Maden Suyu Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir

maden suyunun faydaları

Hayatta karşımıza çıkan ve hayatımızı pek fazla olumsuz etkilemeyen bazı karışıklıklar vardır. Bunlardan bir tanesi de “maden suyu mu soda mı?” sorusundaki karışıklıktır. Çoğunlukla isimleri birbirinin yerine kullanılsa da, içerikleri ve faydaları birbirinden farklıdır.

Maden suyunun faydaları ve zararlarını incelemeden önce bu karışıklığa bir açıklama getirmek ve maden suyu ile sodanın farkını açıklamak daha iyi olacaktır.

Soda Nedir?

Soda, en basit tabirle; içilebilen herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklemek suretiyle yapılan bir içecektir. İnsan eliyle oluşturulduğu için yapay bir içecektir ve mideyi rahatlatmak dışında pek faydası yoktur. Doğal olmadığı için içerisinde mineral de yoktur.

Maden Suyu Nedir?

En öz tabirle; yer altından çıkan, doğal mineralli suya maden suyu denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, maden suyu yer altından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardaki minerallerle zenginleşir. Bu sebeple “doğal zengin mineralli su” olarak da bilinir.

İçerdiği bol mineraller, kalsiyum, sodyum, magnezyum, bikarbonat, demir ve potasyum sayesinde genel vücut sağlığı ve cilt güzelliği için oldukça faydalı bir içecektir. Her ne kadar son gelen zamlardan nasibini almış olsa da, nispeten ucuz ve kolay ulaşılabilir bir niteliktedir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

1- Mideyi Rahatlatır: Maden suyu ve sodanın ortak faydası mideyi rahatlatma özelliğidir. Yukarıda da açıklandığı gibi, soda sadece mideyi rahatlatma özelliğine sahip yapay bir içecekken, maden suyu hem mideyi rahatlatır hem de vücudun bazı ihtiyaçlarını giderir.

2- Sindirime Yardımcı Olur: Toplumumuzda en çok bilinen faydası belki de budur. Özellikle yemek oranı biraz fazla kaçırıldığı zaman, daha sonra sindirimi kolaylaştırsın diye bir maden suyu içilir. Çünkü maden suyu mideyi rahatlattığı gibi, sindirime de yardımcı olur. Böylece hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarının çözümüne olumlu katkıda bulunur.

3- Kemik ve Diş Dostudur: Maden suyu, içerdiği kalsiyum sayesinde, kalsiyuma ihtiyaç duyan kemikler ve diş için oldukça faydalıdır. Her yaştan insanın kullanması tavsiye edilirken, özellikle gelişim ve büyüme çağındaki çocuklar için önerilir. Böylece kalsiyum açısından duyulan günlük ihtiyaç karşılanmış olur.

4- Zayıflamaya Yardımcı Olur: İçerdiği bikarbonat sayesinde vücuttaki yağ dengesini düzenler. Kilo vermeye, yağ yakmaya ve zayıflamaya yardımcı olur. Fakat unutulmamalıdır ki, kilo vermek ve zayıflamak bir süreçtir. Yardımcı gıdalar, diyetler ve egzersizlerle birlikte yapılmalıdır. Aksi takdirde tek başına maden suyu tüketmek beklenen etkiyi oluşturmayabilir.

Maden suyu, aç karnına içildiği zaman insana bir doygunluk hissi vermektedir. Bu da kişide az yemeye sebep olmakta ve dolaylı olarak ise zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

5- Kabızlığın Giderilmesinde Etkilidir: Kabızlık sorununun önemli bir nedeni de, az sıvı tüketimidir. Gün içerisinde bol su içmek, kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra, gün içerisinde tüketilecek olan maden suyu da, kabızlık sorunun çözümünde etkili yöntemlerden birisi olacaktır.

Çünkü maden suyu hem su ihtiyacını karşılayacaktır hem de bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayacaktır. Böylece hem yeteri miktarda sıvı alınmış olacaktır hem de bağırsakların daha iyi çalışması sağlanmış olacaktır.

6- Cilt Güzelliği İçin Faydalıdır: Vücut sağlıklı ve faydalı gıdalarla beslendiği zaman cilt de doğal olarak sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Maden suyu, genel sağlık için faydalı olmanın yanı sıra, içeriğinde bulunan “silisyum” sayesinde, cilt güzelliği ve sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Düzenli maden suyu kullanımı ile zaman içerisinde cildin daha parlak görünüme kavuşması beklenir.

7- Su İhtiyacını Giderir: Adı üstünde “maden suyu” olduğu için, özü doğal sudur. Bu sebeple gün içerisindeki su ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Örneğin, gün içerisinde ihtiyaç duyulan suyun en az 250 ml kadar kısmı maden suyu ile giderilirse hem vücudun su ihtiyacı giderilmiş olur hem de içeriğindeki mineraller ve diğer faydalarından yararlanılmış olur.

Bilindiği gibi, günlük ortalama ihtiyaç duyulan su miktarı 1,5 – 2 litre arasıdır. Günlük bu oran yakalanmaya çalışılmalıdır. Maden suyu da bu miktara dahil edilebileceği gibi, ekstra olarak da eklenebilir. Örnek olarak günlük 2 litre su tüketen birisi için, 500 ml maden suyu + 1.500 ml normal su olabileceği gibi, 2 litre su + maden suyu şeklinde de olabilir.

8- Kalp ve Hipertansiyona İyi Gelir: Kalp hastalıklarına ve hipertansiyona karşı maden suyu kullanımın faydalı olduğu bilinmektedir. İlaç niyetine maden suyu tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar bile vardır.

9- Böbrek Taşının Düşürülmesine Yardımcıdır: Halk arasında bilinen yanlış bir husus, maden suyunun böbrek taşına sebep olduğudur. Tam aksine maden suyu, böbrek taşlarının çözülmesini ve vücuttan atılmasını sağlar.

Böbrek taşı düşürme durumunuz varsa bol su + maden suyu içmek süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden suyunun zararları konusunda yapılan araştırmalar, ideal miktarda kullanılan maden suyunun bir zararı olmadığını göstermektedir. Elbette her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi, maden suyunun da fazla tüketimi insana zarar verebilir. Fazla maden suyu tüketimi sonucunda midede şişkinlik sorunu ortaya çıkabilir.

Maden suyu her ne kadar asitli olsa da, bu asit kola ve diğer gazlı içecekler gibi zarar vermeyen bir asittir. Eğer midenizle ilgili reflü, mide yanması gibi herhangi bir rahatsızlığınız yoksa maden suyunun gazı bir zarar vermeyecektir. Ama bunlar ve benzeri mide rahatsızlıklarınız varsa bu asit, rahatsızlığınızın şiddetlenmesine sebep olabilir.

Maden suyuna alışkın olmayan bazı kişiler için, ilk defa kullanımla birlikte bir rahatsızlık olabilir. Eğer ilk defa maden suyu içecekseniz kendinizi gözlemlemeniz gerekir. Herhangi bir sorun olmadığı sürece içmeye devam edebilirsiniz ama sizi herhangi bir şekilde rahatsız ediyorsa kullanmayı bırakmanız iyi olacaktır.


su içmek

Günlük Ne Kadar Maden Suyu İçilmeli?

Günlük maden suyu kullanım miktarı kişiye göre değişmekle beraber, günde en az 2 şişe (toplam 500 ml) içilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar bu oranın biraz daha artırılıp günde 1 lt civarında olması gerektiğini söylemektedirler. Dikkat edilmesi gereken şey, günlük en azından 250 ml tüketilmesidir. Fazla içilmesi durumunda da abartılmamasıdır. Yani günlük su ihtiyacının tamamı maden suyundan karşılanmamalıdır.

Gün içinde istenilen zamanda maden suyu içilebilir. Eğer imkânınız varsa ve maden suyu içmeyi seviyorsanız, biri sabah vakitlerinde birisi de akşam vakitlerinde olmak üzere en az iki defa içebilirsiniz. Ya da gün içerisinde farklı saatlerde de, birkaç şişe daha ekleyerek içebilirsiniz.

Eğer günde iki tane içemeyecekseniz en azından 1 şişe (250 ml) tüketmeniz iyi olacaktır. Hatta günde 1 şişe bile içemiyorsanız haftada 2-3 şişe içmeye özen göstermeniz faydanıza olacaktır. Çünkü doğal ve ucuz olan bu içeceğin faydalarından istifade etmek, sağlık açısından iyi olacaktır.

Maden Suyu Aç mı Tok Mu İçilir?

Bu sorunun net bir cevabını vermek pek mümkün değildir. Açken de tokken de maden suyu içilebilir. Maden suyu içmek için belli bir zaman vermek doğru olmayabilir. İstenilen her saati tüketilebilir. Fakat genel olarak tavsiye edilen zaman dilimi; yemekten 1-2 saat kadar önce ya da yemekten 1-2 saat kadar sonra içilmesidir.

Bizde genelde, özellikle de Ramazan ayında iftardan sonra, çok yemek yedikten sonra içilmesi tercih edilse de, yemekten en az 1 saat kadar sonra içmek daha iyi olacaktır. Çünkü aşırı yemek ile dolu olan mideye bir de asitli maden suyu girdiği zaman daha fazla şişkinliğe sebep olabilir. Fakat yemekler biraz sindirildikten sonra içilen maden suyu, sindirimin daha rahat olmasına yardımcı olacaktır.

Yine aç karnınayken maden suyu içmek doygunluk hissi vereceği için, zayıflamak isteyenler aç karnına içmeyi deneyebilir.

Hamilelikte / Gebelikte Maden Suyu İçmek

Hamilelik sürecinde maden suyu içmek zararlı mı faydalı mı sorusu, anne adaylarının merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu soruya verilen cevap, genel olarak gebelikte maden suyu içmenin faydalı olduğu yönündedir.

embriyo

Çünkü yukarıda saydığımız gibi, maden suyunun içerisinde bol miktarda mineral bulunmaktadır. Bu mineraller, hamilelik sırasında annenin ihtiyacını giderecek niteliktedir. Doğal bir yolla çeşitli mineraller alan anne adayı, hamilelik sürecinde daha sağlıklı ve daha dinç olacaktır. Bu sebeple, hamileler için maden suyu içmek tavsiye edilir.

İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olarak, kemik erimesi problemine karşı etkilidir. Yine, kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olduğu için, hamilelikteki kabızlığa da iyi gelecektir. Ayrıca, hamilelikte yaşanan kas kramplarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Diğer yandan, içerdiği sodyum sebebiyle de, tansiyon dengesini bozmasından endişe edilmektedir. Bu sebeple, hamileler maden suyunu sınırlı tutmalıdır. Örneğin günde en fazla 1 şişe (250 ml) almalıdırlar. Daha fazla alımı bir takım zararlara sebep olabilir.

Eğer hamileyseniz ve maden suyunun sizin için bir zararının olup olmayacağını merak ediyorsanız, en net bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Sizin özel sağlık durumunuza ve hamilelik sürecinize göre içip içmeyeceğinizi doktorunuz söyleyecektir.

Maden Suyu Mideyi Tembelleştirir mi?

Maden suyu, mideyi rahatlattığı ve sindirimi kolaylaştırdığı için, sanki midenin yapması gereken işlevi yapıyormuş gibi bir algı var. Yani midenin yapması gereken şeyi maden suyu yapıyormuş da, mide tembelleşiyormuş gibi.

Fakat tıbben böyle bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Maden suyu mideyi tembelleştirmez. Aksine midenin daha iyi ve rahat çalışmasına olanak sağlar.

meyveli soda

Evde Meyveli Maden Suyu Hazırlamak
Doğal maden suyu, tadı itibariyle biraz acımsı olduğu için, bazı kimseler içmekte zorlanırlar. Böyle durumlarda bazı meyve suları ile karıştırmak, içmeyi kolaylaştırır. Meyve suyu ile karıştırıldığı zaman hem maden suyunun faydalarından hem de doğal meyve suyunun faydalarından istifade edilmiş olur.

Evde meyveli maden suyu hazırlamak için, bir şişe maden suyunun içerisine bir miktar meyve suyu katabilirsiniz. Bunun için limon tavsiye edilir. Bir şişe maden suyunun içerisine biraz limon sıkarak tüketebilirsiniz. Şeker pek tavsiye edilmese bile, lezzet vermesi bakımından bir miktar da şeker atılarak tüketilebilir.Dikkat Edilecek Hususlar:

1- İçeriğine Dikkat Edin: Piyasada farklı markalar altında maden suları satılmaktadır. Bunların tatları birbirine benzese bile aralarında bazı farklar vardır. Bu farkın olmasının sebebi ise, içerdikleri mineral değerlerinin farklı olmasıdır.

Örneğin bir maden suyunun sodyum değeri yüksek iken bir diğerinin ki nispeten daha düşük olabilir. Bu sebeple alacağınız maden suyunun içeriğinin oranlarını mutlaka okuyun, kontrol edin. Ayrıca lezzetine göre de bir tercih yapabilirsiniz.

2- Cam Şişe Olmasına Dikkat Edin: Cam şişede satılan ve tüketilen ürünler her zaman daha sağlıklıdır. “Cam Sağlıktır” sözü bir hakikati ifade etmektedir. Bu sebeple plastik kaplarda satılan maden suları yerine cam şişedekiler tercih edilmelidir.

Çünkü maden suları her ne kadar soğuk ortamlarda muhafaza ediliyor olsa bile, zaman zaman bazı yerlerde güneş ışığına maruz kalabiliyor. Güneş ışığı plastik şişelerde zararlı etkilere sebep olabilirken, cam şişeler daha sağlıklı olacaktır.

3- Meyveli Maden Suyu Olur Mu? Piyasada meyveli soda ya da meyveli maden suyu adı altında bazı içecekler bulunmaktadır. Fakat bunları, yukarıda faydalarını saydığımız sade maden suyundan ayrı tutmak gerektiğini düşünüyorum. Zira sade olanı doğal iken, meyveli olanları biraz daha yapay oluyor.

Çünkü, maden suyuna bir lezzeti vermek için, içerisine aroma, tatlandırıcı, şeker ve benzeri şeyler katılabilmektedir. Bunlar da, doğallığı bozan ve sağlanacak faydaları nispeten azaltan etkenlerdir. Bu sebeple, meyveli olanlar yerine sade olanlar tercih edilmelidir. Meyveliler tercih edilecekse bile, sade olanda olduğu gibi faydalı olmayacağı bilinmelidir.

4- Bardağa Dökmeyin: Maden suyunu kendi cam şişesindeyken tüketmek en doğru tüketim şekli olacaktır. Çünkü içerisindeki gaz boşa gitmeden tüketmeniz gerekmektedir. Eğer bir bardağa doldurup öyle içmek isterseniz o gaz boşa gidecektir. Bu durumda yine minerallerini kaybetmeyecektir ama içindeki gazın boşa gitmesiyle mide rahatlaması ve sindirime yardımcı olma faydaları sağlanmayacaktır.

Son Olarak:

Maden suyu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Size faydası mı oluyor yoksa bir zararını gördünüz mü? Günlük ne kadar tüketiyorsunuz ve hangi zamanları tercih ediyorsunuz? Bu gibi sorular ve daha farklı başlıklar hakkında yorum yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

2 yorum:

  1. Sadesini pek sevmesem de limonlu sodayı severim. Hem asitli hem de faydalı daha ne olsun. Bilgi için teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de sade maden suyunu çok severim. Gerçi limonlusu da güzel oluyor ama sade olanı tercih ediyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.