Haşhaş Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

haşhaş faydaları

Bu makalede, üretiminde dünya birincisi olduğumuz haşhaşı detaylıca ve yakından 
tanıyacağız. Haşhaş nedir, haşhaşın faydaları ve zararları neler, haşhaş uyuşturucu mu ya da haşhaş kullanmak haram mı gibi başlıkları teker teker inceleyeceğiz.

Buyrun başlayalım;

1- Haşhaş Nedir?

Bilimsel olarak adı “papaver somniferum” olarak bilinen haşhaş, gelincikler familyasının üyesi olup, görünüm itibariyle yumurtayı andıran bir bitkidir. Kabuk kısmı daha çok tıp ve sağlık alanında morfin yapımı için kullanılsa da, tohumlarıyla da gıda sanayinde ve evlerimizde kullanılmaktadır.

Morfin vb. maddeler üretimi için gerekli olan kısım haşhaş bitkisinin kabuk kısmıdır. Bu kısım toplanır ve çekirdeklerinden ayıklanır. Çekirdeklerinden ayrılan bu kabuklar devlet tarafından alınarak tıp ve sağlık alanında kullanılır.

haşhaş resmi

Geriye kalan çekirdek kısımları ise gıda sanayinde kullanılmaktadır. Günümüzde haşhaş ile üretilen pek çok hamur işi gıda ve yemek tarifleri bulunmaktadır. Bu kısmı zararsız olduğu için piyasada da satılmaktadır ve ulaşılması kolaydır.

Haşhaş bitkisi uyuşturucu özelliği sahip olduğu için üretimi devlet kontrolündedir. Türkiye’de bazı yörelerde, devletin izin verdiği kişiler tarafından, kontrollü bir şekilde üretilmektedir. En çok üretimi ise Afyonkarahisar ve Konya gibi illerimizde yapılmaktadır.

“Uyuşturucu” özelliği olması ilk bakışta bu bitkinin zararlı olabileceği izlenimini verse de, doğru kullanımla birlikte oldukça faydalı bir bitkidir. Bu yönüyle iki zıt şeyin yani bir bitkide hem zehir hem şifa olabildiğinin de göstergesidir.

2- Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesicidir: Uyuşturucu özelliği sayesinde ağrı kesici yönü vardır. Ki tıp alanında morfin olarak kullanılması da bunun içindir.

Diş Ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir: Kurutulan haşhaş başları bir süre kaynatılır. Kaynayan bu su biraz soğuduktan sonra, bu su ile yapılan gargara diş ağrılarına iyi gelmektedir.

Mesane İltihaplanmasında Etkidir: Mesane iltihaplanması için haşhaş yağı kullanılmaktadır ve iyi geldiği bilinmektedir.

Bağırsakları Rahatlatır: Haşhaş hem ishal kesici, hem de kabızlık sorununda dışkıyı yumuşatıcı özelliği sayesinde bağırsakları rahatlatır. Böylece hem ishale hem de kabızlığa iyi gelir.

Kalbe İyi Gelir: Haşhaşın damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi riskini azatlığı bilinmektedir. Böylece kalp krizlerinin önlenmesinde ve kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

Demir, çinko ve kalsiyum içerir. Böylece vücut hücrelerinin yenilenmesine ve kemiklerin sağlığına faydalıdır.

haşhaş kurusu

3- Haşhaşın Zararları Nelerdir?

Yukarıda detaylı olarak açıklandığı gibi, haşhaşın zararlı ve uyuşturucu etkili kısmı kabuk kısmıdır. Bu kısım dikkatli kullanılmalıdır ve bir bilen yardımıyla kullanılmalıdır. Diğer kısmı yani çekirdek kısmı ise zararlı olmayan, tüketilebilen kısmıdır.

Haşhaş, uyuşturucu etkisi olan, üretimi ve kontrolü devlet tarafından yapılan bir bitkidir. O yüzden bilinçsiz bir şekilde kullanımı sonucu bir takım yan etkiler ve zararları görülebilir.

- Öncelikle küçük çocuklar için çok zararlı olduğu bilinmelidir. Hatta küçük çocuklarda kullanılan haşhaş sonucu ölümler bile olabilir. Bu noktaya dikkat edilmelidir, küçük çocukların bilinçsizce haşhaş tüketmeleri önlenmelidir

- Uyuşturucu etkisi ile insanın sinir sistemini etkiler ve zihnini bulanıklaştırır. Beyin fonksiyonlarını azaltır ve zihinsel faaliyetleri olumsuz etkiler. Yine aşırı ve bilinçsiz kullanımı ile daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

- Uyuşturucu etkisine bağlı olarak insanın kudretini azaltır, cinsel gücün azalmasına sebep olur.

- İnsanda uyku haline sebep olur, hafızayı zayıflatır ve ruh sağlığının bozulmasına kadar götürebilir.

- Uzun süreli kullanımla bağımlılık yapabilir.

4- Haşhaş Uyuşturucu mu?

Haşhaşın uyuşturucu etkisi olduğunu söyledik. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir şey var: Haşhaşın tamamı uyuşturucu değildir.

Haşhaş hem yaşken hem de kuru iken kullanılır ve tohumuyla kabuğu ayrı kullanılır. Bu yüzden haşhaşın tamamı uyuşturucu etkisi yapmaz. Örneğin yeşil halde ve çok taze iken, haşhaş yapraklarını tüketmek insana bir zarar vermez, aksine faydalıdır. Fakat biraz daha olgunlaşmış haşhaş yaprakları ciddi manada uyuşukluğa ya da zehirlenmeye yol açabilir. O yüzden bir bilene danışmak gerekir.

Diğer yandan olgunlaşan haşhaşın kabuk kısmı, çok kuvvetli uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu kısmın bilinçsiz kullanılması çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yine hakeza haşhaşın kuru olan tohumları uyuşturucu nitelikte değildir. Özellikle gıda sanayinde kullanılan haşhaş tohumları ve yağı gayet rahat bir şekilde tüketilebilir. Hatta pek çok unlu mamuller satan iş yerlerinde haşhaşlı ürün bulmanız oldukça kolaydır.
5- Haşhaş Fiyatları Ne Kadar ve Nereden Alabilirim?

Haşhaşı bulunduğunuz yerdeki aktarlardan ve bitkisel ürün satan mağazalardan bulabilirsiniz. Yine internet üzerinden de e-ticaret sitelerinden alabilirsiniz.

Haşhaş fiyatları da farklı firmalara ve farklı ağırlıklara göre değişmektedir. Örnek olarak bir yerde 60 gr. Haşhaş 15 TL iken, bir başka yerde 1 kg fiyatı 30 TL civarında olabilmektedir. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olarak farklı alternatifler bulunmaktadır.

6- Haşhaş Kullanmak Haram Mı?

Haşhaşın haramlığı konusunda verilmiş fetvalar vardır. Ben burada kısa ve öz bir şekilde olan bir tanesine olduğu gibi yer vermek istiyorum:

“Haşhaş bir bitkidir, insan sağlığına zarar vermediği müddetçe helaldir. Haram olan, haşhaştan elde edilen ve “afyon” adı verilen uyuşturucu maddedir. Haşhaşın kendisi bizatihi uyuşturucu değildir. Uyuşturucu, haşhaşın kapsülünden belirli bir işlemden sonra elde edilir. Tıpkı helal olan üzümden haram olan şarap yapılması gibi…

Dolayısıyla evlerde ve pastanelerde yapılan hamurlu yiyeceklerde haşhaş kullanılmasında ve yenilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.”

Kaynak: http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/hashas-haram-mi.html

Sonuç:

Haşhaş doğru kullanımla şifa, yanlış kullanımla uyuşturucu hatta zehir olabilmektedir. O yüzden bilen birilerine danışarak kullanılmalıdır.

Sağlıkla…

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.