Türkiye'nin Maarif Davası - Nurettin Topçu - Kitap Yorum

Türkiyenin maarif davası

Türkiye’nin Maarif Davası - Nurettin Topçu - Kitap Yorumu ve İçeriği


Kitabın Adı: Türkiye’nin Maarif Davası
Yazarı: Nurettin Topçu
Dergah Yayınları, 212 Sayfa

Nurettin Topçu, ülkemizin önemli fikir adamlarından bir tanesidir. Dolu dolu geçen bir hayatın ardında pek çok kıymetli eser bırakmıştır.

Türkiye’nin Maarif Davası kitabı da Nurettin Topçu’nun değerli eserlerinden bir tanesidir. Farklı zamanlarda yazılmış yazıların derlenmesiyle oluşmuş bir kitaptır.

Türkiye’nin Maarif Davası kitabı, toplamda 3 bölüm ve bölümlerle ilgili yazılarla oluşan toplamda 20 başlıktan oluşur. Kitap adından da anlaşılacağı üzere bir maarif davasının nasıl olması gerektiğini anlatan bir kitaptır. Bu yüzden eğitimle alakalı olarak bütün konulara değinilmiştir.


Nurettin Topçu, maarifi bir medeniyetin temel taşı gibi gördüğü için maarifle ilgili bütün konuları işlemiştir ve bunu yaparken de çözüm odaklı bir yol izlemiştir. Yani bir noktada bir eksiklikten söz ettikten sonra o eksikliğin giderilmesi için çözüm önerileri sunmuştur ve kendince bir yol haritası göstermiştir. Kitap bu yönüyle oldukça önemlidir.

Bu yol gösterme, fikir verme metodu neredeyse tüm kitaba hakimdir. Yani maarif davası içerisinde yer alan her bir konunun eksikleri, geçmişten günümüze hataları anlatıldıktan sonra, bu eksiklerin giderilmesi için de çözüm önerileri sunulmuştur.
Yazarın bu kitaptaki fikirleri analiz edildiği zaman genel ağırlık olarak ahlak temelli, ruhu olan, insanı insan yapmaya yönelik bir eğitimi önerdiği görülmektedir. Buna karşılık olarak ise, sırf makineler için, ruhsuz insanlar yetiştirmenin doğru olmadığının vurgusu görülür.

Kitap genel itibariyle dili sade, anlaşılır ve güzel bir üsluba sahiptir. Fakat içerik olarak biraz yoğun ve derin olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü kitap, fikir yazılarından müteşekkil olduğu için her bir paragraf hatta her bir satır dikkatlice ve özümsenerek okunmalıdır. Ancak böyle bir okuma sayesinde yeterli verim alınabilir.

Türkiye’nin Maarif Davası kitabı, günümüz eğitim anlayışına önemli ölçüde katkı sağlayabilecek, fikir verebilecek ve yol gösterebilecek bir niteliğe sahiptir. Bu yönüyle, ülkemizde eğitim hizmeti içerisinde olan tüm eğiticilerin bu kitaptan öğrenecekleri çok şeylerin olduğunu belirtmek gerekir. Her eğitimci için bir kılavuz niteliğinde olmasının yanı sıra özellikle de dini anlamda eğitim verecek olan kişiler için de ayrı bir önem arz etmektedir.

Ülkemizin eğitimcilerinin ya da eğitimci adaylarının okuması gereken pek çok kitaplar vardır. Bunlardan bir tanesi de hiç Şüphesiz, Türkiye’nin Maarif Davası kitabıdır.

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.