Kolanın Zararları ve Faydaları Nelerdir


kola

Kola, günlük hayatımızda yiyeceklerin yanında çoğunlukla yer aldığı gibi Ramazan ayında iftar sofralarında ve bayramlarda da alternatif bir içecek olarak yerini alacaktır. Her ne kadar son zamanlarda fiyatlarında ciddi artışlar olsa bile yine de çokça tercih edilmektedir.

Bu yazıda, gerek yemeklerin yanında gerekse sohbet ortamlarında ve özellikle de sıcak yaz aylarında serinlemek amacıyla tüketilen bir içecek olan kolaya daha yakından bakacağız. Kolanın tarihçesi, faydaları ve zararlarını birlikte göreceğiz.


Kola’nın Tarihçesi Nedir?

Kolanın icadının ilk olarak 1885’li yıllara dayandığı ve icat eden kişinin de John S Pemberton olduğu bilinmektedir.

Kola ilk icat edildiği zaman bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere bir ilaç olarak düşünülmüştü. Fakat tadının güzelliği dolayısıyla daha sonraki süreçte ilaç olmaktan çıkarak bir içecek haline geldi.

İlk ürünler piyasaya çıktığında kolanın içinde kokain yaprağı, alkol benzeri zararlı maddeler ve bazı kimyasallar yer alıyordu. Fakat ilerleyen zamanda Coca Cola adında firmalaşarak bu zararlı yönlerinden arındırıldı ve bir alkolsüz içecek olarak üretimine devam edildi. Dünya çapında beğenilmesi dolayısıyla hızla tüm dünyada yayıldı ve şuanda da farklı tat, lezzet ve aromalarla üretilmeye devam edilmektedir.

Kola’nın İçinde Neler Var?

Kolanın içinde neler olduğu hakkında hazırlanmış bir infografiği burada paylaşmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

kolanın içindekiler
Kaynak: merakettim.coca-colaturkiye.com/en-cok-merak-edilenler

Kolanın Zararları Nelerdir?

Kola içmenin zararlarının neler olduğunu maddeler ve açıklamalar halinde incelemeden önce bir hususa açıklık getirmek istiyorum. Burada inceleyeceğimiz zararlar genel olarak aşırı kullanımla ortaya çıkabilecek zararlardır. Yani bir bardaktan azı veya daha fazlası da insan vücudunda bir takım olumsuz etkilere sebep olabilir ama özellikle uzun süreli ve aşırı kullanımlarda daha çok zararlı olacaktır. Şahsi tavsiyem mümkün olduğu kadar az içilmesidir. Hatta hiç içilmemesi sağlık açısından daha doğru olacaktır.

Bu yazıda önce maddeler halinde bir liste vereceğim ve daha sonra her bir maddeyi ayrı ayrı açıklayama çalışacağım.

Kola İçmek:

 • Bağımlılık yapabilir.
 • Vücudun Şeker Dengesini Bozabilir.
 • Kemik ve Dişlere Zarar Verebilir.
 • Obezite ve Aşırı Kilo Almaya Sebep Olabilir.
 • Mide Sorunlarına Sebep Olabilir.
 • Spermler Üzerinde Olumsuz Etkilere Neden Olabilir.

Şimdi bu maddelerin açıklamalarını inceleyerek vücutta ne gibi zararları olabileceğine birlikte bakalım.1- Bağımlılık yapabilir:
Bilindiği gibi kolanın içerisinde kafein ve şeker vardır ve bu iki maddenin de bağımlılık yapma özelliği vardır. Dolayısıyla kola içmek kolaya karşı bir bağımlılığa sebep olabilmektedir. Nitekim gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde kola bağımlısı insanların oldukları bilinen bir gerçektir.

2- Vücudun Şeker Dengesini Bozabilir:
Kola içildiği zaman içinde bulunan şeker ve bazı tatlandırıcı maddeler kısa sürede kana karışır ve kan şeker değerlerini hızlı bir şekilde artırır. Hızla artan şeker değeri bir süre sonra yeniden hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Böylece ani bir yükseliş ve düşüş meydana getirerek vücudun şeker dengesini bozabilir.

Ayrıca halk arasında şeker hastalığı diye bilinen diyabet hastalarında bu durum daha kötü sonuçlara neden olabilir. O yüzden diyabet hastalarının kola tüketmemeleri, tüketeceklerse bile mümkün olduğu kadar az tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

3- Kemik ve Dişlere Zarar Verebilir:
Kolanın içerisinde yer alan bazı maddeler vücut için özellikle de kemik ve dişler için gerekli olan kalsiyumun emilimini azaltabilmektedir. Dolayısıyla yeteri kadar kalsiyum alınmadığı takdirde çeşitli kas, kemi ve diş problemleri görülebilmektedir.

Özellikle çocukların kas, kemik ve diş gelişimlerindeki kritik dönemlerde aşırı kola tüketimi bu gelişimleri olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca kolanın aşırı asitli oluşu diş etlerine ve diş minesine zarar verebilir.

4- Obezite ve Aşırı Kilo Almaya Sebep Olabilir:
“Haz ve Hız Çağı” olarak adlandırılan günümüzde insanlar artık fastfood denilen hazır gıdaları daha çok tüketmektedir. Bilindiği gibi bu tür gıdalar sağlık açısından zararlı olabilmektedir. Bir de bunların yanına kola eklenirse bu zarar daha fazla olacaktır.

Kolada mevcut olan yüksek kalori sebebiyle fazla tüketilmesi durumunda kilo almaya obeziteye neden olabilmektedir.

fastfood ve kola

5- Mide Sorunlarına Sebep Olabilir:
Kolada yer alan asit ve diğer bazı maddelerin mide sorunlarına neden olabildiği görülmektedir. Yine asitin, mide asit dengesini bozduğu söylenmektedir.

6- Spermler Üzerinde Olumsuz Etkilere Neden Olabilir:
Yapılan araştırmalara göre aşırı kola tüketen erkeklerde sperm kalitesinin düştüğü ve sperm sayısının azaldığı görülmüştür. Bu yönüyle dikkat edilmesi gerekir.

Kolanın zararlarını deneyleyerek gözlemlemek de mümkündür. İnternette yer alan bazı videolarda da görüleceği üzere kola dökülen yiyeceklerin nasıl değişikliklere uğradığı görülebilir.

Peki, zararlarını listelediğimiz kolanın hiç mi faydaları yok. Elbette var. Birlikte bakalım.

Kolanın Faydaları Nelerdir?

Bu konuda şuna değinmek yerinde olacaktır. Kolanın, bir meyve-sebze gibi doğrudan faydasından söz etmek doğru olmasa gerektir. Çünkü yapay bir gıdanın bu nokta da çok da sağlıklı olduğu iddia edilemez. Onun haricinde özellikle temizlik konusunda oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

1- Sıcak havalarda serinlemek için tercih edilebilir.

2- Yiyeceklerin yanında alternatif bir içecek olarak içilebilir.

3- Metal malzemeleri parlatmak için kullanılır:
Kola, demir, alüminyum, bozuk para gibi metal malzemeleri temizlemek için oldukça etkilidir. Özellikle arabaların metal tamponları ya da bazı paslı noktalarında temizlik için kola kullanılabilir.

kola ile temizlik

4- Fayans ve tuvalet temizliği için kullanılabilir:
Fayansların araları zaman içerisinde kirlenerek farklı, kötü bir görünüme bürünür. Bu noktalarda temizlik için koladan faydalanılabilir. Yine hakeza tuvaletlerin temizliği için de kolanın kullanıldığı bilinmektedir.

5- Saç bakımında kullanılabilir:
Saçların daha dolgun ve canlı gözükmesi için kola kullanan insanların olduğu bilinmektedir. Kola ile saçlar yıkandıktan sonra mutlaka şampuan ile temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde faydadan çok zarar verebilir.

Kolada Alkol Var Mı?

Kolada alkol olup olmadığı, bu yönüyle dinen caiz olup olmadığı konusu tartışıla gelmiştir. Bu konuda yapılan kimyasal analizler sonucunda alkol olmadığı tespit edilmiştir. Yine de buna rağmen bazı kimselerin kola konusuna “şüpheli” yaklaştıkları görülmektedir.

Bu noktada da şunu söyleyebilirim ki; bir şüpheniz yoksa zaten sorun yoktur ama bir şüpheniz varsa içmemeniz daha iyi olacaktır. Kola yerine başka meşrubatlar tüketebilirsiniz.

Sonuç olarak özetlersek:
Her şeyde olduğu gibi kolanın da aşırı tüketimi vücut için oldukça zararlı olabilmektedir. Her ne kadar lezzetli olsa da, özellikle sıcak yaz aylarında güzel bir tercih olabilse de kola içmemek en sağlıklı olanıdır. Fakat içilecekse bile bunu en aza indirmek en doğrusudur.

Kola yerine farklı alternatifler içilebilir. Özellikle sağlıklı olması açısından ayran ve el yapımı limonata doğrudan sağlığa faydalı olabilir. Bunlar haricinde doğal maden suları, doğal çaylar gibi ürünler tercih edilebilir.


Kolaya alternatif olarak sunabileceğiniz içecekleri ve diğer görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Fayansları temizlemek ve metal malzemeleri parlatmak için bile kullanabileceğimiz bir içeceği severek içiyoruz. Bende cola içmeyi reddediyorum bir kaç ay sonra kendimi cola içerken bulabiliyorum. Dünya nimetlerinden faydalanmak gerekir tabi ki o zaman sınır getirerek vücut sağlığına gereken özeni vermek yeterli olacaktır. Yazı detaylı ve bilgilendirici olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Maalesef, haklısınız. Zararını biliyoruz ama yine de içiyoruz.

  YanıtlaSil
 3. İçinde alkol var diye bir söylenti ortaya çıktığından beri içmiyorum. Hatta bir ara renginin karmin böceğinden elde edildiği de iddia edilmişti. Firma inkar etse de ben şüpheli bulduğumdan içmemeyi tercih ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgi Veren Blog18 Haziran 2018 11:34

   Dediğiniz gibi içeriği biraz şüpheli. İçmemek ya da başka içecekler tercih etmek daha doğru olur.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.