Bir Saatte Kaç Sayfa Kitap Okunur?


çok kitap

Yapılan araştırmalara ve resmi verilere göre ülkemizde okuma oranları oldukça düşük çıkmaktadır. Fakat her ne kadar veriler, oranın düşük olduğunu gösterse bile ülkemizde okuyan, okumayı seven çok ciddi manada bir çoğunluk olduğu kanaatindeyim ve bunun her geçen gün arttığı düşüncesindeyim.

Yakın zaman önce bir yerde bir soru ilişti gözüme; “Bir saatte kaç sayfa kitap okunur?” diye. Ben de bu konu üzerinde biraz düşündüm, araştırdım, gözlemledim ve bir neticeye ulaştım. Bu yazıda “1 saatte kaç sayfa kitap okunur?” sorusunun cevabını ve nedenlerini ele almaya karar verdim.

Her şeyden önce şu bilgiyi peşinen vermek istiyorum ki; ulaştığım bilgilere göre bir saatte ne kadar kitap okunur sorusunun net bir cevabı yok. Yani bir saatte şu kadar sayfa kitap okunur diye net bir sayı vermek pek mümkün gözükmüyor. Çünkü kaç sayfa kitap okunacağı sizin okuma seviyenize ve kitaba göre değişiyor.

Ne demek istiyorum? Gelin birlikte inceleyelim.

Bir Saatte Kaç Sayfa Kitap Okuyacağınız Size Bağlı!


Bunu örnekler üzerinden açıklamak istiyorum. Örneğin okumayı yeni öğrenmiş bir çocuk oldukça yavaş ve heceleyerek okuyacaktır. Böyle bir çocuğun bir saat içerisinde pek fazla kitap okuyabilmesi beklenemez. Çünkü daha yeni öğrenmiştir ve pratik olarak az okuma yapmıştır.

Yukarıdaki örneğe nazaran daha büyük yaşta bir öğrenci düşünelim. Eğer bu öğrencinin okumayla ve kitaplarla arası iyi ise belli bir seviyeye gelmiş demektir. Normal bir okuyuş ile ortalama bir sayfayı 1 dakika gibi bir sürede okuyabilir. Fakat okumakla arası pek de iyi değilse okuma hızı düşük olacaktır.

kitap okuyan çocuk

Biraz farklı örneklerle devam etmek istiyorum. Yakın çevremde tanıdığım yaşını başını almış bazı insanlar var. Fakat bu insanlar bırakın kitap okumayı doğru düzgün birkaç satır yazı bile okumayan insanlar. Elbette böyle birisinden kitap okumasını istediğimiz zaman oldukça yavaş okuyacaktır. Hatta belki okumakta zorlanacaktır bile!

Bir de bunun tam tersi, bizzat şahit olduğum, çarpıcı bir örnek vermek istiyorum; Geçen yıl bir hızlı okuma kursuna katıldım. Eğitmenimiz alanında oldukça başarılı, iyi bir araştırma yapmış ve bir hızlı okuma eğitim kitabı hazırlamış birisiydi. Bırakın bir saatte kaç sayfa kitap okunacağını, bizlere dakikada 2000-3000 kelime okuyabileceğimizi vaat ediyordu. Ve bu vaadi boş bir vaat de değildi. Zira kendisini yakından tanıyan birisinin söylediklerine göre yaklaşık 1-2 saatlik zaman diliminde 6-7 tane kitabı okuyup bitirmiş. Bu okuması da okuyup geçme şeklinde değil, okuduğunu anlayarak kitabı bitirme şeklinde.

Yine son olarak, yaptığım araştırma ve gözlemlere göre de ortalama okuyuşla okuyan bir insan bir saatte ortalama 45-60 sayfa okumaktadır.

Özet olarak bu başlık altında şunu diyebilirim ki, bir saatte kaç sayfa kitap okunacağı, kitabı okuyan kişinin potansiyeline ve kitaplarla olan ilişkisine bağlıdır. Her insan aynı performansı gösteremez.

Gelelim bir diğer etkene…

Bir Saatte Kaç Sayfa Kitap Okuyacağınız Kitaba Bağlı!


Bu başlık altında öncelikli olarak “kitap” dediğimiz şeyden ne kastettiğimizi iyi belirlememiz gerekiyor. Zira her kitap aynı nitelikte ve aynı özellikte değil. Yine bunu da örnekler üzerinden açıklayarak görelim.

Örneğin çocuk kitapları bildiğiniz gibi genel olarak büyük puntolarla yazılmış kitaplardır. Hal böyle olunca normal puntoyla 30-40 sayfa gelebilecek bir kitap iki katı seviyesine çıkabilir. Hatta kitap resimli bir kitap ise daha da kolay okunmuş olacaktır. Böyle bir durumda da daha az sürede daha fazla kitap okunmuş olur.

büyük kitap


Yine bazı akademik kitaplar, araştırma kitapları, bilimsel kitaplar, makaleler vb. türdeki eserler de dikkatle okunması gereken eserlerdendir. O yüzden bu tür kitaplar ve çalışmalar daha yavaş ve özümsenerek okunur. Hatta yeri geldiğinde bazı notlar alınır. Böyle olunca da haliyle daha yavaş okunur. Yani bir saatte daha az sayfa okunmuş olur.

Roman, hikâye türündeki kitaplar için de benzer bir durum geçerlidir. Bazı kitaplar okuyucunun ilgisine göre sıkıcı gelebilmektedir. Bu da yavaş okumaya sebep olurken diğer bazı kitaplar, özellikle de macera türü kitaplar kişiyi bir maceranın içine sürüklediği için, daha hızlı okunabilmektedir.

Bu başlık altında netice olarak şunu diyebilirim ki; bir saatte kaç sayfa kitap okuyacağınız kitabın türüyle de yakından ilişkilidir.

Sonuç olarak:
Karşımıza iki etken çıkmaktadır. Bir saatte kaç sayfa kitap okuyabileceğinizi etkileyen en önemli iki faktör: sizin okuma potansiyeliniz ve kitabın türüdür.

Bence burada asıl sorulması gereken soru “bir saatte kaç sayfa okunur?” sorusu değil de “daha fazla nasıl kitap okuyabilirim?” sorusudur. Çünkü gün içinde kitap okumaya daha fazla zaman ayırabilirseniz okuma oranınız da artmış olacaktır. Haliyle saat başına düşen okuma oranınız da yüksekmiş olacaktır.

Kitap okuma oranınızı artırmanıza yardımcı olacağını düşündüğüm konuları kaleme aldığım iki farklı yazıya aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.Daha çok okumamız dileğiyle; “çünkü insana en çok kitap yakışıyor ve mürekkebin kuruduğu yerde kan akıyor…”

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.