Pomodoro Tekniği İle Erteleme Hastalığına Son


pomodoro tekniği

Hayatta bazı şeyleri ertelediğimiz için kaybediyoruz. Mesela; erken kalkmak, odayı toparlamak, ders çalışmak gibi..

Bazı bahanelerin ardına sığındığımız için asıl yapmamız gereken şeyleri yapamıyoruz. Bu da bizi plansız hareket etmeye, atalete ve en nihayetinde başarısızlığa sürüklüyor.

Uygulaması kolay ve sonuçları da bir o kadar faydalı olan “Pomodoro tekniği” ile zamanı daha verimli bir şekilde kullanmak ve istenilen başarıyı yakalamak mümkün. İlk olarak Pomodoro tekniğinin ne olduğundan ve nasıl keşfedildiğinden söz edelim.

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Pomodoro İtalyancada “domates” anlamına gelmektedir. 1980'lerde ders çalışırken odaklanma problemi yaşayan ve plansızlıktan yakınan Francesco Cirillo, bir gün mutfakta otururken kendince zamanı belirli dilimlere ayırmış, verimli ders çalışma tekniği oluşturmuştur.


Pomodoro Tekniğinin temelinde 4 dilimli çalışma tekrarları vardır. Bu teknikte ilk dilim; 25 dakika odaklanmadan ve 5 dakika da moladan oluşur. Yani 1 Pomodoro'ya ayrılacak süre 30 dakikadır. Bunu planlarken mutfaktaki domates şeklindeki zamanlayıcı gözüne ilişir. Ve bu zamanlayıcı ile keşfettiği tekniği uygulamaya başlar. Bay Cirillo olumlu sonuçlar alınca da bu tekniğine İtalyancada domates anlamına gelen “Pomodoro” ismini verir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

İlk bakışta biraz zor ve karmaşık gibi görünüyor. Fakat yapmanız gereken sadece 3 adım var.

1. Adım: İş Planı Oluşturma:

İlk iş olarak o gün yapacağımız işlerin listesini çıkartalım. Bu listenin arasından o an yapmamız gerekenleri belirleyelim. Ardından herhangi bir zamanlayıcı veya telefon uygulamasını 25 dakikaya kuralım.

(Ben Google Play’de CLOCKWORD TOMATO uygulamasını tercih ediyorum. Basit ve işe yarar bir uygulama. Tabi ki başka uygulamalara bakıp tercih etmek sizin elinizde)

2.Adım: İşe Koyulma ve Kararlılık:

Kurduğumuz zamanlayıcıyla birlikte yapmak istediğimiz işe başlayalım. 25 dakikalık süre bitene kadar yapacağımız işten kesinlikle ayrılmamamız gerekiyor. Zihnen ve bedenen yaptığımız işe odaklanmamız şart.

Biliyorum ilk zamanlar aksaklıklar yaşayacaksınız ama bunu oturtturana kadar denemeye devam edin. Çok mecbur olmadığınız sürece yaptığınız işi bırakmayın ve o 25 dakikalık süreyi doldurmaya gayret edin.

3. Adım: Dinlenme:

25 dakika olarak kurduğumuz zaman dolar dolmaz en fazla 5 dakikalık mola verelim. Hem zihnimizi hem de bedenimizi rahatlatalım.

Bu molalarda kesinlikle yaptığımız işle hiç bir şekilde ilgilenmemek gerekiyor. Mola evresinde; çay içebilir, temel ihtiyaçlar giderilebilir, hatta halının üzerindeki desenlere göz gezdirilebilir. Yeter ki 5 dakikalık molamızı uğraştığımız işle meşgul etmeyelim.
Bir de teknolojinin bize sunduğu o güzel mi güzel olanaklardan o anlık feragat edelim.

ders

Pomodoro Örneği:

Şimdi, bu yukarıda anlattığım 3 adımı, basit ve anlaşılır bir örnekle açıklamak istiyorum.
Örneğin, işimiz ders çalışmak olsun.

İlk olarak hangi dersi ve hangi konuyu çalışacağımızı belirliyoruz. Mesela matematik dersinden, problemler konusunu çalışacağız.

İkinci adımda, kendimize 25 dakikalık bir süre ayarlıyoruz ve ders çalışmaya başlıyoruz. Bu süre içinde başka hiçbir şeyle meşgul olmamamız gerekiyor. Sadece o konuyla ilgili şeylere çalışıyoruz.

Son olarak, 25 dakikalık süre dolduğu zaman, hemen ders çalışmayı bırakıyoruz ve dinlenme moduna geçiyoruz. 5 dakikalık dinlenme sürecinde de farklı bir şeyle uğraşıyoruz, dinleniyoruz ya da bir ihtiyacımız varsa gideriyoruz.

Dinlenme süresi bitince de, yeniden ilk maddeye dönüyoruz ve sıradaki iş için aynı adımları tekrar ediyoruz.Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 seanslık Pomodoro 25+5 dakikadan oluşur. Başarılı olmak için günde en az 4 pomodoroya ihtiyaç var. Elbette bundan daha az sayıdaki pomodoro da işimize yarayacaktır ama 4 tane olması daha çok fayda sağlayacaktır. Hatta yaptığımız işlerin önemine ve yoğunluğuna göre bu sayıyı artırabiliriz.

Her 4 seanslık Pomodoroda 20 veya 30 dakikalık uzun molalar verilebilir. Tabi ki pomodoromuza devam etmek için ilk adımda belirlediğimiz listeye bakmamız gerekiyor. Yapılan işlere tik atıp eğer yapılması gereken işler varsa yeniden kendimizi hazır hissettiğimiz anda 4 seanslık Pomodoro’lara devam edebiliriz.

Pomodoro Tekniği Hakkındaki Yorumlarım

Günlük hayatta pomodoro tekniği kullanımına örnek vermem gerekirse, tekniğin aktif kullanıcısı olarak kendimden başlamak isterim.

Üniversite hayatımın ilk yıllarında çok zorluklar çektim. Derslere odaklanamıyordum, işlerim sürekli aksıyordu ve hatta odamı bile toparlayamıyordum. Bu nedenle ders çalışma tekniklerini araştırmaya başladım. Birçok teknik öğrendim, bazılarını da birebir denedim.

Bu araştırmalar sonucunda da Pomodoro tekniği ile tanıştım.  Benim için en doğru tekniğin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece derslerimi değil hayatımı da dizayn ediyor.

Pomodoro tekniğinin kazandırdıkları:

·         -Plânlı yaşamaya teşvik eder.
·         -Konsantrasyon yetinizi güçlendirir.
·        -Plânlı hareket edildiği zaman yorgunluk seviyesini düşürür.
·        -Bireyin kendine olan inancını artırır.
·         -Plansız hareket etmediğiniz sürece telaş etmeyi engeller.
·         -Kendinize güveniniz artar.
·         -Enerjinizi yayarak kullanmayı sağlar.
·         -Zamanı daha verimli kullanmanızı sağlar.
·         -En önemlisi günün sonunda işlerinizi bitirdiğiniz için mutlu olursunuz. :)

Pomodoro tekniği son zamanlarda oldukça yaygınlaşan çalışma tekniklerinden bir tanesi. Eğer siz de denediyseniz, pomodoro hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi yorum kısmına yazabileceğiniz gibi, bilgiverenblog@gmail.com adresine mail olarak da atabilirsiniz.

Pomodoro'lu günler dilerim..

Yazar: Bluemoon

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.