Bıttım Sabunu Faydaları ve Kullanım Şekli


bıttım sabunu

Bıttım sabunu nedir, faydaları – zararları nelerdir, nasıl kullanılır, fiyatı ne kadardır ve nerede satılır?


Son yıllarda oldukça ilgi gören doğal sabunlardan bir tanesi de Bıttım Sabunudur. Özellikle saç dökülmesi, kepek, deri dökülmeleri, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği için çokça tercih edilen doğal sabunlardan bir tanesidir.

Şimdi Bıttım sabunu nedir, faydaları – zararları nelerdir, nasıl kullanılır, fiyatı ne kadardır ve nerede satılır sorularının cevaplarını sırası ile inceleyelim.

Bıttım Sabunu Nedir?

Bıttım, aşılanmamış yani fıstığın yabani haline verilen yöresel isimdir. Kimi yerlerde menengiç adıyla da bilinen bu yabani fıstık, özellikle Siirt ve Mardin yörelerinde çokça bulunur. Hatta Siirt Bıttım Sabunu olarak özel bir isimle de anılır.

Bıttım Sabunu da bu yabani fıstığın (menengiç) yağından, doğal ve geleneksel yöntemlerde üretilen doğal bir sabun türüdür. Bıttım sabununu diğer sabunlardan ayıran en önemli özelliği kendi öz yağı ile üretilmesidir. Yani diğer pek çok doğal sabunun üretiminde yardımcı madde olarak zeytinyağı gibi doğal ürünler kullanılırken bıttım sabununda fazladan bir yağ kullanılmaz. O yüzden doğal ve katıksız olanlarını bulmak biraz zordur.

Bıttım sabunu hem cilt için hem de saçlar için kullanılabilir özellikteki sabunlardan biridir.

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabunu, hem cilt için hem de saçlar için kullanılabildiği için, faydalarını da hem cilt için hem de saçlar için ayrı ayrı inceleyelim.

Bıttım Sabununun Cilde Faydaları:

 • - Doğal bir sabun olduğu için her şeyden önce cildi temizler.
 • - Hoş kokusuyla ferahlık ve temizlik hissi verir.
 • - Cilt üzerindeki gözenekleri açar, cildi yumuşacık yapar.
 • - Cilt için en önemli faydası; mantar, egzama gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmasıdır.
 • - Bıttım sabunu, antiseptik özelliğe sahiptir. Böylece cilt üzerindeki mikropları yok ederek daha sağlıklı bir cilt için fayda sağlar.
 • - Varis tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.
 • - Sivilce, akne gibi cilt sorunlarında, özellikle ergenlik sivilceleri ve yağlanmalarından kurtulmada kullanılır.
 • - Cildin nem dengesini korur.
 • - Cilt lekelerini temizleyerek, pürüzsüz ve temiz bir görünüm verir.
dağınık saçlar


Bıttım Sabununun Saça Faydaları:

 • - Saçlar için en önemli faydası olarak; saç dökülmelerine çok iyi gelmesini verebiliriz.
 • - Kepek oluşumunu önler, kepek sorununun çözümünde kullanılır.
 • - Saçları yumuşacık yapar ve kırılan saçların önlenmesi için önerilir.
 • - Saçları ve saç diplerini besler, nem dengesi sağlar.
 • - Bıttım sabunu özellikle yağlı saçlar için tercih edilmelidir. Zira zaten kuru olan saçları biraz daha kurutabilir. Bu noktada, kuru saçlar için kısa süreli bir deneme-yanılma yöntemi denenebilir.
 • - Yeni beyazlamaya başlayan saçlarda, düzenli kullanımla, saçların yeniden eski haline geldiğine dair söylemler vardır.

Bıttım Sabununun Zararları Nelerdir?

Bıttım sabunu, yukarıda da belirtildiği gibi, kendi doğal yağı ile elde edilen doğal bir sabun türüdür. Bu yönüyle, bilinen bir zararı ve yan etkisi yoktur. Ancak kişisel ve bünyesel farklılıklar, alerjen hassasiyetler nedeniyle bazı kişilerde bıttım bitkisine karşı alerjik durumlar meydana gelebilir.

Bıttım sabununu kullanan kişilerin büyük çoğunluğu bir zararını görmemiştir ama çok nadir de olsa bazı kişilerde alerjen etki göstermiştir. İlk kullanımı takip eden sürede cilt üzerinde kızarıklık, yanma, aşırı kaşıntı, cilt döküntüsü vb. etkiler meydana gelirse sabunu kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir.

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, bıttım sabununu da gereğinden fazla ve aşırı derecede kullanmak cilde zarar verebilir.

Yine gözlere doğrudan temas etmesi halinde gözlere zarar verebilir. Fakat göze doğrudan temas ettirilmediği takdirde rahatlıkla kullanılabilir.Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu hem cilt için hem de saçlar için ayrı ayrı kullanılabildiği için kullanım şeklini de ayrı ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Bıttım Sabunu Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Duş esnasında tüm vücut için kullanımı uygundur. Ilık su ile köpürtülerek tüm vücutta kullanılabilir. 1-2 dakika hafif ovalamak şeklinde uygulanır.

Yüz için kullanılacaksa;
Öncelikle yüz hafifçe ıslatılır. Daha sonra sabun köpürtülerek yüze sürülür.
Yüzün her tarafında ulaştırılan köpükler, hafif masaj yapar gibi cilde uygulanır. Bu şekilde 3-4 dakika yüz üzerinde durması sağlanır.
Son olarak su ile yıkayarak temizlenir.

Bıttım Sabunu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Bıttım Sabunu Saç için kullanılacaksa, öncelikle saçlar ılık su ile yıkanarak ıslatılır.
Daha sonra bıttım sabunu köpürtülerek saçın her tarafına uygulanır. Özellikle saç diplerine ulaşması için parmak uçlarıyla hafif masaj yapılır.
Saçlar üzerindeki köpükler parmaklar yardımıyla saçın her tarafına ulaştırılır. Bu şekilde en az 2-3 dakika köpüklerin saçta kalması sağlanır.
Sabun köpüklerinin saçın her tarafına ulaştığından emin olunduktan sonra yine ılık ve bol su ile saçlar durulanır.

Önemli Nokta:

Eğer Bıttım sabunu saçlar için kullanılacaksa, sadece bıttım sabunu kullanılmalıdır. Yani önce sabun ile yıkayıp daha sonra şampuan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Zira şampuan, Bıttım Sabununun faydalı etkilerini yok edebilir.

Diğer bir önemli nokta ise saçların her gün yıkanmamasıdır. Yani bir kez bıttım sabunu ile yıkanan saçlar en az 2 gün boyunca durmalıdır ki saçlar için gerekli fayda sağlanmış olsun.

Bıttım Sabunu Fiyatı Ne Kadar?


Diğer doğal sabunlar gibi bıttım sabunu da kozmetik ürün olduğu için farklı firmalar ve kişiler tarafından üretimi yapılmaktadır. Bu sebeple fiyatları da değişiklik göstermektedir.

Genel olarak bıttım sabunu fiyatı 10 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Aradaki bu kadar fiyat farkının olmasının sebebi ise, kimi sabunların adet olarak kimi sabunların ise kilo olarak satılmasıdır. Elbette bir de üretici firma ya da kişilerin ürünlerinin kalitesi değiştiği için fiyatların bu kadar değişmesi oldukça normaldir.
Bıttım Sabunu Nerede Satılır?
Bulunduğunuz şehirdeki kozmetik ürünleri satan mağazalardan ya da aktarlardan sorarak bıttım sabununu satın alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde yaygınlaşan e-ticaret sayesinde, internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Bıttım Sabunu Kullananlar / Yorumlar

Bıttım sabununu kullananlar genel olarak memnuniyetlerini belirtmektedirler. Fakat, yukarıda da belirttiği gibi, bazı kişisel farklılıklardan dolayı bazı kimseler de memnun kalmadıklarını dile getirmektedirler.

Herkesin cildi, bünyesi, hassasiyetleri aynı olmadığı için, sabunun da aynı oranda olumlu ya da olumsuz olması beklenemez. Bu durum sizin cildinizle alakalı bir durumdur. Deneme yanılma yöntemiyle cildiniz üzerindeki etkileri gözlemleyebilirsiniz.

Bıttım sabunu kullandıysanız ya da kullanan birilerini tanıyorsanız görüşlerinizi, fikirlerinizi, tecrübelerinizi bize iletebilirsiniz. Gerek bu yayının altına yorum yaparak, gerek iletişim sayfamızdaki formu doldurarak, gerekse bilgiverenblog@gmail.com adresini kullanarak görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.