Kuruyan ve Çatlayan Ellere Evde Doğal Bakım Önerileri

çatlayan ellere evde bakım

Soğuktan Kuruyan Ve Çatlayan Ellere Evde Doğal Bakım Önerileri


Bu yazıda çatlayan ve kuruyan eller için, özellikle de havaların soğumasıyla beraber çatlayan eller için çözüm önerileri hakkında bilgi verilecektir. Bu bilgilerden hareketle çatlayan ellere evde bakım yaparak, daha güzel ve sağlıklı ellere kavuşabilirsiniz.

Kışın soğukların gelmesiyle birlikte en çok etkilenen şeylerden birisi de cildimiz oluyor. Özellikle sürekli açık havaya ve zaman zaman da suya temas etmek zorunda kalan ellerimiz bu soğuklardan daha çok etkileniyor. Buna istinaden kuruyor ve çatlıyor.

Kuruyan ve çatlayan eller için evde birkaç küçük bakım yapabilirsiniz. Bu sayede hem ellerin çatlamasına önlem almış olursunuz hem de elleriniz kuruyup çatlamışsa bile bunu tedavi etmiş olursunuz.

Önce ellerin kuruması ve çatlaklara karşı nasıl önlemler alabilirsiniz onu açıklayalım ardından da kuru ve çatlamış eller için neler yapılabilir ona bakalım.

Ellerin Kurumaması ve Çatlamaması İçin Öneriler / Önlemler

Nemlendirici Krem Kullanın: Yanınızda her zaman bir nemlendirici krem bulundurun ve sürekli ellerinizin nemli kalmasını sağlayın. Nemli ellerde çatlama olmaz. Bunun için kozmetik ürünleri kullanabileceğiniz gibi doğal nemlendirici özelliği olan bazı yağları da kullanabilirsiniz.

Eldiven Kullanın: Eldiveni hem dışarı çıkarken hem de evde suya temas ederken kullanabilirsiniz.

Eğer soğuk bir havada dışarı çıkacaksanız, çıkmadan önce ellerinize nemlendirici krem sürün ve üzerine eldiven giyin. Böylece hem elinizin nem dengesinin sağlamış olursunuz hem de soğuktan korumuş olursunuz.

Bulaşık yıkamak gibi bir iş halindeyken de, ellerinize mutlaka mutfak eldiveni giyin. Böylece suyla doğrudan temas etmez ve ellerinizin yıpranmasına neden olmaz.

Ilık Su Kullanın: Kışın suların soğuk olduğu günlerde, eğer imkanınız varsa her suya temas edişinizde ılık su kullanmaya özen gösterin. Abdest alırken, bulaşık yıkarken ya da başka bir şekilde suyla işiniz olduğu zaman ılık su kullanmaya gayret edin.

Eğer sürekli ılık su imkanınız yoksa da, en azıdan bir eldiven temin etmek iyi olacaktır. Soğuktan koruyamazsanız bile doğrudan sudan koruyabilirsiniz.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Kışın su tüketim miktarımız genelde azalır ama yine de günlük bol bol su içmek gerekir. Bol su içmek hem sağlık açısından hem de cildi besleyerek ellerin çatlamasına engel olması açısından oldukça önemlidir.

Suyun faydaları hakkında “Su İçmenin Faydaları - Zararları ve Önemi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Nemlendirici Sabun Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanmak da ellerin kurumaması için alınabilecek önlemlerden bir tanesidir. Kış boyunca normal sabun yerine nemlendiricili sabun kullanmak elleriniz için fayda sağlayacaktır.

krem

Kuruyan ve Çatlayan Ellere Evde Bakım Tavsiyeleri

Eğer elleriniz soğuk hava ya da soğuk su nedeniyle kuruyup çatlamışsa, basit işlemler yaparak oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Burada özellikle kendi kullandığım ve oldukça iyi sonuçlar aldığım yöntem hakkında bilgi vermek istiyorum.

Poşet Eldiven ve Krem Yöntemi: Gece yatmadan önce, ellerinizi ılık su ile yıkayın ve ellerinizi kurulayın. Fakat ellerinizin hafif nemli kalmasına dikkat edin.

Hafif nemli olan elinize bol miktarda herhangi bir krem ya da vazelin sürün. Kremi elinize iyice yedirdikten sonra, poşet eldivenleri elinize giyin ve yatın. Sabah katlığınızda yumuşacık ellere sahip olarak uyanacaksınız.

Bu yöntem için en rahat olanı poşet eldiven kullanmaktır. Çünkü gece rahatsız etmiyor ve elinizden çıkmıyor. Ama eğer poşet eldiveniniz yoksa elinize buzdolabı poşeti de sarabilirsiniz. Ya da herhangi bir poşeti de elinize geçirebilirsiniz.

Muayene eldiveni olarak bilinen beyaz eldivenlerden de kullanabilirsiniz. Fakat bu eldivenlerin içi pudrasız olanlarını tercih etmelisiniz. Aksi halde yeteri kadar işe yaramayabilir.

El kuruluğu ve çatlaması sorunu bende de var. O sebeple ben, her sene havalar soğuduğunda bu yöntemi uyguluyorum ve oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Deneyip sonucu kendiniz görebilirsiniz.
Eller için Zeytinyağı ve Limon Karışımı: Çatlayan eller için etkili yöntemlerden bir tanesi de zeytinyağı ve limon suyu karışımıdır.

Küçük bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu eklenerek karıştırılır. İkisi bir biriyle iyice özleştikten sonra karışım ellere iyice yedirilerek sürülür. Bu şekilde ortalama olarak yarım saat kadar bekledikten sonra eller ılık su ile yıkanır, kurulanır.

Limon asitli olduğu için el çatlaklarını ilk başlarda biraz yakacaktır ve acıtacaktır. Fakat buna sabretmeniz gerekiyor. Kısa süreli bir acıdan sonra ciddi anlamda bir rahatlama yaşayacaksınız.

Son Olarak:

Bu yöntemleri deneyip de olumlu sonuçlar alamazsanız mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir. Belki farklı bir rahatsızlığınız olabilir. Hatta işin en başında bir doktora gidip muayene olmak en doğrusu olacaktır.

Siz de kuruyan ve çatlayan ellerinize farklı doğal çözümler bulduysanız bizimle paylaşabilirsiniz. Görüşlerini aşağıya yorum olarak yazabileceğiniz gibi, bilgiverenblog@gmail.com adresine de gönderebilirsiniz.

Sağlıkla..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.