Sitem - Ahmet Günbay Yıldız - Kitap Yorumu

Sitem romanı
Ahmet Günbay Yıldız Sitem Kitabı Genel Bakış

Kitabın Adı: Sitem
Yazarı: Ahmed Günbay YILDIZ
Türü: Roman
Timaş Yayınları, 224 Sayfa

Sitem Kitap Özeti:

Ahmed Günbay Yıldız, Sitem adlı romanında adeta çağımızın bozukluğuna, vicdanlarını yitirmiş insanlara, insanlığa sitem ediyor. Fakat aynı zamanda çağın bozuk olmasına karşın “altın nesil” diye nitelendirdiği, İslami eğitim ve terbiye alarak bunları hayatlarına uygulayan insanların da hep var olacağını vurguluyor.

Sitem romanının başkahramanı olan genç Ferhat, annesini ve babasını kaybettikten sonra ikiz kardeşi Bahar ile baş başa kalıyor. Fakat hayatın zorlukları onları birbirlerinden ayırıyor ve Bahar evlatlık olarak veriliyor. Anne babasını kaybetmesiyle başlayan hayat imtihanı ve zorlukları Ferhat için sadece bir başlangıç oluyor. Bundan sonraki süreçte pek çok imtihanlar yaşıyor.


Genç Ferhat, Ahmed Günbay Yıldız’ın tabiriyle ve tasviriyle tam bir “altın nesil” örneğini teşkil ediyor. İnancını hayatına tam olarak tatbik etmiş olan Ferhat roman boyunca çeşitli zorluklarla, iftiralarla, haksızlıklarla karşılaşıyor ve inancından dolayı hor görülüyor. Fakat Ferhat’ın bu hassasiyetini beğenen, onu takdir eden insanlar da var. Ferhat tüm bu zorlukların birer imtihan olduğu bilinciyle hareket ederek Allah’a sığınıyor, ona dualar ederek yardım diliyor.

Allah her zaman doğruların yardımcısı olduğu için Ferhat’ı her türlü imtihandan, zorluklardan selamete çıkarıyor ve ona karşı haksızlık edenleri, tuzak kuranları mağlup ederek kendi tuzaklarına düşürüyor.

Kitabın sonunu mutlu bitiyor. Ferhat arzuladığı bir hayata kavuşurken ve hak ettiği değeri görürken, ona karşı kötülük yapanlar da müstahaklarını buluyorlar. Ayrıca kitabın sonunda, yıllarca yanlışlar ve hatalar içerisinde olan insanların da hatalarını gördüklerini görüyoruz.


Sitem – Kitap Yorumu:

Ahmet Günbay Yıldız bu romanında oldukça sade, anlaşılır ve akıcı bir üslup kullanmış. Günümüz dünyasını ve özelde de ülkemizin bozuk zihniyetini çok güzel ele almış. “Altın Nesil” diye tabir ettiği imanlı, inançlı, ahlaklı bir gençliği “Ferhat” kahramanı üzerinde, adeta canlı bir örnek gibi yansıtmış. Bu yönüyle oldukça beğendiğimi ifade etmeliyim.

Kitap genel akış itibariyle de gayet güzel bir edebi örnek teşkil ediyor. Her kesimden insanın okuyabileceği bir tarzda olmasına rağmen özellikle ortaokul, lise ve üniversite gençliği üzerinde daha çok yankı bulacaktır kanaatindeyim.

Sitem / Arka Kapak Yazısı:

Serap ile Sadık, ikiz çocukları Bahar ve Ferhat ile birlikte hayat gailesi içinde kendilerince yaşayıp giden, alelade ama mutlu bir çifttir… Etraflarında kendilerine diş bileyen kötü niyetli insanların tuzaklarından habersizce günlerini geçirirken hayatları ansızın alt üst olur…
Bir ailenin dağılmasından sonra geriye kalan çocukların mücadelesini okurken, ayakta kalmak için cesaret ve maneviyatın ne kadar önemli olduğuna şahit olacak, kız kardeşini evlatlık veren Ferhat’ın kıssasından hayata dair hisseler çıkaracaksınız.

“Hayatın meşakkatleri, o insanlık timsali genci yıldırmamıştı. Her zaman kırılmayı tercih etti ama eğilmedi”


Ahmed Günbay Yıldız, usta kalemiyle gençlere rehber olmaya devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.