Stoma Prolapse (Stoma Sarkması) Alternatif Tedavi Yöntemi


Stoma sarkması tedavisi

Stoma Prolapse (stoma sarkması) Alternatif Tedavi Yöntemi


Bu yazıda stoma prolapsusu (stoma sarkması) nedir, tedavisi nasıldır başlıklarını ele aldıktan sonra kendi yaşadığım stoma prolapsusu sorunu sürecinden bahsedeceğim. Daha sonra bu sorun için bulduğum alternatif, ameliyatsız yöntemi anlatacağım.

Buraya tıklayarak Crohn Hastalığı Hikayemi okuyabilirsiniz. Buradan da Stoma Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yaşadıklarımı okuyabilirsiniz.

Stoma Prolapsusu (Stoma Sarkması) Nedir?


Stoma prolapsusu, stomalı hastalarda bağırsağın dışarı doğru sarkması olarak bilinen, stomalı hastaların muhtemel olarak yaşayabildikleri bir komplikasyondur (istenmeyen durumdur). Aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere stoma normal halinden farklı olarak dışarı doğru sarkar. Bu duruma stoma prolapsusu yani stoma sarkması adı verilir.Stoma Sarkması
Stoma Prolapsusu Örneği. ( (kaynak halimeaydin.com.tr)

Fotoğraftaki stoma epeyce bir sarkmış durumda.  Burada olduğu gibi fazlaca sarkabilir fakat bundan daha az sarkma da olabilir. Ki önceleri az sarkan bağırsak ilerleyen zamanda daha fazla sarkabilir. (Bende de fotoğraftaki kadar sarkmıştı).

Stoma Prolapsusu (Stoma Sarkması) Tedavisi Nasıldır?


Stoma sarkmasının tedavisi bildiğim kadarıyla bir revizyon (yenileme/düzeltme) ameliyatı ile yapılmaktadır. Yani stomasında sarkma olan hastanın yeniden bir ameliyat olması gerekmektedir. Bu ameliyat hastanın durumuna göre değişmektedir.

Bazı hastalarda sarkan kısmın kesilip alınmasıyla bir operasyon yapılırken bazı hastalarda sarkan kısmı redükte ederek yeniden dikmek suretiyle bir tedavi uygulanmaktadır. Buna karar verecek olan doktorlardır ve ne tür bir işlem yapılacağı da hastanın durumuna bağlıdır.

Şimdi tüm bu yukarıda yazdıklarımı kendi yaşantım üzerinden anlatmak istiyorum. Bizatihi yaşadığım için yakinen tecrübe ettim.
Stoma Prolapsus Hikayem


2017 yılı şubat ayında, Fistilüzasyon Crohn nedeniyle ileostomi ameliyatı oldum. Ameliyattan sonraki yaklaşık 3 ay boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu süreçte stomam normal görümünde ve normal büyüklüğündeydi.

Daha sonra bir gün köye gitmiştik ve kendimi biraz zorladım sanırım. Gün boyunca ayakta kalmıştım ve bedeni olarak biraz faaliyet yapmıştım. Hatta 6-7 kilo ağırlığında bir şeyi kaldırıp taşımıştım. Tüm bunlardan olsa gerek stoma çevremde bir ağrı hissettim ve stomamın biraz büyüyerek dışarı doğru çıktığını fark ettim.

Akşam eve vardığımda bir terslik olduğunu düşünüp stoma torbamı çıkarıp baktım ve stomam 4-5 cm boyunda dışarı sarkmış olduğunu gördüm. İlk defa böyle bir şey yaşadığım için epey endişelenmiştim.

Ertesi gün hemen bir Genel Cerrahi doktoruna gidip muayene oldum. Doktor stomamı inceledi ve sarkma çok az boyutta olduğu için bunun bir sorun olmayacağını, o an yapılacak bir müdahalenin olmadığını ifade etti. Mümkün olduğu kadar fazla ayakta kalmamamı, kendimi zorlamamı tavsiye etti. Daha sonra geçen sürede her ne kadar dikkat etsem de stomam biraz daha sarktı. Bu kez başka bir doktora gittim ve o doktordan da aynı yanıtı aldım.

Aradan bir ay kadar geçti ve bu sürede bağırsağım sarkmaya devam etti. Yaklaşık 10 cm boyuna ulaştı. Bu haliyle oldukça endişe vericiydi. Ameliyat olduğum üniversite hastanesindeki kendi doktoruma gittim. Doktorum da durumu inceledi ve müdahale etmek istemedi.

Crohn hastası olduğum için ve genç hasta (25 yaşında) olduğum için yapılacak bir müdahalenin ileride bağırsaklarıma zarar vereceği gerekçesiyle ameliyatı uygun görmedi ve bu şekilde idare etmemi tavsiye etti. Kendi doktorumdan da bu cevabı aldıktan sonra yapacak bir şeyin olmadığını anladım o şekilde yaşamaya devam ettim.

Aradan yaklaşık 2 ay daha geçti. Geçen bu 2 aylık süreç benim için biraz zor oldu. Çünkü bağırsağım çok sarkmıştı, yaklaşık 20 cm olmuştu ve neredeyse torbanın yarısını dolduruyordu. Üstelik stoma adaptöründen de sızdırma yapıyordu. Bu durumu önlemek için daha büyük stoma malzemeleri kullandım ama yine de tam bir netice alamadım.

Bu şekilde yaşamaya çalışıyordum. Özellikle adaptörü değiştirirken sarkan bağırsağı redükte etmekte zorluk yaşıyordum. 5 dakikada bitirebileceğim stoma bakımım bazen yarım saati buluyordu ama doktorlar yapacak bir şey yok dediği için de elimden bir şey gelmiyordu.

Derken bir gece bağırsağım tıkandı ve stomam çalışmadı. O süreci de “Stoma Bağırsak Tıkanması” başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz. Bağırsak tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye yattım ve doktorlar bağırsağımın çok sarkmış olduğunu görünce bir revizyon ameliyatı uygun gördüler.

Ameliyatla, bağırsağımın sarkan kısmı kesildi ve yeniden stomam normal şekliyle dikildi. Yeniden normal bir stomalı birey olmuştum.

Stoma Revizyon Ameliyatı Sonrası


Ameliyattan sonraki süreçte ilk iki ay yine sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam ettim. Bu süreçte elimden geldiği kadarıyla dikkatli oldum. Ağır iş yapmadım, kendimi yormamaya çalıştım, mümkün olduğu kadar ayakta kalmamaya çalıştım.

Fakat bir gün yine biraz fazla ayakta kalmak durumunda kaldım ve o gün yine bağırsağımın sarkmaya başladığını gördüm. Bundan sonra da ne kadar dikkat ettiysem bağırsağım sarkmaya devam etti. Yine kısa sürede yaklaşık olarak 10-12 cm civarında sarkma oldu. Bu durumda soluğu yine doktorda aldım ve doktorlardan yine aynı cevabı aldım. Bana dikkat etmemi, kendimi yormamamı ve bu şekilde idare etmemi söylediler. Çünkü yeni bir ameliyat bağırsağımın biraz daha kısalması demekti ve bu da benim aleyhimde bir durumdu.

Bu süreçte ne yapacağımı araştırmaya başladım ve ameliyat olmadan, alternatif bir yol arayışına girdim. Ve aşağıda da anlatacağım üzere korse takma fikrini buldum. Oldukça da etkili ve faydalı olduğunu gördüm.

Stoma Sarkmasına (Prolapse) Alternatif Tedavi


Bir medikal firmasına gittim ve aşağıdaki korseyi gördüm. Bu korse aslında özellikle bel fıtığında kullanılan elastik bir bel bandajıymış. Fakat ben bu korsenin işime yarayacağını düşünerek satın aldım. Yeri gelmişken belirteyim; fiyat olarak ben 30 TL ödedim ama bu fiyat değişiklik gösterebilir.

Soles Elastik Bel Bandajı
Fotoğraf: soles.gen.tr/tr/

Soles Bel Bandajı
Fotoğraf: soles.gen.tr/tr/


Korseyi stomamın üzerinden takıp bir süre denedim ve stomanın çalışmasına hiçbir engelinin olmadığını gördüm. Aksine stomanın sarkmasını engellediğini gördüm.

Korseyi Nasıl Kullanıyorum?


Korseyi sadece ayakta olduğum ya da oturmak durumunda olduğum zamanlarda kullanıyorum. Gece yatarken ya da gün içinde dinlenmek istediğim zamanlar çıkarıyorum.

Korseyi takmadığım zamanlar stomam sarkmış oluyor. Öncelikle bir yere sırt üstü uzanıyorum ve sarkan kısmı içeri doğru itiyorum (redükte ediyorum). Stomam normal hale geldiği zaman korseyi stoma torbası üzerinden sarıyorum. Korse gergin ve sağlam olduğu için bağırsağın dışarı doğru sarkmasına engel oluyor. Aynı zamanda insana güven veriyor, daha sağlam bir tutuş sağlıyor.

Stoma Redükte
Stomamın Sarkan Kısmını Redükte Ediyorum.

Korse
Redükte Ettiğim Stomanın ve Torbanın Üzerinden Korseyi Sarıyorum.

Bel bandajı

Bel bandajı 2
Bandajın Ölçüsünü Bedenime Göre Ayarlıyorum. Çok Gevşek de Değil, Çok Sıkı da Değil.

Korsenin Görünümü 2
Stoma Üzerinde Korsenin Görünümü

Korsenin Görünümü
Stoma Üzerinde Korsenin Görünümü

Kıyafet Altında Korsenin Görünümü
Kıyafetin Altında Korsenin Görünümü


Korsenin Bir Zararı Var Mı?


Ben bu yazıyı yazmak için yaklaşık 3 ay bekledim. 3 ay boyunca korseyi kullandım ve herhangi bir sorun olup olmayacağını gözlemledim.

Bu süre içerisinde korsenin bir zararı olmadı. Yalnızca korse vücudu sıcak tuttuğu için ve havaların da ısınmasıyla beraber korse altındaki kısımda terleme oluyor. Bir de görüntü olarak çok belli olmamakla beraber, dar kıyafetlerin altında belli olabiliyor. Ki bence bu da sorun edecek derecede bir problem değil.

Sonuç olarak:

Dediğim gibi yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve yukarıda saydıklarımdan başka bir sorun yaşamadım. (ki onlara da sorun denmez bence)

Fakat çok faydasını gördüm. Bu korse sayesinde yeni bir ameliyat olmaktan kurtuldum. Üstelik korse sağlam bir şekilde beli kavradığı için bir güven hissi veriyor. Hatta korsesizken yapamadığım pek çok şeyi korseyle yapabiliyorum.

Korse yokken yürümekten dahi korkarken şimdi çok uzun yürüyüşler yapabiliyorum, uzun süre ayakta kalabiliyorum, rahatlıkla eğilip doğrulabiliyorum. Şunu da belirtmek istiyorum ki ben bu halimle üniversite okuyorum. Hiçbir sorun da yaşamıyorum.

Eğer yukarıdaki ilk resimdeki gibi ya da ondan daha az bir şekilde stomanızda sarkma varsa ve redükte edebiliyorsanız bu korseyi tavsiye ederim. 30 TL gibi bir fiyat ödeyerek sahip oluyorsunuz ve ameliyattan kurtuluyorsunuz.

Not: Benim buradaki amacım korsenin reklamını yapmak değil. Ki korse firmasıyla uzaktan yakından alakam yoktur.

Bu yazıyı yazmaktaki amacım benim gibi insanlara yardımcı olmaktır. Bir korse yardımıyla kurtulmak varken kimse ameliyat olmasın diye tüm yaşadıklarımı ve tecrübelerimi anlatmak istedim.

Not 2: Son olarak şunu da bir kez daha hatırlatmış olayım ki; bu korse bir DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Tamamen kendi tecrübelerimdir. Ben kullandım faydasını gördüm. Umarım sizler de faydasını görürsünüz.

Eğer bu dediklerimi uygulayıp fayda gören olursa yorum yazabilirler ya da bilgiverenblog@gmail.com adresinden mail gönderebilirler. Yine aynı adrese yaşadığınız, tecrübe ettiğiniz, tavsiye edebileceğiniz bir şeyler varsa gönderebilirsiniz.

Herkese sağlık ve şifalar diliyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.