Ebu Cehil Karpuzu (Acı Kavun) Faydaları - Zararları


sinüzite iyi gelen bitki

Ebu Cehil Karpuzu (Acı Kavun) Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İsmini ilk duyduğum zaman ilgimi çeken bitkilerden bir tanesi de Ebu Cehil Karpuzu, yani yaygın olarak bilinen diğer ismiyle Acı Kavun bitkisi oldu. Bu bitkiye neden Ebu Cehil adı verildi diye biraz düşündüm. İnsanlar bu bitkiden faydadan ziyade daha çok zarar görmüş olacaklar ki bu ismi vermişler diye tahminde bulundum. Biraz araştırma yapınca da tahminimde yanılmadığımı gördüm.

Bu bitkiye ismini veren Ebu Cehil’i biraz tanıdıktan sonra bitkinin faydalarını ve zararlarını incelersek daha iyi bir bağlantı kuracağımız kanaatindeyim.

Ebu Cehil Kimdir?

Ebu Cehil, İslam Dininin en büyük düşmanlarından bir tanesidir. Asıl adı Amr Bin Hişam El-Muğira’dır. Fakat kendisine Müslümanlar tarafından “Cahilliğin Babası” anlamında gelen “Ebu Cehil” adlandırması yapılmıştır.
Ebu Cehil, İslam dininin ilk ortaya çıkışından beridir hep İslam’a karşı çıkmış ve var gücüyle İslam’a ve Müslümanlara savaş açıp, düşman olmuştur. Hatta İslam Tarihinde ilk şehitlerden sayılan Ammar b. Yasir’in annesi ‘Sümeyye’ Ebu Cehil tarafından şehit edilmiştir.

Ebu Cehil’in İslam’a ve Müslümanlara olan zararlarını uzatmak mümkündür. Fakat onun bir de “Bu ümmetin Firavun’u” olarak anılması, verdiği zararların ne kadar çok olduğunu anlatmaya yetecektir.

Ebu Cehil hakkında bu kısa bilgiyi verdikten sonra, Ebu Cehil Karpuzu hakkındaki bilgileri inceleyerek, aralarındaki bağlantıyı kurarak devam edelim.

Ebu Cehil Karpuzu (Acı Kavun) Nedir?

Yeşil haldeyken küçük bir karpuzu andıran görüntüsüyle Ebu Cehil Karpuzu, sarı çiçekli, tüylü, tadı acı, kokusu kötü olan zehirli bir bitkidir. Ticari amaçla ya da başka amaçlarla üretiminin yapılması zor olup, doğada kendiliğinden yetişir.

Ebu Cehil Karpuzu halk arasında en yaygın olarak; Acı kavun, acı karpuz, acı dülek, cırtlak, cırt atan, hıyarcık, eşek hıyarı, çakal kavunu, yaban hıyarı gibi diğer isimleriyle de bilinir.

Doğada bulunan diğer bitkiler gibi Ebu Cehil Karpuzunun (acı kavun) da bazı faydaları ve zararları vardır. Bu bitkinin faydalarını incelemeden önce zararlarına değinmek istiyorum. Çünkü zararı iyi bilinirse, o oranda tedbir alınır ve böylece şifa umarken zararlı çıkmaktan korunulmuş olur diye düşünüyorum.
Ebu Cehil Karpuzunun Zararları Nelerdir?

- En önemli zararı, kabuk ve çekirdeklerinin oldukça etkili, zehirli bir bitki olmasıdır.
- Yanlış kullanım sonucunda kişilerde çok ciddi sağlık sorunlarına, zehirlenmelere ve hatta ölümlere bile sebep olabilmektedir.
- Özellikle alerjik hassasiyet gösteren bünyelerde daha fazla alerjik etkilere sebep olabilir.
- Yine yanlış kullanım sonucu bazı kalıcı hasarlara bile sebep olabilir.
- Cilt üzerinde doğrudan, bilinçsizce uygulandığında cilde zarar verebilir, tahriş, yanma gibi zararlara sebep olabilir.

Bu kadar zararını saydıktan sonra, bitki biraz ürkütücü gelebilir. Fakat diğer yandan, uygun dozlarda, dikkatli ve uzman yardımıyla kullanılırsa da bazı hastalıkların tedavisinde oldukça faydaları olan bir bitkidir.

Ebu Cehil Karpuzunun Faydaları Nelerdir?

Ebu Cehil karpuzunun zararlı olan kısmı, yukarıda da belirtildiği gibi, kabuk ve çekirdekleridir. Faydalı olan kısmı ise bitkinin suyu ve etli olan kısmıdır.

- En önemli faydası olarak sinüzite iyi geldiği bilinmektedir. Onun yanı sıra;
- Basur hastalığının tedavisinde,
- Sarılık hastalığında kullanılır.
-Akan kanın durdurulmasında etkilidir.
- Akrep, yılan gibi zehirli hayvanların ısırıklarında adeta bir panzehir görevi görür.
-İshal yapıcı, idrar artırıcı olarak bir faydası vardır. Bu sayede müshil yapımında kullanılır.

Ebu Cehil Karpuzu (Acı Kavun) Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin nasıl kullanılacağı, hangi hastalık için ne tür bir yöntem izleneceği konusunda farklı kaynaklarda farklı bilgiler yer almaktadır.

Öncelikle şu husus unutulmamalıdır ki; her insanın bünyesi ve sağlık sorunu aynı değildir. Ebu Cehil karpuzu, farklı insanlar için, farklı kan gurupları için, farklı bünyeler için farklı etkiler meydana getirebilmektedir. O yüzden bir kişide fayda sağlarken diğer bir kişide daha fazla zarara sebebiyet verebilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı ben burada Ebu Cehil Karpuzunun nasıl kullanılması gerektiğine dair açıklamalara yer vermek istemiyorum. Çünkü burada yer vereceğim bilgileri uygulayıp, kimsenin zarar görmesini istemem. Bu bitkiyi aynı hastalık için kullanıp şifa bulan insanlar da var, zarar gören insanlar da var.

Bu noktada tavsiyem şudur; eğer Ebu Cehil Karpuzu Nasıl Kullanılır sorusuna cevap arıyorsanız ve kullanım şekillerini uygulamak istiyorsanız farklı kaynaklara bakmanızı tavsiye ederim.

Bana göre daha doğru olanı ise, uzman kişilerden, bu işi yapan insanlardan yardım almanızdır. Zira bu işi bilen, tecrübe eden kişilerden yardım almanız, olası zararlardan ve yan etkilerinden koruyacaktır.

Sonuç olarak;
Tekrar yazının başına dönüp, bitkiye Ebu Cehil isminin verilmesine bağlarsak şunları diyebiliriz;

Ebu Cehil’in de, bir insan olarak, faydaları ve zararları vardı. Eğer yetki ve yeteneklerini faydalı işler için kullansaydı, iyi biri olarak anılırdı. Fakat hep kötüye kullandığı için daha çok zarar veren yönüyle anıldı.

İşte Ebu Cehil Karpuzu da tıpkı böyle. İçinde faydaları ve zararları barındırıyor. Bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa zararları daha fazla olabiliyor fakat doğru oranda ve uzman kişiler yardımıyla kullanılırsa da oldukça faydalı olabiliyor.

Son olarak;
Ebu Cehil Karpuzu hakkında yorumlarınızı ve tecrübelerinizi bize ulaştırarak daha çok insana fayda sağlayabilirsiniz.

Bu bitkiyi kullandıysanız, bir faydasını ya da zararını gördüyseniz yahut bir yakınınızdan işittiyseniz görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. İletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da bilgiverenblog@gmail.com adresine mail atarak bilgi verebilirsiniz. Doğrudan tecrübelerinizin insanlara ulaşmasını sağlayarak, insanlara daha faydalı olabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.