Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri, Tedavisi ve Merak Edileneler

sinüzit belirtileri

Bu yazıda sinüzit nedir, belirtileri nelerdir, sinüzit tedavisi nasıldır ve sinüzite ne iyi gelir gibi merak edilen soruların cevapları açıklanarak sinüzit hakkında bilgi verilecektir.

Sinüzit, halk arasında migrenle çok karıştırılan ama aslında birbirinden farklı olan bir rahatsızlıktır. Elde ettiğim bilgilere göre her 8 yetişkin insandan 1’inde yılda bir kez tekrarlamaktadır. Fena halde baş ağrısı ve burun tıkanıklığı olarak bilinen sinüzite gelin hep birlikte daha yakından bakalım.

Sinüzit Nedir?

Sinüziti tanımlamak için önce “sinüs”ü tanımak gerekir. Sinüzit kelimesinin kökeni sinüsten gelmektedir. Peki, sinüs nedir?

Sinüs, en basit tabirle burun çevresindeki kemiklerin içerisinde bulunan boşluklu yapılara verilen isimdir. İnsan vücudunda beş çift sinüs olduğu bilinmektedir. Bunlar;

Alın sinüsleri,
Yanak sinüsleri,
Gözler arasındaki sinüsler
Geniz bölgesindeki sinüsler’dir.

Sinüzit ise yani bir diğer adıyla rinosinüzit, vücudun enfeksiyona karşı reaksiyonu sonucunda sinüs duvarlarındaki dokuların şişmesi ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulması sonucu ortaya çıkan bir tür hastalıktır.
Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin tanımını yaptığımıza göre yani ne olduğunu tamamen anladığımıza göre bizde var mı yok mu onu nerden bileceğiz?

Her hastalıkta olduğu gibi sinüzitin de belirtileri vardır;

-En belirgin belirtisi burun tıkanıklığı ve burun akıntısı.

-Burun akıntısının yoğun kıvamlı ve koyu renkte olması,

-Buna bağlı olarak kulakta ve yüz çevresinde doluluk hissi,.

-Özellikle geceleri şiddetlenen, uzun sürebilen inatçı öksürük.

-Şiddetli baş ağrısı,

-Mide bulantısı ve zaman zaman kusma gibi belirtiler sinüzit belirtileridir.

Bu belirtiler kişiden kişiye değişmekle birlikte, bunlardan birkaçı veya hepsinin sizde de mevcut olması tabi ki teşhis için yeterli değildir. En kısa zamanda bir doktora başvurmanız iyi olacaktır. En doğru teşhisi o söyleyecektir.

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Başımıza gelen her şeyin bir nedeni olduğu gibi sinüzitin de nedenleri vardır. Bunlardan bazıları ihmalkâr olmamızdan ötürüyken bazıları da elimizde olmayan sebeplerden dolayı olabilir. Sinüzite sebep olan şeyler nelermiş, gelin birlikte inceleyelim;

-Burun içi eğrilik/Septum Deviasyonu; Genellikle buruna alınan bir darbe sonucu ortaya çıkan ve burun içinin eğri olmasıdır. Bu darbe doğum sırasından erişkinlik dönemine kadar gidebilir. Yalnız buradaki eğrilik normal bir eğrilik değildir. Doktor kontrolünde, yaklaşık 30 dakikalık bir operasyonun sonucunda burundaki eğriliğin düzeltilmesiyle birlikte sinüzitte ortadan kalkmış olacaktır.

-Alerji; Eğer polene karsı bir alerjiniz varsa bahar ayları sizin için biraz daha zor geçiyor olabilir. Çünkü polenler bahar alerjisi olarak bilinen alerjik sinüziti tetikleyebilir. Bunun için bahar aylarında bu kişilerin biraz daha dikkatli olması gerekir. Eğer polenlere karsı gereken önlem alınmazsa hastalık kronik hale gelebilir. Aman dikkat!

-Nazal Polipler: Polipler; küçük ve genellikle iyi huylu tümoral oluşumlara verilen bir hastalık turudur. İnsan vücudunun birçok organında görülebilir. Biz burada Nazal Polip yanı diğer adıyla burun polibini ele alacağız.

Burun ve sinüs mukozasından kaynaklanan pembe renkli gözyaşı şeklinde tüm burun ve sinüs boşluklarını doldurabilen kötü huylu olmayan oluşumlardır. Nazal polipler sinüs ağızlarını tamamen tıkamadıkça ve aşırı büyük boyutlara ulaşmadıkça çok belirti vermezler. Genellikle astım alerjisi genetik yalıtım ve aspirine aşırı duyarlı kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ortadan kalkması için ise hastaneye gidilmesi ve cerrahın müdahale etmesi halinde ortadan kalkacaktır.

-Burundaki büyümüş geniz etleri: Geniz eti; burunun gerisinde yer alan ve geniz diye isimlendirilen bölgede bulunan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz etinin büyümesini belirtilerine bakacak olursak burundan nefes alırken zorlanma konuşurken genizden konuşma uyurken horlama orta kulakta tıkanma vb.şikâyetlerdir. Sizinde böyle şikâyetleriniz varsa bir kulak burun boğaz doktoruna görünmenizde fayda vardır.

Sinüzitten Nasıl Korunabiliriz?

Kişinin her zaman kendine dikkat etmesi gerekir. Sadece bu hastalık için değil tüm sağlık problemlerinden korunmak için dikkat etmeliyiz. Sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı haline getirmemiz gerekiyor.

Sinüzitten korunmak için basit önlemler almak yeterli olacaktır. En bilindik önlemler;duştan sonra saçın kurutulması/ıslak bırakılmamasıdır.

-Pencereyi açık bırakıp cereyanda uyumamak,

-Halka acık havuzlara girerken dikkatli olmak,

-Klimanın karsısında oturmamak ve gereken temizliği yapmak,

-Alerjisi olanların ilaçlarını kullanmayı ihmal etmemesi,

-Soğuk ve kuru havalarda buruna nemlendirici kullanmak,

Kaloriferin üzerine hafif nemli havlu koymak gibi küçük ve basit önlemler hayatımızı bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Böylece sinüzitten de korunmaya yardım edecektir.

ıslak saç kurutma

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Yapılan inceleme ve araştırmalara göre ıslak saçın sinüziti tetikleyebildiği görülmüştür. Banyodan çıktıktan sonra, yeteri kadar kurutulmayan saçlarla dışarı çıkmak ya da ıslak saçla uyumak sinüziti tetikleyebilir.

Burada asıl önemli olan faktör, saçın ıslak olmasından ziyade baş bölgesinde meydana gelen ısı değişimidir. Yani saçlar ıslak olduğu için kafa ve yüz bölgesi daha çok soğuk havayı çekecek ve üşüyecektir. Bu soğuğun etkisiyle de burun mukozası şişecek ve sinüziti etkileyecektir.

O yüzden ıslak saçlar iyi kurutulmalıdır. Özellikle soğukta kalmamaya ve saçları kuru tutmaya dikkat edilmelidir.

Sinüzite İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Sinüzite iyi geldiği bilinen bitkilerden birisi Ebu Cehil Karpuzu diğer adıyla Acı Kavun bitkisidir. Fakat bu bitki aynı zamanda zehirli bir bitki olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir ve bilen biri tarafından uygulanması gerekir.

Bu bitki hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ebu Cehil Karpuzu (Acı Kavun) Faydaları ve Zararları başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Sinüzit bir nevi iltihabi bir hastalık olduğu için, iltihap giderici yiyecekler de sinüzite dolaylı yoldan iyi gelecektir.

İltihap giderici yiyecekler ise; pancar, yabanmersini, brokoli, keten tohumu yağı, yeşil çay, sarımsak, zencefil, sızma zeytinyağı, soğan, ton balığı vb. gibi yiyeceklerdir.

Bunların yanı sıra quercetin de sinüzite iyi gelen yiyecek türlerinden biri olarak bilinir. Özellikle sinüzit nedeniniz alerji ise bu besinler tam size göre. Quercetin; bazı sebze ve meyvelerin kabuklarında bulunan bir kimyasal pigmenttir.

İçinde quercetin bulunduğu bilinen bazı sebze ve meyveler şu şekildedir; yoğun miktarda elma ve soğan kabuklarında, biber, kiraz ve vişne, domates, turunçgiller kuru baklagiller; çiğ kuşkonmaz vb.

Bir diğer sinüzite iyi gelen yiyecekler ise yararlı bakteriler üreten besinlerdir. Bakteri deyince korkutucu gelebilir ama unutmamak gerekir ki her bakteri zararlı değildir. Yoğurt ve kefir başta olmak üzere tereyağı lahana ve salatalık turşusu ayran keçi sütü kımız süzme peynir gibi besinler içinde yararlı bakteri bulunduran besinlerden sadece bazılarıdır…
Sinüzit İçin Evde Ne Yapılabilir?

Sinüzitin neden olduğu burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi küçük problemleri evde yapacağınız basit işlemlerle kurtulabilirsiniz.

Özellikle burun tıkanıklığı sorununu Buhar yöntemiyle halledebilirsiniz. Küçük bir kabın içine koyduğunuz sıcak suyu içinize çekmek yeterlidir.

Daha etkili bir çözüm için bir havluyla kabın içine doğru eğilmek ve içinde 2 3 dakika kalmak da olabilir. Ama açıkça konuşmak gerekirse ben havlu yerine battaniye kullanıyorum. Bence en etkili yöntem bu.

Bol su tüketmek de bir başka yöntemdir. Bu yöntemle burun tıkanıklığını doğal yollarla açmış olacaksınız.

Tuz ile gargara yapmak. Bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı tuz koyuyoruz. Elde ettiğimiz bu karışımı gargara yöntemiyle uyguluyoruz. Günde birkaç defa yapılabilir tabi yutulmaması şartıyla

Sinüzitin Tedavisi Nasıldır?

Her hastalıkta olduğu gibi sinüzit tedavisinde de kişiden kişiye değişen farklılıklar olabilir. O yüzden tedavinin ilk aşaması uzman bir doktor tarafından muayene olmaktır.

Doktor durumunuzu inceleyip size sinüzit tanısı koyduktan sonra, gereken tedaviyi uygulayacaktır. Fakat genel olarak ilk başta sinüste üreyen bakterilerin öldürülmesi yani sinüslerin temizlenmesi yöntemi uygulanır.

Daha sonraki aşamada; antibiyotik tedavisi, burun damlaları ve ağızdan alınan bazı ilaçlar verebilir. Sizdeki sinüzitin durumuna göre, eğer kullanılan ilaçlarla bir sonuç alınamazsa, cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Bu konuda en detaylı ve net bilgiyi doktorunuz, sizin durumunuza göre verecektir.

Sizin Yorumunuz Nedir?

Sinüzit hakkında sizlerin yorumları oldukça kıymetlidir. Sinüzit yaşadınız mı, yaşıyor musunuz ya da tedavi için neler yapıyorsunuz gibi soruların cevaplarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazar: ENK

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.