Haftada 1 Kitap Okumak / Bitirmek Mümkün

haftada-bir-kitap-okumak


Haftada 1 kitap okumak/bitirmek aslında çok zor bir hedef sayılmaz. Hatta kimi insanlar için haftada bir kitap okumak çok az bile gelir. Fakat az okuyan bir toplum olduğumuz için bu oran bile gerek kişisel olarak gerekse toplumsal olarak ciddi bir gelişme sağlayacaktır. Bu yazımızda haftada bir kitap okumak / bitirmek nasıl mümkün olur ona bakacağız.

Haftada bir kitap okumak için neler yapmamız gerekir sorusuna geçmeden önce ülkemize ait 2017 yılının TÜİK verilerine kısaca bir değinmek istiyorum. Bu veriler bize zamanımızı nerelerde harcadığımızı göstermesi açısından önemli ölçüde rehberlik etmektedir.

Yapılan araştırmalara göre toplum olarak günde 6 saatimizi televizyon izlemeye ayırıyormuşuz. Sürekli elimizde olan telefon, tablet ve internete ayırdığımız süre ise günlük ortalama 3 saatimizi alıyormuş. Yine aynı araştırmaya göre okumak için ayırdığımız zaman sadece 1 dakikaymış!

Hal böyle olunca dünya genelinde az okuyan ülkelerden birisi olmamız kaçınılmaz oluyor elbette. Fakat yeni gelen neslin okumaya daha çok zaman ayırdığını, okumayı daha çok sevdiğini düşünüyorum.

Zamanımızı nelere harcadığımıza kısmen değindikten sonra artık haftada bir kitap okumanın yöntemlerine geçebiliriz.


Haftada 1 Kitap Okumak / Bitirmek İçin Neler Yapmalıyız?


1- Zamanınızı Gözden Geçirin:
Yukarıda kısmen değinmiş olduğum verilerde de görüldüğü gibi, gün içerisinde farklı şeylere pek çok zaman ayırıyoruz. Hayatınızda zorunlu olarak zaman harcadığınız şeyler (uyku, dinlenme, yemek, kişisel bakım vb.) haricinde nelere ne kadar zaman ayırdığınızı gözden geçirin. Bunlar içinde size faydası olmadığı halde çokça zaman ayırdığınız şeyler varsa onları bulup tespit edin ve onlardan feragat etmeye çalışın. Bu size gün içinde zamanınızı nereye harcadığınızı ve kitap okumak için ne kadar zaman bulabileceğinizi gösterecektir.

2- Her Gün Kitap Okumaya Zaman Ayırın:
Her gün kitap okumak için mutlaka zaman ayırmaya çalışın. Ayırdığınız zamanın uzunluğunu siz belirleyebilirsiniz. Evde, okulda ya da işte her nerede kitap okumak için uygun bir fırsatınız varsa okuma zamanınızı ona göre belirleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, kitap okumak için her gün mutlaka ama mutlaka bir süre ayırmak!

3- Haftada Bir Kitap Okuyacağınıza İnanın:
Bu madde yukarıdaki iki maddeyle de yakından bağlantılı denilebilir. Çünkü zamanınızı gözden geçirip kitap okumaya zaman ayırırsanız ve haftada bir kitap bitirebileceğinize inanırsanız işiniz daha kolay olacaktır.

Her gün sosyal medya hesaplarınızı kontrol etme, televizyon izleme gibi bir ihtiyaç hissediyorsanız kitap okuyacağınıza da inanarak kitap okumaya da ihtiyaç hissedeceksiniz. Böylece bu inanç sizi her gün sizi okumaya teşvik edecek ve okumadığınız zamanlarda size rahatsızlık verecektir.

4- Sevdiğiniz Kitaplardan Başlayın
Haftada en az 1 kitap bitirmek istiyorsanız ilk olarak sevdiğiniz kitapları okumakla başlayın. Zamanla diğer kitapları da okuyabildiğinizi göreceksiniz.

Örneğin hikâye türünde kitaplar okumayı seviyorsanız ilk hedefleriniz hafta bir tane hikâye kitabı bitirmek olsun. Ya da roman türünden hoşlanıyorsanız, ilk olarak bir haftada bitirebileceğiniz kalınlıktaki kitaplardan okumaya başlayın. Bu sayede alışkanlık kazanmakta zorlanmazsınız, aksine keyif alırsınız.

Zaman içerisinde böyle bir alışkanlık kazandıktan sonra artık okumak istediğiniz diğer türdeki kitapları da zorlanmadan bir hafta içerisinde bitirebilirsiniz.

5- Zinciri Kırmayın
“Zinciri Kırma” tabiri Barış Özcan’ın geliştirdiği bir yöntem. Birden fazla bağlantı noktası olduğu için burada veremiyorum fakat İnternette yapacağınız kısa bir araştırmayla detayları ve zinciri kırma takvimini görebilirsiniz. Bu yöntemi kısaca şöyle tarif edeyim:

Kendinize bir hedef belirliyorsunuz. Örneğin günlük 30 dakika kitap okuyacağım diye. Ve bu sizin için zincirin bir parçası oluyor. Her gün 30 dakika kitap okuduğunuzda zincire bir halka daha eklemiş oluyorsunuz. Böylece zincir uzayıp gidiyor ve güçleniyor. Fakat bir gün bile okumazsanız o gün zincire halka eklenmemiş oluyor ve tüm zincir kırılmış oluyor. Zinciri kırmamak için hedeflediğiniz o şeyi yapmanız gerekiyor. Bu yüzden adı zinciri kırma!

Haftada bir kitap okumak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kendinize haftalık bir “zinciri kırma” hedefi koyabileceğiniz gibi günlük okuma zamanı ayırarak da günlük bir zincir oluşturabilirsiniz.
liste
6- Kitap Okuma Listesi Yapın:
Kitap okuma listesini okuyacağınız kitaplar için yapabileceğiniz gibi, okumak istediğiniz kitapların listesi şeklinde de düzenleyebilirsiniz.


Örneğin, okuduğunuz kitapları not ettiğiniz bir liste oluşturun ve her hafta okuduğunuz kitabı o listeye ekleyin. Böylece o liste sizi hem teşvik eder hem de ne kadar yol kat ettiğinizi gösterir. Ya da okuyacağınız kitapların listesini yaparak ileride geleceğiniz noktayı göstererek sizi teşvik eder. İki yolu da deneyebilirsiniz.

7- Tavsiye Alın:
Çok kitap okuyan ya da kitaplarla arası iyi olan insanlardan kitaplar üzerine tavsiyeler alın. Bu sayede güzel ve kaliteli kitaplarla tanışma fırsatınız olur. Bu hem okuma zevkinizi geliştirir hem nitelikli şeylere ulaşmanızı sağlar hem de teşvik edici olarak haftada bir kitap okumanıza yardımcı olur.

8- Kitap Alın ve Kütüphane Oluşturun:
Bu madde biraz parasal imkânlarla ilgili olduğu için bunu uygulamak maddi durumunuzla doğru orantılıdır.

Eğer imkânınız varsa her hafta bir kitabı satın alıp onu okumaya çalışın. Böylece zaman içerisinde güzel bir kütüphaneniz olacaktır. Her hafta eklenen ve okunan bir kitap da sizi daha çok okumaya teşvik edecektir. Somut olarak ne kadar kitap okuduğunu görmenizi ve göstermenizi sağlayacaktır.

9- Sınırları Zorlayın:
Yaşadığınız her gün bir diğeriyle aynı oranda güzel ve keyifli olmayabilir. Bu tür durumlarda kendinizi ve sınırları zorlamayı deneyin.

Örneğin kötü bir gün bile geçirmiş olsanız az da olsa kitap okumak için vakit ayırın. Ya da kitap okumaya başladıktan 20 dakika sonra uykunuz geldiyse hemen bırakmak yerine kendinizi biraz daha zorlayın. Yahut kitapta okuduğunuz bir bölümün yarısından fazlasını okuduysanız, kitabı bırakmadan önce kalan bölümü de okumak için kendinizi zorlayın.

Yukarıdaki maddeler aslında zor olan şeyler değil. İnsanın istediği zaman kolayca yapabileceği şeyler. Bu yüzden eğer haftada en az 1 kitap okumak istiyorsanız bu maddeleri uygulayabilirsiniz ve haftada en az bir kitap bitirebileceğinizi görebilirsiniz.
Her kitabın aynı boyutta ve aynı nitelikte olmadığını da unutmayın ve okumalarınızı da ona göre yapın.

Daha çok kitap okumak için Çok Kitap Okumanın 10 Pratik Yolu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.