaklara iyi gelecektir.
Yapmamız gereken tatlı badem yağını çatlağın üzerine dairesel hareketlerle uygulamak. Daha etkili bir sonuç için her gün yapmaya çalışalım. Banyodan sonra yapılması ayrı bir etkiye sahip olacaktır.
Tatlı Badem Yağı İçilir Mi?

Tatlı badem yağı, içerisinde A ve K Vitaminlerini barındırmakla birlikte, Fosfor, Kalsiyum, Demir bakımından da zengindir. Bu faydalardan yararlanmak için az bir miktarda içilebilir. Fakat badem yağının organik ve katıksız olmasına dikkat etmelisiniz.
Fakat yukarıda da dediğimiz gibi, yemeklerin içine konulması daha sağlıklıdır. Eğer kabızlık probleminiz varsa, vücudunuz zayıf kalmış ve vitamine ihtiyacınız varsa -A ve K vitaminlerine- o zaman haftada 1 kere bir çorba kasığı içilebilir.
Bu noktada bir doktora danışmak daha iyi olacaktır. Doktorunuzun da onayını aldıktan sonra kabızlık için kullanabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Bebeklerde Kullanılabilir Mi?

Anneler başta olmak üzere, hepimizin hassas olduğu konudur; bebekler!
Çocuklarına kullanacakları ürünler hakkında her şeyi bilmek onların en yegâne amaçlarından biridir. İçerisinde ne bulunur, bu çocuğum için faydalı mıdır, kullanırsam çocuğuma zarar vermiş olur muyum, gibi sorular hep akıllarının bir köşesinde bulunur.
Merak etmeyin anneler, bu yağı çocuklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerinizde var olan gaz problemini bu yağ giderir. Bununla birlikte çocuğunuzun saç diplerinde oluşan konak oluşumunu engeller ve saçın daha gür çıkmasını sağlar.


bebek ayakları

Ek olarak bebeğinizi banyo yaptırırken az bir miktarsuyun içerisine koyarsanız hem sonrasında rahat bir uyku uyumasını sağlamış hem de vücudunun eksik olan nem oranının karşılamış olursunuz.
Kullanılabilecek bir diğer alan da, bebeklerin altlarını değiştirirken oluşan kızarıklığı önlemedir. Pudra gibi ürünler kullanmak yerine doğal ürünlerden elde edilen yağlar her zaman daha sağlıklıdır.

Tatlı Badem Yağının Zararı Var Mıdır?

Her şeyin azı yarar çoğu zarar tabirinden anlaşılacağı gibi fazla kullanımında tabi ki zararı vardır.
Fazla kullanımında o bölgedeki kılların haddinden fazla uzamasına sebep olabilir.
Bir yağ türü olması sebebiyle, aşırı ve bilinçsiz kullanımı fazla kilo almaya sebep olabilir.
Gerekli özen gösterilmeyip, iyi şartlarda muhafaza edilmediğinde saç kirpik ve kaşların kopmasına neden olabilir.
Cilde uygularken cildin temiz olamamasından ötürü gözeneklere derinlemesine temas etmeyeceği için olması gereken faydayı sağlamayabilir.

-Nereden Alabilirim?

Tatlı badem yağı tüm aktarlarda, eczanelerde, kişisel bakım ürünü satan mağazalarda(gratis-watsons vb.) ve çeşitli internet sitelerinden satın alabilirsiniz.
Farklı marka ve miktarlara göre ortalama olarak 10-40 TL arası bir fiyat ödeyerek tatlı badem yağına sahip olabilirsiniz.

Sonuç Olarak;
Uygun fiyatlı olup ulaşılması kolay olan bu ürünü kullanmanızı, en azından bir kez denemenizi tavsiye ederim. Tatlı badem yağını kullanan birisi olarak ve hâlâ kullanmaya devam eden biri olarak bu ürünün çok faydasını gördüm ve görmeye de devam etmekteyim. Özellikle saçımda kaşlarımda ve kirpiklerimde…
Siz de tatlı badem yağını kullandıysanız tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bilgiverenblog@gmail.com adresine mail atarak da ulaştırabilirsiniz.
Sağlık ve güzellikle..

Yazar: ENK

4 yorum:

 1. Saçımız için şampuana koyarsak yüzümüzde de kıl çıkarmasın şimdi? ne dersiniz hocam😀😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eger yagı şampuanınızın içine dogru miktarda koyarsanız böyle bir sorununuz olmaz derim ben:)

   Sil
 2. Teşekkürler değerli bilgileriniz için. Bunun gibi faydalı nice bilgileri paylaşmanız dileğiyle.. İyi çalışmalar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkür ederiz güzel yorumlarınız için:)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.