Peeling Nedir ve Ne İşe Yarar?

peeling nedir ve ne işe yarar

Bu yazıda, peeling nedir ve ne işe yarar sorularının cevapları hakkında bilgi verilmektedir.

Cilt sağlığı ve güzellik alanlarında sıklıkla “peeling etkisi”, “peeling maskesi”, “peeling tedavisi” gibi başlıklar karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından oldukça ilgi gören bu kavram hangi anlama gelmektedir? Peeling nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Peeling Nedir ve Ne İşe Yarar?

Peeling, İngilizcede; soyulma, soyulmuş kabuk, deri soyma işlemi, kabuk döküntüsü” gibi anlamlara gelmektedir. Cilt sağlığı ve güzellik alanlarında kullanılan peeling kavramı da tam olarak bunu ifade etmektedir.

En öz tabirle peeling, cilt üzerindeki ölü derilerin temizlenmesiyle daha sağlıklı bir cilde sahip olmak olarak tanımlanabilir. Bir başka tabirle ölü derilerin temizlenip, alttan yeni ve sağlıklı bir deri tabakasının ortaya çıkmasını sağlamak olarak da ifade edilebilir.

Bildiğiniz gibi günlük hayatta toz, güneş ışınları, zararlı gazlar, hava kirliği gibi pek çok dışsal faktörler ve çeşitli hastalıklar, cilt hastalıkları, stres gibi içsel faktörler cildimizi etkilemektedir. Özellikle dış faktörlerle doğrudan temas halinde olan yüzümüz bu etkilerden daha fazla zarar görmektedir.

İşte, peeling ne işe yarar sorusunun cevabı burada gizlidir. Peeling cildin bu zararlı şeylerden arındırılmasını sağlayarak daha güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşturma işine yarar.

Cilt çevresel kirlerden arındıktan sonra, doğal olarak daha sağlıklı olacaktır ve daha canlı görünecektir. Ayrıca peeling işleminden sonra cilde uygulanacak olan kozmetik ürünler ve doğal ürünler daha iyi sonuç verecektir.

Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Bu alanda bilinen 3 çeşit kimyasal peeling vardır. Genel olarak “yüzeysel, orta derinlikte ve derin peeling” olarak bilinir.

Yüzeysel Peeling: Adı üzerinde, cilt üzerinde yüzeysel olarak uygulayabileceğiniz, basit, evde uygulayabileceğiniz, güvenli ve ucuz peeling yöntemi olarak ifade edilebilir.

Orta ve Derin Peeling: Yüzeysel olarak tedavi edilmesi zor olan durumlarda, bazı hastalıklarda ve daha detaylı uygulama gerektiren durumlarda yapılan peeling yöntemleridir. Bunların evde yapılması uygun değildir ve bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.
Lazer Peeling Nedir?

Lazer peeling de, derinlemesine uygulanan peeling yöntemlerinden birisidir. Bir uzman doktor tarafından, seanslar şeklinde uygulanır.

Genel olarak lazer peeling şöyle uygulanır: Doktor, istenilen işleme göre ve yaptığı tetkiklere göre bir cilt derinliği belirler. Bu aşamadan sonra o derinlikteki cilt yüzeyi lazer ile soyulur / kaldırılır. Ardından yerine gelecek olan cildin daha yeni ve sağlıklı olması beklenir.

Bir Örnek:

Bir yakınımın yüzünde oldukça derin sivilceler var ve pek çok şeyi denemesine rağmen olumlu bir sonuç alamadı.

Geçen günlerde görüştüğü uzman bir doktor lazer peeling tedavisini önermiş kendisine. Bu yöntemle yüzündeki sivilcelerin giderilebileceğini vaat etmiş. Her seans hastanede olacak ve her seans için ortalama istenilen ücret 200 TL civarında olacakmış.

(Sanıyorum ki bu bilgi, yüzeysel peeling ile derin peeling arsındaki farkı göstermeye yetecektir.

Son Olarak:

Peeling hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Siz hiç denediniz mi ya da deneyen birileri var mı çevrenizde? Fikir, görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşın mutlaka.
Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.