İlk Yılda Sınavı Kazanmak

ilk sene sınav kazanmak
Hayatımız sınavlarla dolu. Bir şeyleri elde edebilmek için pek çok sınavda başarılı olmamız bekleniyor. Günümüzde eğitimde ve iş hayatında başarılı olmak içinse bazı sınavları aşmamız gerekiyor.

TEOG, YGS, LYS, KPSS vb gibi pek çok sınavda başarılı olduktan sonra istediğimiz yerlere gelebiliyoruz. Peki, bu sınavlarda başarılı olmak için daha doğrusu ilk yıl sınavı kazanmak için ne yapmak gerekiyor?


Acı Yoksa Başarı da Yok

Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali’nin aşağıdaki sözleri konumuz açısından çok önemlidir. Muhammed Ali şöyle demiştir:

Antrenmanların her dakikasından nefret ediyordum. Fakat kendi kendime ‘vazgeçme’ dedim. ‘Şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.’

Bu sözleri, girmeye hazırlandığımız sınavlar için bir rehber edinmeliyiz. Zira sınav öncesi hazırlık süreci genel olarak sıkıntılı, zorlu, can sıkıcı, stresli zamanlardır. Bu zamanları iyi değerlendirmek gerekir, sıkıntılar karşısında vazgeçmemek gerekir ki, sınavlardan istenilen sonuçlar alınabilsin.

Sınava girdiğimiz ilk yıl sınavı kazanmak istiyorsak, sınava hazırlık sürecindeki sıkıntılara katlanmamız gerekiyor. Eğer bu sıkıntılara bir kez katlanmazsak, defalarca katlanmak zorunda kalabiliriz. Hatta bir ömür boyu bu sıkıntıları çekebiliriz. Bir örnek ile bunu açıklayalım.

Örneğin bir öğrenci YGS, LYS, KPSS vb sınavlardan birisine hazırlanmaktadır. Bu öğrencinin çalışması ve öğrenmesi gereken pek çok konu vardır ve önünde de bir yıl gibi bir süre vardır. Bu bir yıllık sürede öğrenci konuları tamamlamak için zaman ve çaba harcayacaktır. Türlü sıkıntılar çekecektir. Stresli geçirdiği zamanlar olacaktır. Arkadaşlarıyla, sevdikleriyle ve yakınlarıyla daha az zaman geçirmesi gerekecektir. Sevdiği bazı şeylerden, ortamlardan uzak kalacaktır. Bunlar ve benzerleri şeyler başarılı olmak için gerekli olan fedakârlıklardır. Zira süre kısıtlıdır ve yetiştirilmesi gereken pek çok şey vardır. Bu sebeple bazı şeylerden fedakârlık edilmesi adeta zorunlu olmaktadır.

Bu fedakârlığa ödül-bedel ilişkisi de diyebiliriz. Yani bir ödüle sahip olmak isteniyorsa bunun bedeli ödenmelidir.

Sınava hazırlanan bu öğrenci eğer bir yıl boyunca tüm bu zorluklarla mücadele eder ve sabırla çalışmaya devam ederse, sınavda ve sınav sonuçlarında bu emeklerinin karşılığını mutlaka görecektir. Ama sınavdan önceki bir yıl içerisinde bu sıkıntılara katlanmazsa, sınavda istediği başarıyı yakalayamayacaktır. Gelecek yıl aynı sıkıntılar bir kez daha karşısına çıkacaktır ve eğer ikinci yılında yeniden sınava hazırlanmak isterse, çekeceği acı iki katına çıkmış olacaktır. Bunu matematiksel olarak da somutlaştırırsak:

1. Yıl için: 365 gün çalışma süresi + çekilen sıkıntılar + stres + vb

Eğer bu bir yıllık çalışma yeterli seviyede olmazsa ve yarıda bırakılırsa ikinci yıl sonuç şöyle olacaktır:

2. Yıl için: önceki yıl çekilen sıkıntılar + zaman kaybı + 365 gün çalışma süresi + çekilen sıkıntılar + stres + vb.

Sonuç olarak, ilk yıl sınavı kazanmak için yapılması gereken şeylerden birisi de zamanı verimli kullanarak, ilk yıl yeterli hazırlıkları tamamlamaktır ve gelecek yıl yeniden hazırlanmaya fırsat vermemektir.


Muhammed Ali’nin dediği gibi: “Vazgeçme! Şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.