Kükürt Sabunu Faydaları - Zararları ve Yorumlar

kükürt sabunu faydaları

Bu yazıda, doğal güzellik sabunlarından bir tanesi olan “Kükürt Sabunu”nu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Kükürt sabunu nedir, faydaları ve zararları nelerdir, nasıl kullanılır, nerede satılır ve fiyatı ne kadardır gibi soruların cevaplarını göreceğiz.

Kükürt Sabunu / Kükürtlü Sabun Nedir?

Kükürt, çok farklı alanlarda kullanılabilen, genel olarak sarı renkli, katı, yanıcı ve patlayıcı özelliği olan bir elementtir. Doğada bulunması mümkündür ve ülkemizde bazı illerimizde kükürt yatakları ve işleme tesisleri bulunmaktadır. Sağlık açısından bazı faydalarının olduğu bilinir. Farklı alanlarda kullanıldığı gibi tıp ve kozmetik alanlarında da tercih edilir.


Kükürt sabunu da, kükürt ile doğal sabunun birleşiminden elde edilen güzellik sabunlarından bir tanesidir. Hem kükürdün faydalarından hem de sabunun temizleyici özelliğinden istifade etmek üzere oluşturulan, hardal renkli doğal bir kozmetik ürünüdür.

Kükürt sabunu hem cilt için hem de saçlar için kullanılabilen bir sabun olmakla birlikte, daha çok cildinde ve saçlarında yağlanma, yüz sivilceleri ve siyah nokta sorunu olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Kuru ciltler ve saçlar için kullanılması pek tavsiye edilmez.

Kükürt Sabununun Faydaları Nelerdir?

Hem kükürdün faydaları hem de sabunun temizleyici özelliği sayesinde özellikle cilt için pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Cildi Temizler: Her şeyden önce doğal bir sabun türü olduğu için cildi temizler, gözenekleri açar.

Güzel Görünüm Sağlar: Cildi besleyerek pürüzsüzleştirir. Cildin daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Sivilcelere İyi Gelir: Kükürt sabununun sivilcelere iyi geldiği bilinmektedir. Cildi ve ciltte oluşan yağ tabakasını temizlediği için sivilce sorununun çözümü için önerilmektedir. Özellikle ergenlik sivilcesi gibi aşırı sivilceli hallerde kullanılabilir.

Siyah Noktaları Giderir: Yine, yukarıdaki maddelerle benzer bir özellikten dolayı, cildi temizleyip gözenekleri açtığı için, ciltte oluşan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olan doğal yollardan bir tanesidir.

Bazı Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Sedef, egzama, uyuz gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Bu hastalıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Sağlıklı Bir Cilt Sağlar: Hem temizleme özelliği sebebiyle hem de anti-bakteriyel ve antiseptik oluşu sebebiyle daha sağlıklı bir cilt oluşumuna katkı sağlar.

Yağ Dengesini Korur: Düzenli kullanımla cildin ve saçların yağ dengesinin sağlanmasına ve korunmasına katkı sağlar.

Saçları Temizleyip Besler: Saç derisine ve saçlara doğrudan faydalı olduğu bilinir. Saç diplerini, deriyi ve saçları temizler. Özellikle yağlı saçarlın yağ dengesini sağlayıp korur.

Kepek Soruna Karşı Etkilidir: Düzenli kullanımla kepek sorununda etkili olduğu bilinmektedir.

Terlemeyi Önler: Özellikle yaz günlerinde, terlemeye karşı etkilidir. Düzenli kullanımla boncuk boncuk oluşan alın terlerinin önüne geçilebilir.

Bit Soruna Etkilidir: Bit sorunu herkeste olabileceği gibi, özellikle küçük çocuklarda zaman zaman görülmektedir. Okul ortamı gibi toplu alanlarda hızla yayılan bitlerden kurtulmak için denenen, etkili sabunlardan bir tanesidir.


kükürt

Kükürt Sabununun Zararları Nelerdir?

Kükürtlü sabun, doğal sabun türlerinden bir tanesi olduğu için, doğrudan bir zararı yoktur. Fakat fazla ve bilinçsiz kullanım sebebiyle bir takım zararlar verebilir.

Kuru Ciltlere ve Saçlara Zararlı Olabilir: Kükürt sabunu, cildi temizleyip yağlardan arındırdığı için özellikle yağlı cilt ve yağlı saç tipine sahip olan kişilere tavsiye edilmektedir. Bu sebeple kuru cilde ve kuru saçlara sahip olan kişilerin kullanması önerilmez. Çünkü kuru cilde sahip olanların kullanması neticesinde, cildi daha da çok kurutarak tahriş eder ve bir takım zararlara sebep olabilir.

Aşırı Kullanım Zarar Verir: Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kükürt sabununun da fazla kullanımı zararlıdır. Her gün yeteri miktarda kullanılmalıdır. Aksi halde cilt kuruluğuna, saçlarda kepeklenmeye sebep olabilir.

Göze Temastan Kaçının: Özellikle yüz temizliği esnasında doğrudan göz ile temas etmesinden kaçınmak gerekir. Zira göz hassas bir organdır ve pek çok şeyin göz ile temasının zararlı olması gibi kükürt sabununun da göz ile temas etmesi bir takım zararlara sebep olabilir.Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kullanım miktarı olarak, biri sabah biri akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılması önerilmektedir.

İlk olarak yüz hafifçe nemlendirilir. Daha sonra kükürt sabunu köpürtülerek yüze uygulanır. Sabunu elinizde köpürtüp yüzünüze sürebileceğiniz gibi, doğrudan yüzünüze sürerek de uygulayabilirsiniz.

Cilde yeteri miktarda kükürt sabunu sürüldükten sonra cilt, parmaklar yardımıyla hafifçe ovalanır. Sabunun cilde iyice temas etmesi sağlanır. Daha sonra yaklaşık 2-3 dakika beklenir.

Bu bekleme süresinde cilt hafifçe ovularak sabunun cilde iyice işlemesi sağlanır. Bir süre kendi haline bırakılır. Bu sürede sabun cilde iyice temas edecek ve cildi temizleyecektir.
Yeteri kadar beklendikten sonra cilt bol su ile yıkanır. Yıkama esnasında ılık ya da normal sıcaklıkta bir su olması tavsiye edilmektedir.


Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Kükürt sabunu kullanmadan önce cildinizin özelliğine dikkat etmelisiniz. Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz bu sabun cildinizin daha da kurumasına sebep olabilir. o sebeple kullanmaktan kaçınmalısınız. Fakat yağlı ve sivilceli bir cilt için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ayrıca sabunun gerçekten doğal olduğuna emin olmalısınız. Her şeyin sahtesinin mevcut olduğu günümüzde, doğal diye satılan yapay ürünlere dikkat etmelisiniz. Güvendiğiniz, bilginiz marka ve iş yerlerini tercih etmelisiniz.

Kükürt Sabunu Yorumlar

- Sivilceler için kullanmıştım. Baya etkili bir sabun ama kokusu biraz kötü.

- Cildimi çok iyi temizledi, memnunum.

- İlk yıkamadan itibaren çok iyi geldi. Temizlik hissi veriyor ve cildimin nefes aldığını hissediyorum.

- Cildim çok yağlı. Kükürt sabunu ile yıkadıktan sonra cildimin yağlardan arındığını görmek bana çok iyi geliyor.

- Egzama hastalığı için kullandım ve oldukça memnunum. Kısa süre içinde etkisini gösterdi.

- Kullandım, memnumun tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

- Yağlı saçlar için birebir. Üstelik diğer kimyasal ürünlere göre hem çok ekonomik hem de doğal.

- Kokusu pek hoş değil ama yağlı cildim ve saçlarım için çok faydasını gördüm.

- Kısa süre kullandım ama sivilcelerimi kurutmaya yetti.

Kükürt Sabunu Fiyatı

Fiyat aralığı kükürt sabununun markasına ve satıldığı yere göre değişmekle birlikte, ortalama olarak 5-25 TL aralığında bir fiyat ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Yukarıda da değinildiği gibi, güvendiğiniz marka ve işyerlerinin ürünlerini tercih etmelisiniz.Nerede Satılır?

Özellikle günümüzde bu sabuna ulaşmak oldukça kolaydır. Hemen hemen her şehrimizdeki aktarlarda bulabilirsiniz. Ayrıca doğal kozmetik ürünleri satan işyerlerinden temin edebilirsiniz.

Günümüz teknolojisinin imkanlarından yararlanarak da internet üzerinden sipariş vererek sahip olabilirsiniz.

Son Olarak:
Kükürt Sabunu / Kükürtlü Sabun kullandıysanız yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kutusuna yazabileceğiniz gibi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak da ulaşabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bilgiverenblog@gmail.com adresine mail de atabilirsiniz.
Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.