Biberiye Sabunu Faydaları ve Kullanım Şekli

Biberiye bitkisi

Biberiye Sabunu Faydaları ve Kullanım Şekli

Her şeyin sanal olanının ve yapay olanının üretildiği günümüzde, insanlar artık organik ve doğal ürünlere yöneliyorlar. Doğanın mucizesi ile yeniden tanışan insanımız gerek sağlık gerekse güzellik gibi konularda, bu mucizelerden istifade etmek istiyor. İşte bunun ne güzel örneklerinden bir tanesi olarak Biberiye Sabunu! Hem doğallığı hem de bitki özündeki faydalar sebebiyle tam bir mucize.

Şimdi gelin Biberiye Sabunu nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Biberiye Sabunu Nedir?


Biberiye Sabunu; çeşitli faydalarıyla bilinen biberiye bitkisi, zeytinyağı ve bazı diğer doğal karışımlarla elde edilen, içerisindeki doğal biberiye parçaları sebebiyle bir helvayı ya da otlu peyniri anımsatan görüntüsü ile doğal bir sabun türüdür.
Hem saçlar için hem de cilt için uygulanabilen biberiye sabunu, daha çok yağlı ciltler ve yağlı saçlar için tavsiye edilen bir üründür.


biberiye sabunu
Fotoğraf Kaynak: oleumjabones.com

Biberiye Sabununun Faydaları Nelerdir?

  • Cildi Temizler: Bu ürün doğal bir sabun türü olduğu için, cilt üzerindeki gözenekleri açarak cildi temizler. Cilde canlılık, duruluk ve ferahlık verir.


  • Cilt Sorunlarına İyi Gelir: İçerdiği antioksidan ve anti bakteriyel özelliği sayesinde bazı cilt sorunlarına iyi geldiği ve cilt üzerinde oluşabilecek mikropları arındırdığı bilinmektedir.


  • Sivilcelere İyi Gelir: Bu sabun özellikle yağlı ciltler için tercih edildiği için hem ciltteki yağarı temizlemede hem de cilt üzerinde oluşan sivilcelerin yok edilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.


  • Yağlı Saçlara İyi Gelir: Biberiye Sabunu, en başta da belirtildiği gibi özellikle vücuttaki yağlar için kullanılmaktadır. Cilt yağlarında etkili olduğu gibi, saç yağlanmalarında da etkili olduğu bilinmektedir. Düzenli kullanımda saçlardaki yağlanmayı azaltmaktadır.


  • Saçları Besler: Saçları besleyerek saçlar için canlılık verir.
  • Kepeklere Çözüm: Saçlarda meydana gelen kepek sorunu için etkili olduğu bilinmekte ve tavsiye edilmektedir.


  • Cilt Yaralarının Tedavisi: Biberiye bitkisinin iyileştirme özelliği sebebiyle, biberiye sabunu da bazı cilt yaralarının tedavisinde etkili olmaktadır. Selülit sorunu olanlar için de ayrıca önerilmektedir.


  • Vücut Ağrılarını Hafifletir: Ağrıyan bölgeye uygulanan biberiye sabunu masajı ile ağrıyan bölgenin ağrısının hafiflediği görülmüştür.


Biberiye Sabunu Nasıl Kullanılır?

Biberiye sabunu hem cilt için hem de saç için kullanılan bir sabun türü olduğu için, iki farklı kullanım türünü ayrı ayrı inceleyelim.

Vücut ve Cilt için: Eğer banyoda kullanılacaksa ılık suyla birlikte vücudun her yerinde kullanılabilir. Bir lif yardımıyla ya da parmaklarınıza hafif masaj yapmak suretiyle tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz.

Sadece yüz için kullanılacaksa da yüz önce hafifçe ıslatılır. Daha sonra sabun cildin üzerine doğrudan uygulanarak köpürtülür. Parmak uçlarıyla cilde hafifçe masaj yapılır ve sabunun ciltte en az 2-3 dakika durması sağlanır. Daha sonra su ile yıkanarak temizlenir. Kullanılan suyun ılık olması tavsiye edilir ama ılık su yoksa normal bir suyla da uygulanabilir. Daha iyi bir etki için günde 1-2 kez(sabah-akşam) uygulanması tavsiye edilir.

Saç İçin: Bu sabunu saç için de kolaylıkla ve gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Sabun ile saçlarınızı köpürtüp, parmak uçlarınızla saç diplerine ulaştırarak ve hafifçe masaj yaparak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Ayrıca: vücut ağrılarına iyi geldiği için ağrıyan bölgeye masaj yaparak kullanılabilir. Örnek olarak kol bölgesindeki ağrıyan yere ılık su ile biberiye sabunu uygulayıp biraz ovalamak suretiyle kullanabilirsiniz.


cilt bakımı

Biberiye Sabununun Zararları Nelerdir?

Biberiye sabunu doğal bir üründür. Eğer kendiniz evde yapıyorsanız neler kattığınızı bildiğiniz için zararlı bir madde olup olmadığını bilirsiniz. Fakat bu ürünü satın alıyorsanız mutlaka içindekiler kısmını okumalısınız. Genel olarak doğal yollarla üretilen bu ürünlerde bazen az miktarda da olsa kimyasallar kullanılabilmektedir. Ki bunlar da genel itibariyle zararsızdır. Fakat yine de temkinli olmakta yarar vardır.

Bu zamana kadar bu sabun sebebiyle gerek ciltte gerekse saçlarda doğrudan ciddi bir zarar ve yan etki görülmemiştir. Fakat bazı ciltlerde ve saçlarda özellikle de röfle gibi, boya gibi işlem görmüş saçlarda dikkatli kullanılması önerilmektedir.

Örneğin bu sabunu saçınıza 1-2 kez uyguladıktan sonra saçınızda herhangi bir olumsuz durum meydana gelirse sabunu kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir. Aynı durum cildiniz için de geçerlidir. Sabunu kullandıktan sonra cildinizde bazı sorunlar ortaya çıkarsa sabunu kullanmayı bırakmanız önerilir.

Netice olarak: genel itibariyle faydalı, zararsız ve yan etkisi olmayan bir doğal üründür. Fakat yine de çok düşük bir ihtimal dahi olsa bazı insanlarda, alerjik etken ve kişisel hassasiyetler sebebiyle olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.


Biberiye Sabunu Nerede Satılır? Nereden Alabilirim?

Özellikle günümüz imkânları dâhilinde biberiye sabununa ulaşmak çok kolaydır. Bulunduğunuz şehirdeki bir aktarda ya da bitkisel cilt bakım ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca yine bazı internet siteleri üzerinden de online olarak satın alabilirsiniz.


Biberiye Sabununun Fiyatı Ne Kadar?

Farklı markalara göre ve aldığınız yere göre fiyatları değişmekle birlikte ortalama olarak 10-20 TL arasında bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Biberiye sabunu hakkında fikirlerinizi belirtmek için yorum yapabilirsiniz. Ayrıca bu sabunu kullandıysanız sonuçları hakkındaki fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bize iletişim bölümümüzden ya da bilgiverenblog@gmail.com adresinden yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.