Defne Sabunu Faydaları - Zararları ve Kullanımı

defne sabunu

Bu yazıda defne sabunu nedir, defne sabunun faydaları ve zararları nelerdir, defne sabunu nasıl kullanılır gibi soruların cevapları açıklanarak defne sabunu hakkında bilgi verilecektir.

Daha önce En İyi Doğal Güzellik Sabunları Listesi başlıklı yazıda yer verdiğimiz doğal sabunlardan bir tanesi de defne sabunudur. Hem cilt için hem de saçlar için oldukça faydalı olduğu kullanıcılar tarafından belirtilen defne sabununu daha yakından tanıyalım.

Defne Sabunu Nedir?

Defne, dünya genelinde Akdeniz iklim kuşağında, ülkemizde de Akdeniz bölgesinde yetişen, insan sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinen ve çok eski zamanlardan bu yana kullanılagelen bir bitkidir. Ülkemizde özellikle Hatay yöresinde en iyi defne türlerinin olduğu bilinmektedir.

İşte defne sabunu da, bu bölge ve yöremizde yetişen defne ağacının yaprakları ve meyvesinin yağı ile zeytinyağının özel karışımından elde edilen doğal sabun türlerinden bir tanesidir. Saçlar ve cilt için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Defne Sabunu Faydaları:

Kokusu Çok Güzeldir: Kokusunun güzel olması sebebiyle insanı olumlu olarak etkiler, ferahlık ve temizlik hissi verir.

Antiseptiktir: Bu faydası sayesinde, ciltteki mikropların temizlenmesinde etkilidir. Böylece hem temizlik ve sağlık sağlar hem de bazı cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Sivilcelere Karşı Etkilidir: Cilt üzerindeki gözenekleri açarak temizler, iltihapları iyileştirir. Bu özelliği sayesinde sivilcelere iyi geldiği ve sivilceler için oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Doğal Peeling Özelliği Vardır: Gözenekleri açması ile ciltte doğal peeling özelliği gösterir. Bu sayede siyah nokta ve aknelerin giderilmesinde etkilidir.

Pişiklere İyi Gelir: Çoğu zaman çocuklarda bazen de yetişkinlerde oluşabilen pişiklere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca ciltteki kızarıklar için de faydalıdır. Pişik ya da kızarık olan bölgeyi defne sabunu ile yıkamak iyileşme sürecinde olumlu etki yapacaktır.

Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Özellikle mantar, egzama gibi bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Varisleri Rahatlatır: Varisli bölgeye uygulanacak olan defne sabunu, varisli bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır ve varislerin önlenmesi noktasında olumlu etkide bulunacaktır.

Saçlar İçin Faydalıdır: Saçları besleyip güçlendirdiği bilinmektedir. Böylece daha sağlıklı olan saçlar da dökülmekten kurtulacaktır. Ayrıca saçların daha canlı, güzel ve parlak görünmesinde de etkilidir.

Saçların Yağ dengesini Sağlar: Bu özelliği sayesinde, özellikle yağlı saçlarda yağ dengesinin sağlanmasında etkilidir. Ayrıca kuru saçları da nemlendirerek, ideal düzeye getirmeye yardımcı olur.

Defne Sabunu Zararları

Doğal olarak üretilmiş olan defne sabununun bilinen bir zararı yoktur. Sadece kuru cilde sahip olan insanların bazılarının kullanması durumunda, cildin daha da kuruduğu görülmüştür. Bu sebeple kuru cilde sahip olan insanların daha dikkatli olarak kullanmaları önerilmektedir.

Ayrıca her şeyin fazla kullanımının zararlı olabileceği gibi, defne sabunu da aşırı kullanımla bir takım zararlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple ölçülü ve yeteri kadar kullanılmalıdır.

Defne sabununun zararlı diyebileceğimiz tek husus, göz ile temas etmesi durumudur. Bilindiği gibi göz, en hassas organlarımızdan bir tanesidir ve bu yüzden çabuk etkilenebilmektedir. Bu sebeple sabunun göz ile temas etmesi engellenmelidir.

Defne Sabunu Nasıl Kullanılır?

Defne sabununu cilt için ve saçlar için kullanabilirsiniz. Burada her iki kullanım hakkında ayrı ayrı bilgi verelim.

Cilt İçin Defne Sabunu Kullanımı:

- Cilt üzerine uygulamadan önce kullanacağınız bölgeyi yıkayıp ıslatın.
- Defne sabununu cilde uygulayın hafif köpürtün.
- Elinizde cildinize hafif masaj yaparak, sabunu yedirin. Ortalama 2-3 dakika boyunca bu işlemi yaptıktan sonra bol su ile yıkayın.
- Cildinizin sabundan tamamen arındığına emin olun.

güzellik

Saç İçin Defne Sabunu Kullanımı:

Saç için defne sabunu kullanımı, özellikle saç diplerine olacak şekilde önerilmektedir. Bazı kullanıcılarda, saç uçlarında kepeklenme, kuruma, kırılma ya da sertleşme şikayetleri olmuştur. Bu sebeple özellikle saç diplerine uygulanmalıdır ve iyice durulanmalıdır.

- Saçınızı ıslatın ve ardından defne sabunu ile köpürtün.
- Saçınızın her tarafına bu köpükleri ulaştırın ve özellikle parmaklarınızla masaj yaparak saç diplerine ulaşmasını sağlayın.
- Ortalama birkaç dakika bu işlemi yaptıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın. İyi durulanmayan saçlarda kepek oluşumu, kaşıntı gibi bir takım olumsuz etkiler görülebilir.


Defne Sabunu Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar:

1- Öncelikle kullanacağınız sabunun doğal olduğundan emin olmalısınız. O sebeple, defne sabunu alırken güvendiğiniz yerlerden ve kaliteli olanlardan almalısınız. Aksi takdirde beklenen etki görülmediği gibi zararlı bile çıkabilirsiniz.

2- Cilt için kullanacaksanız, sabunu kullanmadan önce cildin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekir.

3- Saçlarda ya da ciltte, kullanım sonrası iyice yıkayarak durulanması gerekir.
Defne Sabununu Nereden Alabilirim?

Yazının başında da belirtildiği gibi, defne sabunu özellikle Hatay yöresinde yaygındır. Bu sebeple doğal ve etkili olan defne sabunu da Hatay civarında yapılmaktadır.

İmkanınız varsa Hatay’a gidip doğal yapılandan, imalathanelerden almak en güvenilir olanıdır. Ayrıca Hatay’da tanıdığınız ve güvendiğiniz birisi varsa o kişi aracılığı ile de alabilirsiniz.

Bunlar haricinde, internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Biraz araştırma yaparak, doğrudan satıcılara ulaşabilirsiniz. Böylece yine imalattan, doğal ürünü alabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise, tanıdığınız ya da güvendiğiniz bir aktardan alabilirsiniz.
Fabrikasyon ürünler genel olarak pek tavsiye edilmemektedir. Fakat kalitesine güvendiğiniz, iyi bir markanın sabunlarını tercih edebilirsiniz.

Defne Sabunu Fiyatı

Defne sabununun fiyatı üretici firmaya ve ağırlığına göre değişmektedir. Alacağınız miktara göre ortalama 9 TL – 80 TL arasında bir fiyat aralığı vardır.

Defne Sabunu Kullananlar – Yorumlar


Defne sabunu kullananların yorumlarını ayrı bir yazı haline getirdik. Buraya tıklayarak o yorumlara ulaşabilirsiniz.

Son Olarak:

Defne sabunu kullanan ya da kullanmak isteyen biriyseniz, yorumlarınızı bizimle paylaşın lütfen. Olumlu ya da olumsuz yorumlarınız, bu sabunu kullanmak isteyen insanlar için daha iyi referans olacaktır.

Sağlık ve güzellikle…

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.