Lif Deposu Ruşeym Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

buğday ruşeymi

Yakın zaman önce, yerli bir firmanın piyasaya sürdüğü “Ruşeymli Bisküvi” oldukça dikkat çekti. Çünkü Ruşeym, oldukça değerli bir besin maddesidir. Bisküvinin reklamında da ifade edildiği gibi “1 ton buğdaydan 1 kilo ruşeym” elde ediliyor.

Peki, bu kadar değerli olan, tam bir lif deposu olan ruşeymi ne kadar tanıyoruz? Ruşeym nedir, faydaları nelerdir, zararı var mıdır, nasıl kullanılır, ruşeym zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını, detaylıca inceleyerek görelim.

Ruşeym Nedir?

Ruşeym, en kısa ve anlaşılır tabirle, “buğdayın özü” demektir. Bu kısım buğdaya hayat verir ve buğdayın filizlenmesini, çimlenmesini sağlar.


Bir buğday tanesinin ortalama %2,5 – 3 ‘ü ruşeym denilen özdür. Bu öz, unun raf ömrünü kısalttığı için, işleme sırasında özel bir yöntemle buğdaydan ayrılır. Bu sebeple, her gün tükettiğimiz buğday ekmeklerinde ruşeym bulunmaz.

Buğdaydan ayrılan ruşeym miktarı ise, yukarıda da değindiğim gibi, 1 ton buğdayda yaklaşık olarak 1 kilo kadardır. Bunu da piyasada bulmak mümkündür. Zengin lif kaynağı olması sebebiyle, tok tutan besinlerden biri olarak bilinir. Tok tutması sebebiyle de zayıflama diyetlerinde ve oldukça faydalı bir gıda olması sebebiyle de çocukların gelişimine yardımcı olarak kullanılır.

ruşeym nedir

Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

- Lif deposudur: İçerisinde bulunan lif miktarı oldukça fazladır. Bu lifler, kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda doymamış yağlara sahip olduğu için damar tıkanıklığı ve kolesterol gibi hastalıklara sebep olmaz.

-Zayıflamaya yardımcı olur: Tok tutan bir besin olduğu için zayıflamak isteyenlerin diyetlerinde tercih edilen bir besindir. Az bir miktarla kullanımı ile uzun süre tokluk hissi verir.

Obeziteye Karşı: Ruşeym yağının, vücut yağlarının yakılmasını kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bu sayede fazla kilolara ve obeziteye karşı kullanılabilir.

-Bağışıklı sistemini güçlendirir: İçerdiği E vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Böylece vücut, hastalıklara karşı daha dirençli olur. Özellikle çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir.

-B1, B12 vitaminlerinin yanı sıra, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir. Bu vitamin ve yağlar, özellikle çocukların gelişiminde oldukça faydalı besin öğeleridir. Bu yüzden ruşeym, çocuk gelişiminde kullanılması gereken önemli besinler arasında yer alır.

-İçerisinde demir, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

-Cilde iyi gelir: İçerdiği vitaminler, minareler ve doğal yağlar sayesinde cildi besler. Cilt, ruşeym sayesinde beslendiği için cilt sorunları da engellenmiş ve daha sağlıklı bir cilde sahip olunmuş olur.

-Kanser karşıtıdır: Besin öğeleri ve vitaminler bakımından zengin olduğu için vücut direncini artırarak, kansere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

-Gebelikte Yardımcıdır: İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde, hamilelik sürecinde anneye destek olmaktadır. Özellikle içerdiği folik asit sayesinde gebeliği daha rahat bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır.
Ruşeymin Zararları Nelerdir?

Ruşeymin bilinen bir zararı yoktur. Fakat her ne kadar doğal bir bitki olsa da, çokça faydaları olsa da bu faydalar herkes için aynı değildir. Yani bünyesel farklılıklar ve alerjen duyarlılığa göre kişilerde farklılık gösterebilir.

İçerisinde “Guluten” bulundurduğu için “gluten hassasiyeti" olan kişilerin, çölyak hastalığı olan kişilerin kullanmaları tavsiye edilmez. Zira bu kişilere fayda yerine zarar verebilir.

8 aydan küçük bebeklere verilmesi de tavsiye edilmemektedir. Fakat 8. Aydan sonra, yine de doktora danışarak, bebeklerin mamalarının içerisine karıştırılarak verilmesi, bebeğin gelişimi açısından faydalı olacaktır. Dediğim gibi, bebekler konusunda dikkatli olunmalı ve bir doktora mutlaka danışılmalıdır.

Her şeyin fazlasının zararlı olabileceği gibi, ruşeymin de fazla kullanımının bir takım zararlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Günlük kullanım miktarından fazlası kullanılmamalıdır.

Ruşeym Nasıl Kullanılır?

Ruşeymi günlük hayatınızda, besinlerin içerisine karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Örnek olarak, yapacağınız bir hamur işinin içerisine (kek, pasta, börek, ekmek gibi), bir miktar katabilirsiniz. Böylece normal bir gıda tüketirken aynı zamanda ruşeymin de faydalarından istifade etmiş olursunuz.

Ruşeymi doğrudan, bir içecekle karıştırarak da tüketebilirsiniz. Örneğin bir bardak meyve suyu veya sütün içerisine ya da bir kase çorbanın içerisine bir yemek kaşığı kadar katabilirsiniz. Ya da yoğurt, bal gibi gıdalarla karıştırarak, yiyerek de tüketebilirsiniz. Bu sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır.

Farklı bir alternatif olarak ise, salataların içerisine katarak tüketebilirsiniz. Bu sayılanlar gibi, günlük hayatta tükettiğiniz gıdalarla karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Günlük Ne Kadar Kullanılmalı?

Günlük kullanım miktarı yetişkinler ve çocuklar için farklıdır. Örneğin bir yetişkin, günlük olarak iki çorba kaşığı miktarınca tüketebilir ki bu miktar tavsiye edilen miktardır.

Fakat çocuklarda bu oran daha düşüktür. Günlük bir çorba kaşığı ya da biraz daha azı çocuklar için yeterli olacaktır.

Nasıl Muhafaza Edilir?

Muhafaza etmek için dikkat etmeniz gereken husus hava almamasıdır. Yani, ürünü bir kez kullandıktan sonra, hava almayacak şekilde kaplara koyup buzdolabınızda koruyabilirsiniz.

Ruşeym Zayıflatır mı?

Bu sorunun cevabı “dolaylı yoldan, evet”dir. Şöyle ki; yukarıda da ifade edildiği gibi, ruşeym hem tokluk hissi verir hem de yağı, vücut yağlarının yakılmasını sağlar. Bu sebeple dolaylı yoldan zayıflatır.

Unutulmamalıdır ki, zayıflama diyetleri bir bütündür. Yani tek bir gıdayla olmaz. O yüzden, zayıflamak için yaptığınız diyetin içerisine ruşeymi ekleyerek zayıflamanıza katkı sağlamış olursunuz.
zayıflamak

Ruşeym Nerede Satılır?

Günümüzde gelişen imkanlar sayesinde bu sorunun cevabını vermek oldukça kolay. Bulunduğunuz şehirdeki aktarlardan satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, pek çok gıda firması özel olarak satışa sunmaktadır. Bu sayede, pek çok büyük markette (migros gibi) rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca, internet üzerinde satış yapan sitelerden de alabilirsiniz. Fiyatı, alacağınız ürünün kalitesine ve miktarına göre değişmektedir. Örnek olarak 3 TL – 30 TL aralığında bir fiyat ödeyerek, farklı miktarda ruşeym alabilirsiniz.
Ruşeym Kullananlar:

Genel olarak kullanan insanlar oldukça memnun olduklarını ifade etmekteler. Bu konuda eğer kullandıysanız fikirlerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Böylece deneyimlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki yorum kutusuna yorumunuzu yazarak veya iletişim sayfamızı ziyaret ederek fikir ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca bilgiverenblog@gmail.com adresine de mail atabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.