Blogger Sabit İletişim Formu Sayfası Oluşturma


Blogger iletişim formu sayfası oluşturma

Web siteleri ve bloglar için iletişim sayfaları olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bu sayfalar kullanıcılar ile site/blog yöneticileri arasında doğrudan ve kolay iletişim kurmak açısından oldukça önemli bir görevi yerine getirirler.

Bu yazıda özelde Blogger kullanıcıları için, genelde ise tüm web sitesi ve blog sahiplerinin kullanabileceğini düşündüğüm bir iletişim formu oluşturmayı anlatacağım.

Anlatacağım bu basit adımları uygulayarak Google Drive ile istediğiniz formatta bir iletişim formu oluşturabileceksiniz ve blogunuza sadece iki satır kod ekleyerek kolaylıkla bir iletişim sayfası oluşturabileceksiniz.

Blogger İletişim Sayfası Nasıl Oluşturulur?


İletişim formumuzu Google Drive ile oluşturacağımız için ilk olarak Google Drive uygulamasını açıyoruz. Zaten bir blogger kullanıcısıysanız doğrudan mevcut hesabınız üzerinden Google Drive’a ulaşabilirsiniz.


1. Adım: Yeni Google Formu:

Google Drive’a giriş yapıyoruz ve sol taraftaki “Yeni” Butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden “Diğer > Google Formlar” seçeneğine tıklıyoruz.


Google formlar


2. Adım: İletişim Formu Oluşturma:

Yukarıdaki adımları izlediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekran oluşturacağımız iletişim formunun nasıl olacağını belirlediğimiz çalışma alanıdır.


ilk form

3. Adım: Form Başlığını ve Açıklamasını Belirleme:

Artık iletişim formumuzda neler yer alması gerekiyorsa buradan belirliyoruz.

Ben bir iletişim formu oluşturacağımız için formumuzun başlığını “İletişim” olarak değiştiriyorum. Bu kısma istediğiniz başlığı verebilirsiniz.

“Form Açıklaması” kısmı ise, bu formun açıklamasında yer almasını istediğiniz bilgileri gireceğiniz alandır. Bu bir iletişim formu olduğu için ben şu ifadenin yer almasını istiyorum:

 “Sizinle sağlıklı bir iletişim kurabilmemiz için lütfen aşağıdaki boşlukları doğru bir şekilde doldurunuz.”

Siz de bu alana istediğiniz iletiyi yazabilirsiniz.


İletişim Formu 1


4. Adım: Form Seçeneklerini Oluşturma:

“Başlıksız soru” yazan kısım, bizim kullanıcılardan doldurmalarını istediğimiz alanları belirlediğimiz alan. Örneğin ben burada kullanıcıların adını yazmaları istediğim için buraya “Adınız” ifadesini yazıyorum. Sağ taraftaki alandan ise kullanıcıların cevap verme seçeneklerini belirliyorum. Kullanıcıların adlarını doğrudan yazmalarını istediğim için “Kısa Yanıt” seçeneğini işaretliyorum.


İletişim Formu 2


Daha sonra, kullanıcılar hakkında yeni bilgiler almak için sağ taraftaki “artı” işaretine yani “soru ekle” butonuna basarak yeni bir soru alanı oluşturuyorum. 

Burasını da “Mail Adresiniz” olarak belirliyorum ve tek satırlık bir adres olacağı için “Kısa Yanıt” seçeneğini seçiyorum.  


mail zorunlu alan


Mail adresiyle kullanıcılara geri dönüş yapacağım için, kullanıcıların mail adreslerini zorunlu olarak girmelerini istiyorum. Bunun için de ilgili bölümdeki “gerekli” butonunu aktif hale getiriyorum. Böylece bu alan zorunlu oluyor ve kullanıcı burayı doldurmadan iletisini gönderemiyor.

Daha sonra yeni bir soru ekleyerek, kullanıcıların iletilerini yazmaları için “İletiniz” başlığını veriyorum. Bu alanı da “Paragraf” seçeneği ile oluşturuyorum.


Paragraf


Artık Formumuz tamamdır. Ben kullanıcılardan sadece, “Ad, Mail Adresi ve İleti” girebilecekleri  alanlar oluşturdum. Sizler de ihtiyacınıza göre bu seçenekleri çoğaltabilirsiniz. Çoktan seçmeli sorular, açılır menüler, onay kutuları gibi seçenekler ekleyebilirsiniz. Ben bu kadarıyla yetiniyorum.

5- Formun Kodunu Alma:

İletişim formumuzu tamamladıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklıyorum. Açılan ekrandan, “şununla gönder” seçeneklerinden, “HTML’yi Yerleştir” seçeneğini açıyorum.


Form Gönder


Bu alandan formumun genişlik ve yükseklik seçeneklerini ayarlayabiliyorum. Ben bu şekilde kalmasını istediğim için ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadım. 

Daha sonra ekrandaki kodu seçerek kopyalıyorum. Şimdilik Google Drive ile işimiz bitti. Son olarak bu kodu blogumuza yerleştirmek kalıyor.

6- Kodu Blogger İletişim Sayfasına Yerleştirme:

Blogger hesabımdan, sol taraftaki menüden Sayfalar > Yeni Sayfa seçeneğine tıklayarak bir sayfa oluşturuyorum. Sayfamın başlığını da “İletişim” olarak değiştiriyorum. Daha sonra "HTML düzenle" kısmına gelip kopyaladığım kodu yapıştırıyorum. Kod otomatik olarak çalışıyor.


iletişim sayfası


Son olarak sayfamda istediğim şekilde gerekli düzenlemeleri yapıp sayfayı yayınlıyorum. Hepsi bu kadar. İletişim sayfamızı oluşturduk.

7- Geri Dönüşleri Görme

Birileri bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmek istediği zaman, gelen içerikleri yine Google Drive üzerinde görüyoruz. 

Örnek olarak formu aşağıdaki gibi dolduruyorum ve “Gönder” butonuna tıklıyorum. 


deneme ileti


Gönderdiğim cevaplar, az önce Google Drive ile oluşturduğum forma yanıt olarak gitti. Bu yanıtları da görmek için yine Google Drive hesabımı açıyorum.


Google Drive FormlarıDrive Form Yanıtları


Oluşturduğum forma tıklıyorum. Açılan ekrandaki “Yanıtlar” sekmesine tıklayarak gelen cevapları görebiliyorum.

8- Hepsi Bu kadar

Anlattıklarım karışıkmış gibi görünse de aslında bir kez deneyerek çok rahat bir şekilde blogunuz için iletişim sayfası oluşturabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Google Drive, form konusunda çok fazla seçenek sunduğu için, daha zengin ve çeşitli formlar da oluşturabilirsiniz. Hatta sadece bir iletişim sayfası ile yetinmeyip, ihtiyaca göre yayınlarınız içerisinde de bu tür formlar kullanabilirsiniz.

Yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyorum ama yine de atladığım, anlatmadığım, fark etmediğim ya da anlamadığınız bir yer varsa yorum yazarak veya bilgiverenblog@gmail.com adresine mail gödererek yahut da iletişim sayfamdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz (:

3 yorum:

  1. Gayet faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. Bu arada bloğunuzu yeni gördüm ve takibe aldım, sizi de bloğumuzda görmek isteriz.
    https://maviveedebiyat.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil
  2. Evet iletişim formu oluşturmanın bir seçeneği daha. Bloguma Beklerim ABİDİN ASİL BLOG

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.