Humira Kullananlar / Yorumlar


humira kullananlar

Humira Kullananların Yorumları

2016 yılı şubat ayında, doktorum HUMİRA ilacını kullanmam gerektiğini ve bu ilacın çok ciddi yan etkilerinin olabileceğini söylediğinde bir hayli endişelenmiştim. Çünkü doktorun saydığı yan etkiler, çok önemli yan etkilerdi. Çok düşük olasılıkla da olsa bazı hastalarda görülebiliyordu.

Bu süreçte en çok Humira kullananlar ve Humira hakkında yapılan yorumlara ihtiyacım vardı. Çünkü Humira’yı en iyi bilenler, kullanan kişilerdi. Biraz araştırma yaptım. Pek nitelikli bir bilgiye ulaşamadım ama en nihayetinde ilacı kullanmayı kabul ettim. Ki başka bir seçeneğim de yoktu.

O günlerde böyle bir bilgi eksikliğinin ihtiyacını fark ederek, bugün Humira kullananların yorumlarını bir araya getirdiğim bir yayın hazırlamaya karar verdim. Çünkü hangi hastalık olursa olsun, hastalık süreci zor bir süreç ve bu süreçte insan en çok kendisi gibi insanlara ve onların deneyimlerine, tavsiyelerine ihtiyaç duyuyor.

En öncelikli dileğim kimsenin bu tür hastalıklara yakalanmaması ve bu tür ilaçları kullanma gereksinimi duymamasıdır. Fakat hayatta insanın başına her şey gelebiliyor. O yüzden ben de en azından, fikir vererek, diğer insanların tecrübelerini bir araya getirerek yardımcı olmak istiyorum.

Humira’nın olası yan etkileri, ilaç prospektüsünde detaylı bir şekilde 2-3 sayfa uzunluğunda açıklanmış. Onları burada yeniden yazmayı uygun bulmadım. Gerek ilaç prospektüsünden gerekse diğer bazı internet sitelerinden o açıklamalara ulaşabilirsiniz. Ben lafı daha fazla uzatmadan, önce kendi tecrübemi ardından da sosyal medyadan gelen yorumlarla ulaşabildiğim insanların tecrübelerini vermek istiyorum.
HUMİRA Kullananlar / Yorumlar

Kendi Yorumum:
Crohn hastası olarak yaşadıklarımı “Crohn Hastalığı Hikayem” başlığı altında daha önce yazmıştım. Bu yazıyı okursanız yaşadığım süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda da değindiğim gibi Humira ile ilk olarak 2016 yılında tanıştım. İlk kullanımda 4 doz aldım, daha sonra 2 doz ve sonrasında tek doz şeklinde devam ettim. O zamanlar hastalığım oldukça ağır seyrediyordu. İlk başlarda Humira kısmen etkili oldu ve bu beni biraz rahatlattı. Daha sonraki süreçte gerek doktorumun değişmesi gerekse benim biraz ihmalim sebebiyle hastalığın şiddeti daha da arttı. Böylece Humira’nın pek bir olumlu etkisi olmadı.

2017 yılının ilk aylarında hastanede yatarak uzun bir tedavi süreci geçirdim ve ileostomi ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası süreç benim için çok iyi geçti ve bu sürede Humira kullanmaya devam ettim. Geçen yaklaşık 18 aylık sürede kan değerlerim normale döndü, CRP değerim oldukça düştü, yeniden kilo aldım ve hayatım neredeyse normale döndü.

Benim eskiye nazaran daha iyi olmamda etkili olan şeyin ne olduğu tam olarak bilmiyorum. İleostomili olmam, Humira kullanmam, çok fazla stres yapmamam gibi şeylerin daha iyi olmama sebep olduğunu düşünüyorum.

2 yıldan fazladır kullandığım Humira’nın olası yan etkilerinden hiçbirini yaşamadım. Sadece son zamanlarda iğneyi yaptıktan sonra, iğne yapılan yerde şişlik ve kaşıntı oluyor. O da birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor. Onun dışında bir şikayetim yok ve gayet iyiyim, çok şükür.

Senem K. Yorumu:
Crohn hastasıyım, 1 yıldır kullanıyorum. Geçen yıllara göre daha iyiyim. Saç dökülmesi dışında şuana kadar başka bir yan etkisini görmedim. Doktorlarım sürekli vücutta tarama yapıyorlar, her şey yolunda.

Derya B. Yorumu:
Crohn hastasıyım ve Nisan 2016’dan beri Humira kullanıyorum. Yaklaşık bir 8 ay sonra etkisini görmeye başladım ve gittikçe daha da düzeldi hastalık belirtilerim. Sadece çok saç dökülmesi haricinde başka bir olumsuz etkiyle karşılaşmadım.

Birçok kez Gastroenteroloji doktorumla ve Dermatoloji doktorumla görüşmeme rağmen, çok çeşitli takviyeler almama rağmen bu durumu çözemedik. En sonunda doktorlar; “Humira devam ettiği sürece, saç dökülmesi de devam edecek. O yüzden artık takviye almana gerek yok”, dediler. Açıkçası ben de artık kendi haline bıraktım. Hepimize Allah şifa versin.

Aynı sorunu yaşayan varsa boşuna mücadele etmesin diye yazmak istedim bunları. Çünkü hem çok maliyetli hem de uğraştırıcı şeyler, maalesef.

Mehtap C. Yorumu:
Ben crohn hastasıyım. 1 yıl Humira kullandım ama kaşınıp kabarmaya başladım. İğne yerlerim avucumun içinden daha büyük kızarıp şişmeye başlayınca doktorum ilaç değiştirdi.

Fatma Zehra C. Yorumu:
Fistül için 2 yıl kullandım, hiçbir faydasını görmedim. Öncesinde Remicade kullanmıştım, o da işe yaramadı.

Nurcan B. Yorumu:
Humira’yı As ve kolit hastalığı için kullanıyorum. 4 yıl oldu, iyiyim.

Muhammed A. Yorumu:
Crohn hastasıyım, ileostomi takılı. 5 yıldır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar. İnşallah da yaşamam. Rabbim herkese şifa versin.

Gülnur D. Yorumu:
Crohn hastasıyım, 2 yıldır kullanıyorum. Darlık var henüz fayda etmedi. Saçlarım ve kaşlarım dökülüyor.

Binnur Y. Yorumu:
3 yıldır kullanıyorum şuan kötü bir etkisini görmedim. Doktorum bana iyi geldiğini söyledi. Kilo bile aldım, memnunum. Bir çok ilaç kullandım, ataklarım artık olmuyor.

Akif D. Yorumu:
Ülseratif kolit hastasıyım, 3. Dozumda atak geçirdim.

Merve E. Yorumu:
Yaklaşık 2 aydır başladım Humira’ya. Yediklerime dikkat ettiğim sürece bağırsaklarım iyiler. Günde 6-7 kez tuvalete çıksam da ilk zamanlar buna şükür dedim. Yalnız, ilk birkaç gün sürdü bu mutluluğum.

2 aydır kalkamıyorum yataktan. Bacaklarımda ve kollarımda felaket bir ağrı var. Romatolojiye göründüm bizlik bir sorun yok dediler, gönderdiler. Günde 7-8 tane ağrı kesici alıyorum ve ateşim sürekli yüksek. Doktorum ilacın yan etkisi diyerek başından savıyor. Üstüne bir de 29 yaşında suçiçeği geçiriyorum. Bir haftadır her yerim iltihaplı yara, ateşim 38 derecenin altına düşmüyor. Ağrıdan yatamıyorum, çok acı çekiyorum. Bilmiyorum iğneden mi değil mi… Allah hepimize şifa versin.

H. Arif Ç. Yorumu:
Ben kullanıyorum gayet iyiyim.

Hamza A. Yorumu:
Crohn hastasıyım, ben 1 yıl kullandım. Malum ilk doz yüksek. 4 iğneyi birden vurunca çok etki etti bende. Zamanla iğnelerin dozunu düşürünce ilaç etkisini kaybetmeye başladı. Zamanla tüberkülozu da sınıra getirdi. 9 ay boyunca veremden koruma ilacı (INH) aldım.

Alp E. Yorumu:

Crohn hastasıyım, 1,5 yıl kullandım. Her şey yolunda gidiyordu. Ağrım sızım kalmadı, eski kilomu da almıştım. Fakat bir gün ansızın bağırsağım delindi. 4 senedir ileostomi torbası kullanıyorum.

Esen Y. Yorumu:
Crohn hastasıyım 2 defa ameliyat oldum. Ameliyattan sonra hastalık hala aktif haldeydi. Doktorum Humira’ya karar verdi. 3 yıldır kullanıyorum, çok şükür iyiyim. Humira’da yan etki olarak bir sorun yaşamadım. Maşallah çok iyi gidiyor. Herkese şifalar diliyorum.


Humira pen
Fotograf kaynak: wsj.com
Adsız Kullanıcı – Sedef Hastalığı Humira Yorumu:

Ben de sedef hastasıyım. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum çok şükür iyiyim şimdi. Hiç ağrım kalmadı, sedefim de yok oldu.

Adsız Ziyaretçi Yorumu:

Merhaba arkadaşlar. Ben de Humira kullanıyordum. Çok yanma yapıyordu. Şimdi doktorum “Amgevita” diye, aynı etken maddeden bir Amerikan bioteknoloji firmasının ilacını verdi ve çok ince iğneli. Yakma vs olmadı, yeni nesil bir ilaçmış. Hayırlısı bakalım.

Sonuç Olarak:
Tüm bu yorumlardan ve tecrübelerden hareketle şunu diyebilirim ki; Humira çok ciddi yan etkilere sahip olsa bile, bu etkiler herkeste görülmüyor. Genel olarak daha hafif yan etkilerle seyrediyor. Bunun yanı sıra fayda görenlerin sayısı daha fazla.

Elbette Humira’nın olumlu ya da olumsuz etkisi kişiden kişiye, bünyeden bünyeye, hastalık durumuna göre farklılık gösteriyor. Temkinli olmakla beraber çok fazla da endişe etmemek gerektiği kanısındayım. Düzenli doktor kontrolüyle beraber iyi neticeler alınabileceği düşüncesindeyim.

Bu yayının hazırlanmasında emeği geçen, yukarıda isimlerini verdiğim herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Önemli hastalıklarla, zorlukla mücadele ediyoruz. Rabbim hepimize yardım etsin ve acil şifalar versin. Kimseyi bu ilaçları kullanmak mecburiyetinde bırakmasın ama bu ilaçların ve bu imkanların da yokluğunu vermesin. Amin.

Eğer siz de Humira kullanıyorsanız ve yorumlarınızla bu yayına destek olmak istiyorsanız, Humira deneyimlerinizi, fikirlerinizi, görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Ya da İletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya bilgiverenblog@gmail.com adresine mail göndererek de yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Herkese acil şifalar ve sağlık diliyorum.

23 yorum:

 1. Bende sedef hastasıyım yaklaşık 2 aydır kollanıyorum çok şükür iyiyim şimdi hiç ağrım kalmadı sedefimde yokoldu

  YanıtlayınSil
 2. Helinize geçmiş olsun ben de as hastasıyım humira kullanmam gerekiyor cok korkuyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu anki durumunuz nedir bilmiyorum ama bence o kadar korkmanıza gerek yok. Çünkü humira kullananların çoğu memnun. Bazen bazı yan etkiler olabilir ama bu yan etkilerin olabilmesi ihtimaline dayanarak ilacı reddetmek doğru olmaz. Doktorunuz da öneriyorsa kullanın bence.

   Çok geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

   Sil
 3. Merhaba arkadaşlar bende Humira kullanılordum çok yanma yapıyordu şimdi Doktorum Amgevita diye aynı etken maddeden bir amerikan bioteknoloji firmasının ilacını Verdi ve çok ince iğneli yakma vs olmadı yeni nesil bir ilaçmış hayırlısı bakalım

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba bende yeni dün ilk iki dozu oldum Üveit rahatsızlığım var ilgili yorumları okudum genel anlamda olumlu yorumlar ancak gerçekten yan etkilerini okuduğumda ilacı kullanmayı reddetmeyi düşünüyorum açıkçası doktorumla da bu konuyu konuşacağım tabii ki ama şu anda gerçekten çok korkuyorum kortizon kullanımı sonucunda kemik Erim’em var kemik erimesi ilacı kullanıyorum hepsini bırakıp kaderime razı olmak bile istiyorum aslında gerçekten çok çok sıkıldım o ilaç için başka bir ilaç başlıyoruz başladığımız için başka bir yeri korumak için başka bir ilaç gerçekten çok bıktım artık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Geçmiş olsun öncelikle, Allah acil şifalar versin.

   İlaçların bir tarafı onarırken diğer tarafa zarar vermesi noktasında haklılık payınız var. Fakat şuan için bu tür tedavilere muhtaç durumdayız. O yüzden moralimizi yüksek tutup tedaviye devam etmeliyiz.
   Tüm her şeyi bırakıp kadere razı olmak tabirinize katılmıyorum. Kader dediğimiz noktada elimizde olan şeyler var, olmayan şeyler var. O sebeple, biz elimizden geleni yapmak durumundayız. Bunun neticesinde de Allah bizlere yardım edecektir. Ayrıca hastalık sürecinde en güzel ilacın moral olduğunu unutmamamız gerekiyor. Stresten mümkün olduğu kadar uzak durup, moralimizi yüksek tutarsak süreç bizim için daha kolay olacaktır, inşallah.

   Bizlerden daha kötü durumda olan insanların var olduğununu unutmamamız gerekiyor ve halimize şükretmemiz gerekiyor. O yüzden sabır, şükür ve dua manevi reçetesinin yanı sıra, doktorların önerdikleri ilaçları kullanarak bu süreçleri atlatırız inşallah.

   Hepimiz için daha güzel günlerin olduğu inancıyla, tekrardan geçmiş olsun diyerek, acil şifalar diliyorum.

   Sil
 5. Merhaba
  Ben de AS hastasiyim 2004 ten beri. 2007-2018 arasında ramicade adli ilaci kullandim. Sekuz haftada bir damardan serum gibi verilen bu ılac zaman zaman daha az etkili olmakla birlikte genel olarak bana iyi geldi tabii gunde 1 ya da 2 kez voltaren 75 SR alarak takviye ettim ramicade'i. Geçtiğimiz aralik ayinda yine hastaneye (dokuz eylul unv.)gidip rutin tetkiklerimi yaptirdim ve ilacimi almaya basladim fakat yaklaşık 8 dakika sonra tansiyonum 17 ye yükseldi kulaklarim uguldadi biyle olunca ilaci vermeyi kestiler ve bir süre sonra bir kez daha deneriz dediler. Aradan 6 hafta geçti dün yine gittim ilacimi almak icin fakat infüzyon basladiktan 15 dakika sonra yine tansiyonum yükseldi ve ilsci alamadim. Doktorum aslinda ilacin hipertansiyon etkusinin çok nadir görüldüğünü ama tabii bu durumda ilac değişikliği yapmamuz gerektiğini soyledi. Haftaya bunun icin hastaneye gidecegim. Humira, emrel ya da bir üçüncü ilaçtan sozetti konuşup karar veririz dedi. Cok tedirginim çünkü bu ilaçların hepsi haftada ya da onbeş günde bir kendime igne yapmam yoluyla uygulaniyormus☹ hem buna alisabilir miyim yapabilir miyim diye tedirginim hem fe yeni ilaç ramicade kadar iyi gelecek mi acaba diye...tabii en knemlisi de bu.. bir de bu ilaclardan hangisine neye göre karar vereceğiz onu bilmiyorum. Kusacasi önümde zor bur süreç var arkadaslar. Onerilerinizi fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler (30 ocak 2018) ayhan

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun.

   Hangi hastalık olursa olsun, o hastalığı yaşayan kişi için oldukça zor olabiliyor. Fakat doktorların önerdikleri tedavileri uygulamak durumundayız.

   Humira her 15 günde bir uygulanıyor. Ben 2 yıldan fazla süredir kullanıyorum. Oldukça basit bir uygulama şekli var. Zaten Humira hemşiresi gelip sizi bilgilendiriyor. O bilgilendirmeden sonra ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz. Bu iğneyi dilerseniz kendi kendinize yapın, dilerseniz de bir yakınınızdan yardım alın. Oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. O yüzden bu konudaki endişelerinizi yenmenizi tavsiye ederim.

   Etkisi konusuna gelecek olursak o konuda tam bir bilgim yok. Fakat hemen hemen aynı türde ilaçlar olduğunu biliyorum. İnşallah beklediğiniz etkiyi görürsünüz ve inşallah bir gün hepimiz bu ilaçlardan ve hastalıklardan kurtulmuş bir şekilde, sağlıklı olarak yaşarız.

   Moralinizi yüksek tutup, stresten uzak durun. Daha iyi olacaktır inşallah. Size ve tüm hastalara tekrar geçmiş olsun. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 6. 19 yıldır behcet ve romotoıt artrıt hastasıyım 7 yıldır kortızon alıyorum 33 yasındayım dr humıraya gecmemı ıstıyor ben gebelık dusunuyorum ama su anda olamayacagını ve ıhn kullanıp humıraya gecmemı soyledı ben su an ıhn ye basladım 9 ay kullanacagım sonrasında humıra kullanırken gebe kalabılırmıyım acaba offfbu sorular kafamı kemıyor ne yapsam bılmıyorum 2 gebelıgıde cok ıstıyorum Allah sıfamızı versın

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz yine de doktorun tavsiyesini dinleyin. İNH koruma amaçlı olarak kullanılıyor. O yüzden rahat olun. Daha sonrasında yine doktor kontrolü altında, gebelik durumunu değerlendirirsiniz. Allah acil şifalar versin ve inşallah murâdınız hayırlısıyla gerçek olur. Rabbim yardımcınız olsun.

   Sil
 7. 15 senedir Romatoit artrit hastasiyim 7 senedir humira pen kullaniyorum cok faydasini gördüm evet ama verem yapmasın diyede i.n.h antibiyotik koruyucu ilac verdiler 9 ay kullanmak nedir bunu 4.5 ayda degil ya insanı iyi erceklerine diri diri gömuyolar vi ilac yapiyosunuz fayda ediyo tamamda yan etkisi verem nedir ayiptir ya 9 ay antibiyotikmi icilirmis basladim i.n.h koruyucu ilaca ama 9 ay iceblcemi pek sanmiyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun, Rabbim acil şifalar versin.

   "İyi olmak isterken diğer yandan farklı yan etkilere maruz kalmak" konusundaki söylediklerinizde haklısınız. Fakat şuan için elimizden başka bir şey gelmiyor.

   İ.N.H ilacını 9 ay ben de kullandım. O ilaç koruma amaçlı, mutlaka kullanın. Humira'nın veremi tetikleyebilme ihtimali var ama bu herkeste olacak diye bir şey yok. Ayrıca İ.N.H tedavisi de aldıysanız daha rahat olabilirsiniz.

   Ben 2 yıldan fazla bir süredir HUMİRA kullanıyorum, çok şükür bu zamana kadar bir yan etkisini görmediğim gibi faydasını gördüm.

   Allah hepimize yardım etsin.

   Sil
 8. Behçet üveiti hastasıyım 2.5yıl roferon int iğnesi kullandım drlarım istedikleri sonucu alamadıklarını söylediler ve humiraya geçiş yaptık bugün ilk kez yaptım ama aklıma takılan bir şey var iğneyi yaptığım yerde 1-2damla iğne nin içindeki sıvı vardı bu normal mi yoksa iğneyi hatalı mı uyguladım ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Normalde iğneyi yaptıktan sonra orada 1-2 damla kan olması normal. Çok az miktarda kan çıkabilir fakat iğnenin içindeki sıvının çıktığına hiç şahit olmadım. Bir sonraki sefere biraz daha dikkatli kullanıp gözlemlemenizi tavsiye ederim.

   İğnenin iyice enjekte olduğuna emin olduktan sonra iğneyi vücudunuzdan çekin. Belki biraz erken çektiğiniz için birkaç damla dışarı çıkmış olabilir.

   Sil
 9. Arkadaşlar bütün yorumlarınızı okudum bende cohn hastasıyım bir yıldır humira kullanıyorum genel olarak iyim tahlillerim iyi ama geçen cuma kolonoskopi oldum darlık ve iki tane ülser var dediler kafam çok karışık ve yediklerime cok dikkat ediyorum neredeyse bi kaç belirli şey tek yiyorum aklınıza gelebilecek sebze meyve,baklagiller hic birini yemiyorum ignemi beni ayakta tutuyor diyetim mi sizce yorumlarınızı bekliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun öncelikle. Yakın zaman önce doktorumla görüştüm. Bana D Vitamini çok önemli dedi, mutlaka kullanmam gerektiğini söyledi. Ayrıca bana bol bol sebze meyve yemem gerektiğini söyledi. Diyet konusunda, meyve sebze konusunda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

   Sil
  2. Allah sizede şifa versin inşallah.Doktorum söyledi zaten yeme diğe ben yemiyorum kafam çok karışık martta emar istedi bakalım hayırlısı olur inşallah

   Sil
  3. Çok geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah benim doktorum yeme dedi zaten kafam çok karışık mart ayında emar istedi bakalım hayırlısı olsun inşallah

   Sil
 10. bende A.S hastasıyım yaklaşık 25 yıldır amgevitaya başladım 2,ci igneyi oldum şimdilik iyi gibyim inşAllah iyi gelir benim oldukça ilerledi ağrılarım fazla kemiklerim kaynaşmış herkese geçmiş olsun.doktorum sadi konuktan ramotoloji klinik şefi doç.dr.sn.CEMAL BES kendisine çok teşekkür ederim.o kadar doktora gittim böylesine ilğili alakalı bir doktorla ilk defa karşılaştım rabbim yar ve yardımcısı olsun inşAllah.

  YanıtlayınSil
 11. Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun. Ben yaklaşık 15 senedir Behçet ve yaklaşık 8 senedir de behcete bağlı gelişen üveit hastasıyım. Malesef yaşadığım yer olan Almanya da Behceti bilmedikleri için yaklaşık 5-6 yıl hastalığıma teşhis bile koyamadilar. Aylarca hastanelerde yatmama rağmen Behçet ilerledikçe ilerledi. Türkiye ye izne geldiğim de bir SSK hastanesinde basit bir Kontrolle Behçet olduğum teşhisi konuldu. Almanya ya döndüğümde çok yüksek doz kortizon haricinde bir tedavi yapamadılar. Taaki humira ile tanisana kadar. Humira yi ise sağlık sigortasına kabul ettirebilmek için tam 1,5 sene geçti çok pahalı olduğu için tanesi 1500 euro bir kutusu yaklaşık 10 bin euro, çok uğraştım.
  Suan da ise yaklaşık 3 yıldır humira kullanıyorum ve başladığım gün den beri ne Behçet nede üveit atağı geçirmedim Allah a şükür. Yan etki olarak saçlarım döküldü, birde zaman zaman aniden gelen çok şiddetli mide bulantısı oluyor. Bunun haricinde çok iyiyim Elhamdülillah. Herkese tekrar acil şifalar diliyorum.

  YanıtlayınSil
 12. Bizde malesef kizima kullanmaya basliyacagiz ama internette fiyatlari cok yuksek cikiyor. Bu igneyi sigorta karşılıyor mu ?

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.