Greyfurt Suyu veya Kola İle İlaç İçmek

su ile ilaç içmek

Kola, greyfurt suyu, süt, alkol, gazoz, soda gibi içeceklerle ilaç içilir mi? Zararları Nelerdir?


Uzun süredir kronik hastalıkla mücadele etmiş ve hala da etmekte olan biri olarak bu zamana kadar pek çok ilaç kullandım. Kullandığım her ilacın da prospektüsünü mutlaka okudum. Artık pek çok ilacı tanıyorum.

İlaç prospektüsleri okurken dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de, bir ilaç için yazan, “Greyfurt suyu ile birlikte içmeyin” ibaresiydi. Greyfurt suyu ve ilaç arasındaki bağlantıyı kuramadım ve bu konuda araştırma yaptım.

Yaptığım araştırmalarda sadece greyfurt suyu değil, aynı zamanda limon suyu, gazlı içecekler, süt ve kola ile ilaç içmek gibi farklı ve bir o kadar da ilginç yöntemler olduğunu da gördüm. Peki, tüm bu yöntemlerle ilaç içmek zararlı mı? Örneğin kola ile ilaç içmek ya da greyfurt suyu ile ilaç içmek insanı öldürür mü? Birlikte inceleyelim.

Greyfurt Suyu İle İlaç İçmek Neden Zararlı?

Greyfurt meyvesi, asitli meyvelerden bir tanesidir. İçerisinde sitrik asitli maddeler ve diğer bazı asitler yer almaktadır. Sitrik asit aynı zamanda limonda da bulunmaktadır. Limon ve greyfurtta yer alan asit, yani sitrik asit, bazı ilaçlarla birlikte içildiği zaman, ilacın yapısını bozar, ilacın bağırsaklardan emilerek kana karışmasına engel olur ve etkisini azaltır. Bu yüzden greyfurt suyu ile bazı ilaçları içmek önerilmemektedir.

greyfurt

Kalp ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, mide ilaçları, ülser ve gastrit ilaçları greyfurt ile içilmemesi gereken ilaçlardır. Greyfurt suyu ile bu ilaçlar içildiği zaman, dediğimiz gibi ilacın olumlu etkisini azalmaktadır ve iyileştirici etkisi gecikmektedir. Ayrıca greyfurdun bir de kan sulandırıcı etkisi vardır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaçlarla bir arada alınmamalıdır. 

Onun dışında öldürücü bir etkisi olduğu görülmemiştir. Bu zamana kadar bir ölüm vakası yaşanamamıştır.Fakat aynı zamanda diğer bazı ilaçlar için ise greyfurt suyu ile ilaç içmek ise tavsiye edilmektedir. Örneğin diyabet hastaları için greyfurt suyunun içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Burada önemli olan şey ilaç prospektüsünde yer alan ifadelerdir. Eğer greyfurt suyu ile ilgili özel bir uyarı varsa greyfurt suyu ile o ilacı içmekten kaçınmak gerekir. Ama bir uyarı yoksa greyfurt suyu ile ya da başka bir meyve suyu ile de içilebilir. Fakat yine de farklı içecekler yerine bol su ile içmek daha iyi ve faydalı olacaktır. İlacın doğal olarak çözülmesi için en güzel ve en doğal yöntem bir bardak su ile içmektedir.


Kola ve Gazlı İçeceklerle İlaç İçmek Zararlı Mı?

Kola ve gazlı içecekler içerisindeki gaz sebebiyle ihtiyatla karşılanan içeceklerdir. Yani buradaki endişe bu içeceklerin içerisindeki gazların ilaçlarla ani bir tepkimeye girerek vücuda zarar vermesi endişesidir.

Araştırmama göre kola, soda ve gazlı içeceklerle birlikte ilaç içmek insana doğrudan bir zarar vermiyor. Fakat bu tür içecekler gazlı oldukları için, bünyelerinde bazı asit ve kimyasalları bulundurdukları için ve ilaçlar da mideye etki ettikleri için ikisi aynı anda kullanıldığı zaman mideye zarar verebiliyor. Yani bazı mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebiliyor.

Aynı zamanda kafein içeren gazlı ve gazsız içecekler de ilaçların etkilerini azaltıyor ve faydasını geciktiriyor. Yani kola ve benzeri gazlı içeceklerle ilaç içmek insanı belki öldürmez ama uzun vadede zarar verir. İlaçtan beklenen olumlu etkiyi azaltır ya da yok eder. Üstelik kişiyi KolanınZararlarına maruz bırakır.

Kola ile ilaç içmekten kaçınmakta fayda vardır. Su ile içilmekte zorlanılan ilaçlar için farklı alternatif, gazsız içecekler tercih edilmelidir.


buzlu kola

Antibiyotik İle Süt İçilir Mi?

Öncelikle, antibiyotik ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı fayda yerine zarar verir. Nitekim geçmiş yıllarda binlerce kişi, bilinçsiz ve yanlış antibiyotik kullanımı sonucu zehirlenmiştir. Şifa beklerken hastanelik olmuştur.

Antibiyotik süt ile içilir mi sorusu ise önemli bir sorudur. Zira bu ikili aynı anda önerilmemektedir. Çünkü sütün içerisinde yer alan kalsiyum maddesi, antibiyotiğin emilimini azaltarak etkisini azalmaktadır. O yüzden antibiyotik kullanırken süt ve süt ürünleri bir arada kullanılmamalıdır. Aralarında en az bir saatlik bir sürenin geçmesi daha doğru ve faydalı olacaktır.

Eğer antibiyotik ve sütü aynı anda içmişseniz de korkmanıza gerek yok. Belki ciddi bir sorun yaşamazsınız ama antibiyotikten yeteri kadar istifade edemezsiniz.


süt


Alkol İle İlaç İçilir Mi?

Alkol başlı başına zararlı ve dinen de haram bir içecektir. Bir yandan zararlı bir şeyi içerken diğer yandan da bir ilaçtan şifa beklemek bence pek mantıklı değildir.

Önerilen şekliyle; alkolle birlikte ilaç içilmemesi gerektiğidir. Çünkü alkollü içeceklerin içerisinde yer alan bazı maddeler ilacın etkisini azaltabilir. Yine aşırı alkol kullanımı da bazı ilaçların verimli şekilde emilmesine engel olduğu için, ilaçtan beklenen etkiyi oldukça azaltır.

Yine de alkol içen birisi ilaç da içecekse aradan en az 1 saat zaman geçmesi gerekmektedir. Böylece geçen sürede emilim tamamlanacağı için alkol ilacın etkisini azaltmaz.

Doğrusu Nedir?

Doğru ilaç kullanım şekli, ilacın prospektüsünde yazdığı şekliyle ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda kullanmaktır. Yani doktorunuz ilacı nasıl ve ne ile kullanmanız gerektiğini söylemişse o şekilde kullanmaktır.

Ağız yoluyla alınan ilaçlarda yutmaya yardımcı olmak amacıyla, eğer doktor başka bir şey önermemişse, su tercih edilmelidir. Çünkü su, ilaçların emilimini kolaylaştırır ve ilaçların midede parçalanmasını sağlar.

Fakat bazı ilaçların tadı itibariyle su ile içmek kolay değildir. Bu tür ilaçlar için meyve suları tercih edilebilir. Tercih edilecek meyve sularının ise asitli olmamasına ve mümkün olduğu kadar doğal olmasına dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, kapsül ve tabletlerin doğrudan yutulmasıdır. Eğer doktorunuz size bir çiğneme tableti ya da dil üstü tablet vermemişse, ilacı doğrudan yutmanız gerekmektedir. Özellikle kapsülleri açıp, içerisindeki tozu içmek ya da bu tozu su ile karıştırıp içmek doğru değildir.

Sağlıkla…

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.