Deniz Tuzu Nedir - Faydaları ve Zararları Nelerdir

deniz tuzunun faydaları

Bu yazıda deniz tuzu nedir, deniz tuzunun faydaları ve zararları nelerdir, deniz tuzu maskesi nasıl kullanılır gibi soruların cevapları hakkında bilgi verilecektir.

Deniz Tuzu Nedir?

Deniz tuzu en öz tabirle, deniz suyunun buharlaştırılması sonucunda ortaya çıkan doğal tuz türüdür. Bu tuz sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, brom, klor, demir, flüorür ve sülfür gibi birçok mineralleri içinde barındırmaktadır. Bu sebeple insan sağlığı ve cilt güzelliği için oldukça önemlidir.


Deniz Tuzunun Sofra Tuzlarından Farkı Nedir?

Bazı sofra tuzları da deniz tuzundan elde edilir. Fakat bu tuzların raf ömrünün uzun olması için daha fazla işlem görür. Bu işlemler sırasında da doğallığının ve içerdiği yararlı minerallerin bir kısmını kaybeder.

Doğal deniz tuzu ise, kurutma işlemi sırasında daha az işlem görür. Böylece doğallığını ve faydalarını büyük oranda korumuş olur. Ayrıca doğal deniz tuzunun rengi tam beyaz değildir ve normal tuzlar kadar kuru değildir. Aroma olarak da tuz tadı daha belirgindir. Bu sebeple az bir doğal deniz tuzu çok fazla aroma verecektir.

Deniz Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Deniz tuzu, insan sağlığı için sadece bir besin olarak değil diğer birçok şekilde de büyük önem taşımaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi, mineral bakımından oldukça zengin olması sebebiyle sağlık ve cilt sağlığı açısından oldukça kıymetlidir.

Vücuttaki hücre yenilenmesi, kanda oksijen geçişinin sağlanması gibi olaylarda etkili rol oynar. Erken yaşlanmayı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve besinlerde yer alan yararlı maddelerin vücuda iletimini kolaylaştırır.

Deniz tuzunun faydaları aşağıdaki gibidir;

1- Deniz Tuzunun Cilde Faydaları:
- İçerdiği bol miktardaki mineraller sayesinde cildi besler ve daha genç görünmesine katkı sağlar.

- Kırışıklık karşıtı bir etkisi vardır. Banyo yaptığınız suyun içerisine ekleyeceğiniz bir miktar deniz tuzu, cildinizin daha sıkı ve pürüzsüz olmasında yararlıdır.

- Cildi toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırır.

- Sivilce ve aknelerin temizlenmesinde kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Hem sivilce ve akneye karşı bir etki gösterir hem de cildin yenilenmesini sağlar. Böylece hem sivilcelerden hem de sivilce sonrası oluşan istenmeyen izlerden kurtulunmuş olur.

- Cildi yumuşatır, cilt derisinin yenilenmesini sağlar ve ciltteki ölü derileri yok eder. Böylece cildin daha sağlıklı görünmesinde etkili olur.

- Terlemeyi önlemede faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kozmetik sanayinde, özellikle de deodorant gibi terleme karşıtı ürünlerde tercih edilmektedir.

- Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle sedef hastalığının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

2- Ağız, Diş ve Diş Eti Sağlığına Faydalıdır:
Yukarıda da saydığımız gibi, deniz tuzunun içerisinde önemli miktarda florür bulunmaktadır. Bilindiği gibi de florür, diş sağlığı ve diş çürüklerinin önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Doğal deniz tuzu suyuyla yapılacak olan bir gargara sayesinde ağız ve diş sağlığı korunmuş olur, çürüklere karşı önlem alınmış olur.

3- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
İçerisindeki çok miktardaki mineraller sayesinde, vücudun sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlar ve böylece bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına sebep olur.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek, hastalıklara karşı daha dirençli olmak demektir. O da daha sağlıklı bir hayat sürmek anlamına gelmektedir.

bacak ağrısı

4- Ayak, Bacak ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir
Oldukça yoğun ve yorgun geçen bir günün ardından ayak ağrısı kaçınılmazdır. Ilık suya deniz tuzunun karıştırılması ve yıkanması ile bu ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.

Deniz tuzu kaslarını rahatlatabilen bir etkisi bulunmasından ötürü ayak ağrılarını da dindirme konusunda oldukça yararlı bir besindir. Aynı zamanda iltihap karşıtı etkisi ile de romatizma, eklem ve bacak ağrılarının giderilmesinde ve hafifletilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

5- Kemikler İçin Oldukça Önemlidir:
Kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlının korunması için önemli bir besindir.

6. Kan Şekerini Düzenler
Deniz tuzunun kan şekerini düzenlediği yönünde bulgular vardır. Doğru miktarda deniz tuzu tüketimi ile kan şekerinin düzene girdiği bilinmektedir.

Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasında da etkili olduğu bilinmektedir.

7. Saç Dökülmesi Karşıtıdır
Deniz tuzunun saçları beslediği, saç dökülmelerini önlediği ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
Deniz Tuzunun Zararları Nelerdir?

Her şeyin fazla kullanımın zararlı olması gibi deniz tuzunun da fazla kullanımı elbette zararlıdır.

Deniz tuzu her ne kadar ölçülü kullanıldığı zaman tansiyon düşürmeye yardımcı olsa da, aşırı kullanımı da tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Aynı zamanda yine aşırı kullanım bir takım kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Böbrekler vücuttaki kanı süzdükleri için, aşırı tuz tüketimi sonucunda böbreklerde bir takım zararlar meydana gelebilir. O sebeple deniz tuzu kullanımında dikkatli ve ölçülü davranmak gerekmektedir.

Deniz Tuzu Maskesi Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır?

Günlük olarak cildinize uygulamak için deniz tuzu maskesi yapabilirsiniz.

- Öncelikle bir kap ya da kâsenin içerisine, 2-3 yemek kaşığı kadar ince deniz tuzu koyun.

- Daha sonra bunun üzerine yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın. Hafif bir macun kıvamına gelecektir.

- Daha sonra bu macun kıvamındaki karışımı cildinize hafif masaj yaparak uygulayın.

- Birkaç dakika cildinizde durduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayarak, durulayın.

Bu maskeyi birkaç günlük ara ile kullanabilirsiniz.

deniz tuzu güzellik maskesi

Sivilce İçin Deniz Tuzu Maskesi Nasıl Yapılır?


Akne ve sivilce tedavisi için deniz tuzu maskesi işinize yarayacaktır.

Bir yemek kaşığı kadar bal ile bir çay kaşığı oranında deniz tuzunu iyice karıştırarak bir karışım elde edin. Daha sonra bu karışımı sivilce olan cildinize uygulayın. Fakat sivilceli bölgeler hassas olduğu için cildinizi ovalamayın. Yani cildiniz üzerine maskeyi orantılı olarak yayın ve bırakın.

Ortalama 15 dakika kadar sonra, cildinizi ılık su ile yıkayarak durulayın. Sivilcelere ve aknelere karşı iyi gelecektir.

Selülit İçin Deniz Tuzu Maskesi


100 g deniz tuzu ile 50 g toz şekeri biraz nemlendirici losyonla karıştırın. İhtiyaca göre bu miktarı 2-3 katı oranında artırabilirsiniz.

Ne çok katı ne de çok sıvı olmayacak şekilde, sürülebilir kıvamda bir karışım elde edin. Bu karışımı bir süre buzdolabında bekleterek muhafaza edin. Daha sonra, duş alacağınız zaman bu karışımı selülit olan bölgenize uygulayın. Ortalama 1-2 dakika bekledikten sonra bu bölgeyi ılık su yardımıyla yıkayın.

Bu karşım aynı zamanda vücut sıkılaştırılmasına iyi geldiği için el, kol ve dirsek gibi bölgelerde de uygulanabilir. Fakat cildinizin hassas bölgelerinde ve genital bölgelerinde uygulamayın. Bu bölgeler oldukça hassas olduğu için zarar verebilir.

Deniz Tuzu Kullananlar:

Yaptığım araştırmalara göre, deniz tuzunu kullananlar genel olarak memnun olduklarını ifade etmektedirler. Eğer siz de kullandıysanız yorum kısmına ya da iletişim sayfasındaki forma deniz tuzu yorumlarınızı yazabilirsiniz. Böylece diğer insanlarında bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Deniz Tuzu Nerede Satılır?

Deniz tuzuna ulaşmak oldukça kolaydır. Bulunduğunuz bölgedeki aktarlardan ya da doğal ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Yine internet üzerinden pek çok farklı siteden temin edebilirsiniz. Böylece ayağınıza kadar gelecektir.
Deniz Tuzu Fiyatı:

Ülkemizde satılan pek çok farklı deniz tuzu bulunmaktadır. Hem markalarına göre hem de miktarlarına göre fiyatı değişmektedir.

Ortalama olarak 5 TL – 50 TL arasındaki farklı fiyatlarda deniz tuzu bulmak mümkündür.

Son Olarak:

Siz de deniz tuzu kullandıysanız, ya da kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka yorum yapın. Yapacağınız yorumlarla başka insanların da istifade etmesine sebep olabilirsiniz.
Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.