Materyal Tasarım Örnekleri - 1

materyal tasarım dersi örnekleri

Materyal Tasarım Dersi Örnekleri -1


Bu yazıda Öğretim Materyalleri Tasarımı hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, (2017-2018) İlahiyat Fakültesi 4. Sınıf öğrencilerinin yapmış oldukları materyal tasarım örneklerine yer verilecektir.

Materyal Tasarımı Nedir ve Önemi Nedir?

Günümüzde eğitimi daha etkili ve verimli hale getirmek için pek çok yöntem denenmektedir ve bu konuda en iyiyi yakalamak adına yeni eğitim araçları geliştirilmektedir. Özellikle internetin ve bilgisayar teknolojisinin gelişip yaygınlaşmasıyla, görsel ve işitsel araçlar eğitimde daha çok önem kazanmıştır.

Ayrıca yapılan araştırmalarda da daha çok duyu organına hitap eden öğretme etkinliklerinin, yapılan eğitimin daha kalıcı ve etkili olmasında önemli bir rol üstlendiğini ortaya konulmuştur.


Yapılan bir araştırmaya göre;
Okuduklarımızın %10’unu,
İşittiklerimizin %20’sini,
Gördüklerimizin %30’unu,
Hem görüp hem işittiklerimizin %50’sini,
Söylediklerimizin %80’ini,
Davranışlarımızla beraber söylediklerimizin %90’ını hatırlarız. (1)

Eğitimde bu etkiyi sağlamak adına öğretim materyalleri tasarımı önemli bir yere sahiptir. Öğretim materyalleri kısaca; “öğrenme süreci içerisinde öğretmen tarafından değişik ortamlarda öğrencilere sunulan araçlar” olarak tanımlanabilir. Öğrenme sürecine olumlu katkıda bulunabilecek her türlü araç, materyal olarak kullanılabilir.

Eğitimde Materyal Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

- Çoklu öğrenme ortamı sağladığı için kalıcılığı sağlar,
- Materyaller sayesinde soyut bilgiler somut hale gelir.
- Öğrencilerin ilgi ve dikkatleri artar.
- Hatırlamayı kolaylaştırır.
- Daha çok duyu organına hitap ettiği için öğrenilmesi ve hatırlanması kolay ve kalıcı olur.
- Konuların anlaşılmalarını kolaylaştırır.
- Zaman tasarrufu sağlar.
- Alıştırma ve tekrar yapma imkânı sağlar (2)

Materyal tasarımı, önemi ve faydaları hakkında bilgi verdikten sonra Materyal Tasarım Örneklerine Geçebiliriz.

Materyal Tasarım Örnekleri - 1

Aşağıda yer alan materyal tasarım örnekleri 2017-2018 eğitim öğretim yılı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi 4. Sınıf Öğrencileri tarafından yapılan materyal tasarımlarıdır.

Materyalin adına göre alfabetik olarak sıralayacağımız tasarımlarda, ilgili tasarım hakkında genel bilgiler yer alacaktır.

1- Aspendos Antik Tiyatrosu Materyal Tasarım Örneği:materyal tasarım aspendos antik kenti


Kullanılan Malzemeler:
Sert strafor köpük, kürdan, ağaç tutkalı, kesme araçları (bıçak gibi), su bazlı boya, alçı.
Yapım süresi: Ortalama 5 gün
Toplam Maliyet: Ortalama 150 TL.


materyal tasarım aspendos örneği


aspendos materyal tasarım


Aspendos Antik Tiyatrosu’nun orijinali örnek alınarak tasarlanmıştır. Orijinalindeki görünüm ve mimari birebir yansıtılmaya çalışılmıştır. Yapım aşamasında strafor köpükler kesilerek şekil verilmiştir. Basamak kısımları da yine strafor köpüklerle yapılmıştır. Strafor köpükleri tutturmak için kürdan ve ağaç tutkalı kullanılmıştır.

En son aşamada su bazlı boya ile boyanmıştır ve pencerelerdeki görünümü sağlamak için ise alçı kullanılmıştır.2- Buğra Han Türbesi Materyal Tasarım Örneği:materyal tasarım buğrahan


Kullanılan malzemeler:
Kalın karton, renkli fon kâğıdı, köpük, ağaç dalları, sıcak silikon, kesme araçları (bıçak, makas), kürdan çubuğu.
Yapım süresi: Ortalama 3 gün.
Toplam maliyet: Ortalama 25 TL.


materyal tasarım buğrahan örneği

buğrahan türbesi

Doğu Türkistan’da yer alan Satuk Buğra Han Türbesi’ örnek alınarak tasarlanmıştır. 

Materyalde Buğra Han’ın kabri temsili olarak verilmeye çalışılmıştır. Tasarımın zemininde ve genelinde karton malzeme ve renkli kağıtlar kullanılmıştır. Kubbe kısmı köpükten yapılmıştır. Ayrıca türbenin renkli resimleriyle orijinaline uygun bir görünüm verilmeye çalışılmıştır.3- Coğrafi Keşifler Materyal Tasarım Örneği:materyal tasarım coğrafi keşifler


Kullanılan malzemeler:
18mm’lik ve 5mm’lik medefe, strafor köpük, mavi çakıl taşları. Boyamak için sulu boya, pastel ve kuru boya. Yapıştırmak için tutkal ve hızlı yapıştırıcı.
Yapım süresi: Ortalama 2 gün.
Toplam maliyet: Ortalama 150 TL. (CNC kesim ve yol masrafları dâhil)


coğrafi keşifler materyal tasarım 2


coğrafi keşifler


Coğrafi Keşiflerin temsil edildiği bu materyal hazırlanırken, dünya haritası AutoCad programında çizildikten sonra, CNC makinesine lazerle kesilmiştir. Daha sonra harita parçaları aslına uygun olarak medefe üzerine yapıştırılmıştır. Denizlerin olduğu bölgeleri göstermek için mavi çakıl taşları kullanılmıştır. Yine renklendirmek için farklı türde boyalar kullanılmıştır.4- Çiçek Figürlü Kodlama Materyal Tasarım Örneği(Tenvin veya Nûn’u sakinin 5 hali)Çiçek Figürlü Kodlama Materyal Tasarım Örneği

Kullanılan malzemeler:
Keçe, elyaf, iğne ve iplik, cırt cırt bant.
Yapım süresi: Ortalama 2-3 gün.
Toplam maliyet: Ortalama 40 TL.

Çiçek figürlü kodlama tekniğiyle oluşturulmuş bir materyal tasarım örneği. Bu teknik daha çok dil eğitimi için kullanılan, kolaydan zora doğru eğitim sağlayan bir tekniktir.


çiçek figürlü materyal tasarım örneği


Bu tasarımda Kur’an’ı Kerim tecvidini daha kolay öğretebilmek amacıyla bir materyal oluşturulmuştur. Keçe malzeme çiçek şeklinde kesilip, içine elyaf doldurmak suretiyle dikilerek hazırlanmıştır. Siyah renkli harflerin olduğu kısımlar cırt cırt bant ile tutturulduğu için ihtiyaca göre kolayla sökülüp takılabilmektedir.

Bu materyalin en büyük avantajlarından bir tanesi, cırt cırtlı olması nedeniyle kolayca sökülüp takılabilmesidir. Bu sayede farklı öğretici oyunlar oynanabilmektedir. Bu da öğrenciler için bilgilerin kalıcı olmasında önemli bir görevi yeri getirmektedir.5- Halfeti (Şanlıurfa) Materyal Tasarım Örneğimateryal tasarım örneği halfeti


Kullanılan malzemeler:
Poliüretan köpük, karıştırma spatula çubukları, guaj boya, toprak, taş, sıcak silikon, strafor köpük, servislik, çiçek buketi ipi, saç jölesi, kesme araçları (maket bıçağı, makas)
Yapım süresi: Ortalama 1-2 gün.
Toplam maliyet: Ortalama 90 TL.


materyal tasarım örneği halfeti


Şanlıurfa Halfeti’nin temsili olarak anlatıldığı materyal tasarım örneği. Materyalde poliüretan köpük kullanılarak dağların olduğu kısım oluşturulmuştur ve maket bıçağı ile kesilerek dağ şekli verilmiştir. Dağlara doğal görünüm verebilmek amacıyla boya, gerçek toprak, taşlar ve ağaç parçaları kullanılmıştır. Dağ üzerindeki evler için ise karıştırma çubuklarından faydalanılmıştır.


şanlıurfa halfeti

Yine suya doğal bir görünüm verebilmek için zemin mavi guaj boya ile boyandıktan sonra saç jölesi kullanılmıştır. Su üzerindeki tekneler ve cami görünümü için strafor köpük ve çubuklar kullanılmıştır. Servislik kesilerek asma köprü şekli verilmiştir.6- Mısır Piramitleri Materyal Tasarım Örneğimateryal tasarım mısır piramitleri


Kullanılan malzemeler:
Strafor köpük, alçı, akvaryum kumu, boya, kesme araçları, zemin için sunta
Yapım süresi: Ortalama 2-3 gün.
Toplam maliyet: Ortalama 100 TL.


materyal tasarım örneği mısır piramitleri


mısır piramitleri


Mısır Piramitlerini temsil eden materyal tasarım örneği. Yapılışında zeminde sunta kullanılmıştır. Piramitleri oluşturmak için strafor köpükler kullanılmıştır. Strafor köpükler orantılı bir şekilde (4 cm) kısaltılarak üst üste yerleştirilmek suretiyle katman görüntüsü verilmiştir. Strafor köpüklerin üzerine ve zemin kısmına alçı sürülmüştür ve alçı kurumadan üzerine akvaryum kumu serpiştirilerek doğal görününüm kazandırılmıştır. Yine tasarımda yer alan temsili deve figürleri de strafor köpükten yapılmıştır. Alçı ile kaplandıktan sonra boyanarak son şekli verilmiştir.

Toplamda 13 adet materyal tasarım örneğinin alfabetik olarak ilk altısı bu şekildeydi. Diğerlerini okumak için: Materyal Tasarım Örnekleri 2 bağlantısını kullanabilirsiniz.


Materyal tasarım örnekleri hakkındaki düşüncelerinizi, sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Kaynaklar:
(1) okulweb.meb.gov.tr/34/06/965226/rehberlik/sizinogrenmeniz.doc
(2) KSÜ, İlahiyat Fakültesi, Materyal Tasarım Ders Notları

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.