Oruçluyken Acıkmamak ve Susamamak İçin Neler Yapılmalıdır


oruç tutarken acıkmamak ve susamamak için

Ramazan’da Oruç Tutarken Acıkmamak ve Susamamak İçin Ne Yapmalıyız? İftarda ve Sahurda Neler Yemeliyiz?


Ramazan ayı biz Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ay içerisinde yapılan ibadetler de daha kıymetlidir. Özellikle Ramazan ayına özel olan oruç ibadeti adeta eşsiz bir fırsattır.

Ramazan ayını oruçlu geçirmenin maddi manevi pek çok faydası olduğu gibi aynı zamanda çeşitli hikmetleri de vardır. Örneğin gün boyunca aç ve susuz kalmak insanın şükrünü artırır ve bizlere verilen nimetlerin ne kadar önemli olduklarını gösterir.

Oruç tutarken mutlaka açlık ve susuzluk hissi yaşayacağız ki olması gereken de budur. Fakat bazı şeylere dikkat ederek bu açlık hissini daha aza indirebiliriz. Böylece bedeni olarak daha dinç kalarak diğer ibadet ve işlerimizi de daha iyi yapabiliriz.


Ramazan’da Oruç Tutarken Acıkmamak ve Susamamak İçin Ne Yapmalıyız? Nelere Dikkat Etmeliyiz?


1- Mutlaka Sahur Yapılmalıdır:
Oruç tutarken acıkmamak ve susamamak için önem vermemiz gereken ilk şey sahur yapmaktır. Çünkü gün içerisinde harcayacağımız enerjinin büyük kısmını sahurda yiyeceğimiz ve içeceğimiz gıdalardan karşılıyoruz. O yüzden sahur yapmaya önem vermeliyiz.

Ayrıca Peygamberimiz de sahur yapmamız gerektiğini ifade etmişlerdir. Bir hadiste şöyle buyrulur:

“Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.”

Görüldüğü gibi, sahur yapmak hem maddi açıdan hem de manevi açıdan önemlidir.

2- Sahurda Kahvaltı Türevi Yapılmalıdır:
Sahurda yenilebilecek en doğru gıdalar kahvaltılık türü gıdalardır. Özellikle protein bakımından zengin ve uzun süre tokluk hissi veren bir kahvaltı yapmak gün içerisinde bizi daha tok tutacaktır.


kahvaltı sofrası

Protein bakımından en önemli gıda olarak yumurta önerilmektedir. Yumurtanın yanı sıra yine protein bakımından zengin olan yoğurt, süt, peynir, ayran, cacık gibi süt ürünleri tercih edilmelidir. Bu gıdalar dediğimiz gibi hem tokluk hissi vereceği gibi hem de doğal ürünler oldukları için daha sağlıklı olacaktır.

Yine yapılan bir araştırmaya göre içilen bir bardak süt yaklaşık 5 saatlik tokluk hissi vermektedir. Bu yönüyle süt ürünleri ve özellikle süt hem tokluk hissi bakımından hem de protein bakımından önemli bir gıdadır.

3- Beyaz Ekmek Değil Tam Buğday Ekmeği:
Sahurda ve iftarda beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeklerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü buğday ekmekleri daha çok besin lifi içerdikleri için hem daha sağlıklı hem de uzun süre tokluk hissi vermektedir. Sahurda ve iftarda tam buğday, yulaf ve çavdar ekmeği tercih edilebilir. Fakat bu, beyaz ekmeği tam anlamıyla terk etmek demek değildir. Miktarı kısmak koşuluyla beyaz ekmek de yenilebilir4- Yağlı ve Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun:
Yağlı ve tuzlu gıdalar yemek vücuttaki susama hissini daha çok artıracaktır. Özellikle sahurda yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınmak gerekir.

İftardan kalan yağlı yemekler sahurda mümkünse tüketilmemelidir. Yenecekse bile az yenmesinde fayda vardır. Bunun yerine, yukarda saydığımız gibi kahvaltı türünde bir sahur yapmak faydalı olacaktır. Çünkü sahurda yenilen yağlı yemekler midede sindirilmekte zorlanılır ve bu durumda bir takım mide rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Yine aynı şekilde çok fazla tuz içeren gıdalardan da uzak durulmalıdır. Hatta kahvaltılık türü olan zeytin bile sınırlı miktarda alınmalıdır. Çünkü zeytinler de tuzlu olduğu için gün içerisinde bizi susatabilir. Ortalama en fazla 6-7 tane zeytin tüketmek daha iyi olacaktır.

Baharat ve tuz içeren sucuk, salam, sosis ve pastırma türü gıdalar da mümkünse sahurda yenmemelidir ama yenecekse bile az olmasına dikkat edilmelidir. Bu gıdalarda susuzluğa sebep olan gıdalardır.

5- Meyve Sebze Tüketmeye Gayret Edin:
Sebze ve meyve tüketmek gerek içerdikleri vitamin ve mineral bakımından gerekse enerji vermesi bakımından normal zamanlarda da oldukça faydalıdır. Aynı faydalı durum Ramazan ayında da aynen geçerlidir.

Uzmanlara göre Ramazan ayında iftardan en az iki saat sonrasında meyve tüketilmelidir. Yine sahura kadar ara ara meyve tüketilebilir. Sahurda da kahvaltılıkla beraber domates, salatalık gibi, özellikle yaz aylarına gelen günümüzde karpuz gibi sebzeleri tüketmek susuzluğu önlemek ve vücut direncini artırması açısından ve tok tutması açısından göz ardı edilmemesi gereken gıdalardandır.


meyve sebzeler

Yine mevsimine göre, elde bulunan imkanlar doğrultusunda farklı meyveler de tüketilebilir. Bu noktada, yapılan bir başka araştırmaya göre de “muz”un da tokluk hissi verdiği ortaya konulmuştur.

Meyve ve sebzelere ek olarak kuruyemiş tüketilebilir. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler uzun süre enerji sağlayacağı için tercih edilebilir.

6- Su İçmeye Dikkat Edin:
Oruç tutarken en çok şikâyet edilen durum genelde “acıkmadım ama çok susadım” şeklinde olur. Bunu önlemenin en önemli yöntemi iftarla sahur arasında geçen sürede yeteri kadar sıvı tüketilmesidir.

Uzmanların önerilerine göre her insanın günlük ortalama olarak su tüketimi 1,5 – 2,5 litre arasında olmalıdır. İftar ve sahur arasında da bu oran korunmalıdır. Bunu sağlamak için ise normal su tüketimi ve sulu gıdaların tüketimi yardımcı olacaktır.

Oruç açıldıktan sonra iftarda ilk olarak çorba tüketilmesi, daha sonra diğer besinlere geçilmesi önerilmektedir. İftardan sonra dengeli şekilde alınan sıvılarla birlikte özellikle sahurda en az 1 litre civarında su içilmelidir.

Ayrıca Su İçmenin Faydaları ve Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

7- Sahurda Hamur işi ve Tatlıdan Kaçının:
Şeker içeren ürünler ve hamur işleri kan şekeri değerlerimizi daha hızlı etkilemektedir. Bu yüzden daha çabuk doyma hissi verirler ve sonra daha erken acıkmamıza sebep olurlar. Bu yüzden mümkün olduğu kadar sahurda şeker içeren tatlı türlerinden ve hamur işlerinden uzak durmakta fayda vardır.

Tatlıları iftardan sonraki süreçte tüketmek daha iyi olacaktır.


Sonuç olarak:
En başta da belirttiğim gibi oruç ibadeti çeşitli maddi ve manevi hikmetleri içermektedir. O yüzden oruçluyken mutlaka açlık ve susuzluk yaşayacağız. Yine de burada yer alan açıklamalar oruç tutarken daha az açlık ve susuzluk yaşamamız konusunda yardımcı olabilir. Bu sayede gün içerisinde daha dinamik ve enerjik olabiliriz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.